Konspekt lekcji matematyki w klasie II „a” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 24.02.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Związki miarowe w czworokątach.
Cel lekcji: Umiejętność obliczania długości boków trójkąta prostokątnego o kątach 90, 45, 45 oraz 90, 60, 30 .
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Znaleźć trójkąty prostokątne w czworokątach;
Zapisać kąty w trójkątach prostokątnych;
Obliczyć długości boków trójkątów prostokątnych, korzystając zależności miarowych trójkątów.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Sprawdzenie pracy domowej.
Właściwa część lekcji
Nawiązanie do tematu – przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.
Uczniowie przypominają zależności miarowe w trójkącie prostokątnym o kątach 90, 45, 45
oraz 90, 60, 30
lub
Właściwa część lekcji – rozwiązywanie zadań z podręcznika (zadania 6, 7, 9 str. 150)
Zad 5 str. 150.
Tworzymy pomocniczy rysunek na tablicy - kwadrat
Obliczenie nieznanych kątów
Wprowadzamy dodatkową zmienną h, która oznacza wysokość jednego z trójkątów:
5=h$\sqrt{3}$
h= $\frac{5\sqrt{3}}{3}$
Zauważamy że x= 2*h:
x =2* $\frac{5\sqrt{3}}{3}$
x = $\frac{10\sqrt{3}}{3}$
III figura - trapez równoramienny:
Prowadzimy wysokość
Obliczenie nieznanych kątów
Obliczamy jedną z przyprostokątnych a:
a = (8-4) :2
a = 2
Obliczamy bok z :
Przy 60 mamy a = 2, czyli przeciwprostokątna ma 2a = 4, z = 4
Zad 8 str. 150, interpretacja polecenia oraz wspólne rozwiązanie zadania na tablicy
wykonujemy rysunek pomocniczy
Uwaga! Przekątne rombu przecinają się w połowie i pod kątem prostym.
Obliczenie nieznanych kątów
Obliczamy bok a korzystając ze związków miarowych trójkąta 90, 60, 30
4 = $\frac{a\sqrt{3}}{2}$
2= a$\sqrt{3}$
a= $\frac{2\sqrt{3}}{3}$
Obliczamy obwód rombu
Ob = 4*a
Ob = $\frac{8\sqrt{3}}{3}$
Zad.10 str. 150.
Na tablicy wykonujemy rysunek pomocniczy i zapisujemy dane.
Prowadzimy pomocniczo wysokość oraz obliczamy przyprostokątne a i b gdy przeciwprostokątna równa jest 4:
Przyprostokątna przy 60 – a
a= $\frac{1}{2}*4$
a = 2
Przyprostokątna przy 30 – b
b = $\frac{4\sqrt{3}}{2}$
b = $2\sqrt{3}$
Obliczamy obwód trapezu:
Ob. = 2 + 2+2 + 4 + 2$\sqrt{3}$
Ob. = 10 + $2\sqrt{3}$ cm
Zadanie pracy domowej.
Podręcznik zad. 5 równoległobok str. 150
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna