Konspekt lekcji matematyki w klasie II „a” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 23.02.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Związki miarowe w trójkątach.
Cel lekcji: Umiejętność obliczania długości boków trójkąta prostokątnego o kątach 90, 45, 45 oraz 90, 60, 30 .
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Zapisać kąty w trójkątach prostokątnych;
Obliczyć długości boków trójkątów prostokątnych, korzystając zależności miarowych trójkątów.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Sprawdzenie pracy domowej.
Właściwa część lekcji
Nawiązanie do tematu – przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.
Uczniowie przypominają zależności miarowe w trójkącie prostokątnym o kątach 90, 45, 45
oraz 90, 60, 30
lub
Właściwa część lekcji – rozwiązywanie zadań z podręcznika (zadania 6, 7, 9 str. 150)
Zad 6 str. 150.
Obliczenie obwodu I trójkąta:
Obliczenie nieznanych kątów α i β
α = 180 − 90 − 45 = 45
β = 180 − 90 − 30 = 60
Obliczamy boki a, b, c, d
b = 4
c = 4$\sqrt{2}$
d = 8
a = 4$\sqrt{3}$
Obliczamy obwód trójkąta
Ob = a + b + c + d
Ob = 4$\sqrt{3}$ + 4 + 4$\sqrt{2}$ + 8
Ob = 12 + 4$\sqrt{3}$ + 4$\sqrt{2}$
II trójkąt:
W tym podpunkcie postępujemy analogicznie do poprzedniego.
III trójkąt:
Obliczenie nieznanych kątów α
α = 180 − 90 − 30 = 60
Obliczamy boki a, b, c, d, e
c = 5
b = 5$\sqrt{2}$
d = c = 5
e = $5\sqrt{3}$
a = e – d = 5$\sqrt{3}$ – 5
Obliczamy obwód trójkąta
Ob = 10 + a + b
Ob = 10 + 5$\sqrt{3}$ – 5 + 5$\sqrt{2}$
Ob = 5 + 5$\sqrt{3}$ + 5$\sqrt{2}$
Zad 7 str. 150, interpretacja polecenia oraz wspólne rozwiązanie zadania na tablicy
Obliczenie nieznanych kątów α i β
α = 180 − 90 − 45 = 45
β = 180 − 90 − 60 = 30
Obliczamy długość odcinków AD, DB, AC, BC
AD = 8
AC = 8$\sqrt{2}$
CB = $\frac{16\sqrt{3}}{3}$
DB = $\frac{8\sqrt{3}}{3}$
Obliczamy obwód trójkąta
Ob = AD + DB + BC + AC
Ob = 8 + 8$\sqrt{2}$ + $\frac{16\sqrt{3}}{3}$ + $\frac{8\sqrt{3}}{3}$
Ob = = 8 + 8$\sqrt{2}$ + $\frac{24\sqrt{3}}{3}$
Ob = = 8 + 8$\sqrt{2}$ + 8$\sqrt{3}$
W miarę możliwości klasy przejście do zadania 9 str. 150.
Zadanie pracy domowej.
Podręcznik zad. 9 a) str. 150
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna