Scenariusz zajęć motoryka duża

Magdalena Kruk, Małgorzata Kucińska
OW2, stacjonarne

Scenariusz zajęć

Temat: Zaburzenia motoryki dużej. Metodyka postępowania w tym zakresie.

Cele ogólne:

- zaznajomienie z zaburzeniami motoryki dużej

- ćwiczenie narządów motoryki dużej poprzez aktywność fizyczną

- uczeń wie jak prawidłowo wykonać zadane ćwiczenia

Metody: metoda podająca oraz metoda ćwiczeniowa

Forma zajęć:

- indywidualna

- grupowa

Czas zajęć: 60 min

Środki dydaktyczne: materiały obrazkowe, materiały filmowe, mata do ćwiczeń, radio, płyty

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – przedstawienie zaburzeń motoryki dużej oraz innych treści teoretycznych związanych z zagadnieniem.

2. Wykonywanie różnych ćwiczeń z zakresu korekcji zaburzeń motoryki dużej

Sytuacja edukacyjna Uwagi o realizacji

Ruchy naprzemienne na leżąco (rowerek):

Cel szczegółowy:

  1. dziecko potrafi prawidłowo wykonać ćwiczenie

  2. dziecko nie ma problemu z orientacją stron przy wykonywaniu ćwiczeń

  • Ćwicz na miękkiej powierzchni.

  • Podnieś ręce i głowę do góry.

  • Obejmij głowę dłońmi i podtrzymuj ją.

  • Prawym łokciem dotykaj lewego kolana, potem lewym łokciem prawego kolana, itd.

  • Oddychaj rytmicznie.

Wypady nóg:

Cel szczegółowy:

  1. Dziecko potrafi przyjąć prawidłową postawę do ćwiczeń

  2. Dziecko potrafi utrzymać równowagę w czasie wykonywania ćwiczeń

  • Rozstaw nogi szerzej od pleców

  • Ustaw nogi tak by stopy były ustawione do siebie pod kątem prostym

  • Zegnij jedną nogę w kolanie i przenieś nogi, drugą nogę trzymaj prosto.

  • Wyprostuj tyłów.

  • Zrób wypad na zgiętą nogę i odwracając głowę w jej stronę.

Luźne skłony (sięganie po piłkę):

Cel szczegółowy:

  1. Dziecko potrafi przyjąć prawidłową postawę ciała w trakcie ćwiczenia (skrzyżowanie nóg w kostkach)

  2. Dziecko potrafi wykonać prawidłowo ćwiczenie wykonując luźny skłon

  • Usiądź i skrzyżuj nogi w kostkach.

  • Zrób luźny skłon tułowia do przodu wyciągając ręce przed siebie (jakby oddając ciało działaniu przyciągania ziemskiego).

Ćwiczenia lokomocyjne:

Cel szczegółowy:

  1. Dziecko doskonali swoje umiejętności lokomocyjne i potrafi wykonać prawidłowy siady proste wg poleceń nauczyciela.

  2. Dziecko potrafi bez problemu chodzić na czworakach oraz przetaczać się wokół własnej osi.

  3. Dziecko nie ma problemu z odpowiednim stawianiem stóp w określonym przez nauczyciela miejscu

  • Pełzanie i chód na czworakach

  • Przetaczanie wokół podłużnej osi ciała (z leżenia przodem, bokiem i tyłem )

  • Siady proste z rękami na kolanach

  • Siady proste podparte, siady klęczne i klęki

  • Stawianie stóp w określonym miejscu

Ćwiczenia lokomocyjne- „ chody”:

Cel szczegółowy:

  1. Dziecko potrafi prawidłowo wykonać chody w przód, bok wokół podłużnej osi ciała wg poleceń nauczyciela

  2. Dziecko potrafi omijać przeszkody bez jej „trącania”

  3. Uczeń potrafi zmienić pozycję własnego ciała według poleceń nauczyciela.

  • Chody w przód na całych stopach z pomocą i samodzielnie

  • Chody w przód na palcach z pomocą i samodzielnie

  • Chody o bosych stopach po kamieniach lub macie korekcyjnej

  • Chody w tył z pomocą i samodzielnie

  • Chody w bok ( z pomocą), krok odstawno – dostawny

  • Obroty wokół podłużnej osi ciała ( w lewo, prawo)

  • Chód z tzw. omijaniem przeszkód (slalomy)

  • Chód po różnego rodzajach przeszkodach (krzesełka, kamienie, belki, drewno itp.)

  • Chody po linii prostej i w ograniczonej przestrzeni pomiędzy dwoma liniami

  • Zmiany pozycji z niskiej do półwysokiej i wysokiej

  • Zmiany pozycji z wysokiej do niskiej (do chodu na czworakach)

  • Zmiany pozycji z leżenia tyłem do siadu prostego i skulonego

Ćwiczenia skoczne:

Cel szczegółowy:

  1. dziecko potrafi podskoczyć w górę w miejscu.

  2. Dziecko potrafi przeskoczyć obunóż przez przeszkodę

  3. Dziecko potrafi wykonać skoki w dół z różnych wysokości

  • Próba podskoku w górę w miejscu

  • Próba przeskoku obunóż przez przeszkodę (laska gimnastyczna)

  • Próba przeskoku obunóż przez przeszkodę – poszerzenie przeszkody, np. dwie linie, dwie laski itp.

  • Zeskoki w dół z różnych wysokości (np. schody)

  • Skoki obunóż na odległość, podskoki jednonóż

  • Seryjne podskoki obunóż w przód

  • Wieloskoki (z nogi na nogę)

  • Podskoki przy pomocy skakanki

  • Podskoki obunóż z ćwierć i półobrotem

  • Seryjne podskoki na małym batuciku

Ćwiczenia rzutne- „ z woreczkami”:

Cel szczegółowy:

  1. Dziecko potrafi prawidłowo chwytać woreczek gimnastyczny

  2. Dziecko nie ma większych problemów z wypchnięciem woreczka gimnastycznego na odległość

  3. Dziecko potrafi wrzucać woreczek gimnastyczny do pudełka z wysokości oraz ze wskazanej odległości.

  • Nauka uchwytu woreczka gimnastycznego

  • Próba wypchnięcia na odległość woreczka gimnastycznego

  • Wrzuty woreczka gimnastycznego do pudełka z góry w dół

  • Wrzuty woreczka gimnastycznego do pudełka (stopniowe zwiększanie odległości)

  • Podnoszenie woreczków z podłoża

