Konspekt lekcji obejmujący przygotowanie do wycieczki.
Wykonał : Kozłowski Rafał ETI 6.1
Przedmiot: Technika
Klasa: IV
Prowadzący: Kozłowski Rafał
Temat: Drewno oraz wyroby drewniane.
Czas prowadzenia lekcji: 45 minut
Cel ogólny:
Zapoznanie ucznia z materiałem dotyczącym pochodzenia, obróbki oraz wyrobów wytwarzanych z drewna.
Lekcja przygotowawcza do wycieczki szkolnej.
Cele operacyjne:
a) Wiadomości:
Zapoznanie uczniów z różnicą pojęć między drzewem a drewnem oraz budową wewnętrzną drewna w przekroju poprzecznym
Uczeń zna sposoby obróbki drewna
Żapoznanie ucznia z materiałami drewnopochodnymi.
poznanie twardości różnych rodzajów drewna (sosna, świerk, dąb, buk),
b) Umiejętności:
Kształcenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu
Uczeń potrafi rozróżnić podstawowe rodzaje drzew.
Uczeń potrafi rozróżnić materiały drewnopochodne i zna ich charakterystyczne cechy.
- przedstawić proces suszenia drewna
c) Postawy:
Uczeń bierze systematyczny udział w lekcyjnych dyskusjach.
Uczeń uczy się zachowywania porządku i ładu na lekcji.
Uczeń stara się samodzielnie rozwiązywać problemy związane z tematem lekcji.
- kształtowanie właściwych postaw uczniów wobec pracy i techniki
kształtuje umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków
Metody:
Pogadanka
dyskusja
Formy pracy z uczniami:
praca z tekstem / grupowa, indywidualna/
Rozmowa
swobodne wypowiedzi uczniów /dyskusja/.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik przedmiotowy
Przykładowe rysunki
Opisy drzew, drewna i materiałów drewnopochodnych.
Przebieg zajęć
Ogniwa Lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Czas |
---|---|---|---|
Cześć organizacyjna | -nauczyciel wchodzi do klasy i wita się z uczniami. -Sprawdzenie listy obecności -Zaprowadza ogólny porządek |
-powitanie nauczyciela -zajmują miejsca siedzące i przygotowują się do zajęć |
3 minut |
Podanie tematu , Określenie celu lekcji. |
-Nauczyciel podaje temat lekcji, zapisuje go w dzienniku oraz omawia wstępne cele lekcji. Tematem lekcji jest: Drewno oraz wyroby drewniane. „Celem lekcji jest zapoznanie z drewnem, poznanie jego właściwości, sposobu obróbki oraz z wykorzystaniem w życiu codziennym. |
-zapisują temat lekcji do zeszytów oraz uważnie słuchają tego co mówi do nich nauczyciel -zapoznanie się uczniów z celem lekcji |
7 minut |
Wprowadzenie do tematu | Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji oraz celami. Dokonuje wprowadzenia lekcji w postaci następującej pogadanki: ,,drzewa w przyrodzie spełniają kilka ważnych funkcji. Są to nasze ,,zielone płuca”, bowiem pobierają szkodliwy dla organizmu człowieka dwutlenek węgla, a zwracają życiodajny tlen. Dostarczają też cennego surowca budowlanego, są źródłem otrzymywania papieru. Drzewo możemy porównać do człowieka. Żeby wyrosło i mogło dostarczyć materiału w postaci drewna, musi rosnąć kilkadziesiąt lat. Stąd wniosek, że rosną powoli i należy o nie dbać i szanować, oszczędzać. | Uczniowie zapoznają się z tematem lekcji oraz zapisują go w zeszytach. Słuchają wypowiedzi nauczyciela. | 5 minut |
Realizacja nowego tematu | Nauczyciel rozpoczyna rozmowę dotyczącą drzew. Wyjaśnia różnicę pomiędzy drewnem a drzewem. Drewno jest martwe, po przeróbce, natomiast drzewo żyje i nie jest ścięte. Następnie rozdaje kartki z ilustracjami drzew, drewna, materiałami drewnopochodnymi oraz ich charakterystyką. Omawia różnicę w właściwościach drzew iglastych i liściastych oraz do jakich zastosowań nadają się pierwsze i drugie. Przypina do tablicy planszę z budową drewna i omawia. Następnie przechodzi do działu ich obróbki. Prowadzi z uczniami pogadankę na temat jak powinien wyglądać cały proces przetwarzania drewna począwszy od ścięcia, suszenia, oraz po przetworzenia go w gotowy wyrób. Na podstawie przygotowanych wcześniej materiałów omawia dział materiałów drewnopochodnych. Tłumaczy w jaki sposób powstaje sklejka, fornir, itp. Mówi o tym że pozostałości po obróbce drewna są wykorzystywane jako opał w piecach. | Uczniowie prowadzą dyskusję z nauczycielem. Zastanawiają się, czym różni się drzewo od drewna. Uczniowie wypisują na tablicy po 5 przykładów drzew liściastych i iglastych. Wraz z nauczycielem omawiają właściwości drewna wyciągając jednocześnie z tego wnioski. Uczniowie na podstawie materiałów otrzymanych od nauczyciela rozpoznają wady drewna. Na podstawie tekstu analizują proces przetwarzania drewna, jego suszenie, obróbkę po materiał wyjściowy. Prowadzą dyskusję z nauczycielem na temat materiałów drewnopochodnych. Ich powstawaniu, właściwościami i wykorzystaniem. |
25minut |
Zakończenie lekcji | Nauczyciel uprzedza uczniów o zbliżającym się końcu zajęć. Przeprowadzą ogólne powtórzenie wiadomości oraz pyta o ewentualne niejasności uczniów co do tematu lekcji. Podsumowuje pracę wszystkich uczniów i nagradza plusami tych którzy wykazali się największą aktywnością. Nauczyciel zadaje pracę domową uczniom polegającą na nauczeniu się wiadomości jakie były omawiane na lekcji. Nauczyciel żegna klasę. |
Uczniowie zapisują pracę domową do zeszytów oraz zadają pytania w wypadku napotkanych niejasności. Uczniowie żegnają nauczyciela. |
5 minut |
Wycieczka do Tartaku i Zakładu stolarskiego
Regulamin wycieczki:
1. Uczestnik wycieczki jest zobowiązany:
− przybyć na miejsce zbiórki o wyznaczonej godzinie,
− poinformować opiekuna wycieczki o ewentualnym złym samopoczuciu,
− wykonywać polecenia nauczycieli i przewodnika,
− korzystać z urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem,
− dbać o higienę i schludny wygląd,
− zachowywać się zgodnie z ogólnymi zasadami dobrego wychowania i kultury,
2. W autokarze:
− do autokaru wsiadamy i zajmujemy miejsca w kolejności ustalonej przez nauczyciela,
− w czasie jazdy nie spacerować, nie stawać na siedzeniu, nie wychylać się przez okno,
− w autokarze nie spożywamy pokarmów mogących zanieczyścić jego wnętrze,
− nie zaśmiecamy pojazdu, śmieci wrzucamy do przygotowanych koszy lub woreczków,
− czasie postoju nie oddalamy się od grupy bez zgody opiekuna,
− w czasie jazdy słuchamy objaśnień i poleceń nauczyciela lub przewodnika, nie zmieniamy miejsc, nie wstajemy z foteli, nie hałasujemy,
− wszelkie niedyspozycje związanie z podróżą zgłaszamy natychmiast nauczycielowi (zabrania się przyjmowania leków bez wiedzy opiekuna).
Plan wycieczki:
Godź. 9.00- zbiórka przed szkołą
Godź. 9.15-przyjazd autobusu
Godź. 9.30-dojazd do tartaku.
Godź. 9.30-11.00- zwiedzanie tartaku (oprowadzenie przez dyrektora zakładu).
Godź. 11.20-przejazd do zakładu stolarskiego
Godź. 11.30-13.00-zwiedzanie stolarni (oprowadzenie przez dyrektora zakładu).
Godź. 13.30- powrót do szkoły.
Budowa drzewa
Drewno liściaste (nie wliczając topoli) sprawdza się przy robotach stolarskich oraz przy wykonywaniu podłóg i posadzek. Jego wytrzymałość na zginanie waha się w granicach 30 – 70 MPa.
Drewno iglaste (sosna, świerk) jest materiałem wykorzystywanym przy konstrukcjach dachowych, stolarce budowlanej czy deskach podłogowych. Jego wytrzymałości sięgają 40MPa.
Materiały drewnopochodne - materiały, do których produkcji używa się odpadów, powstałych podczas uzyskiwania tarcicy (trociny, wióry, gałęzie drzew) oraz paździerzy.
Materiały drewnopochodne:
Sklejka jest materiałem kompozytowym sklejonym z nieparzystej liczby cienkich warstw drewna. Najczęściej sklejki wytwarza się z brzozy, olchy, sosny, czasem buku i drzew egzotycznych. W zależności od grubości sklejanych ze sobą warstw forniru (fornir – cienki arkusz drewna o gr. 3mm), rozróżniany sklejkę cienkowarstwową (warstwy o maks. gr. 2mm) i grubowarstwową ( warstwy o gr. powyżej 2mm).
Płyty pilśniowe są to płyty drzewne wykonane z rozdrobnionych odpadów drewna iglastego z dodatkiem olejów schnących lub żywic syntetycznych. Włókna układa się różnokierunkowo, co zapewnia płycie taką samą wytrzymałość we wszystkich przekrojach.
Płyty wiórowe produkowane są z wiórów drzewnych, łączonych ze sobą klejem syntetycznym pod ciśnieniem przy podwyższonej temperaturze. Ich powierzchnia może być: naturalna, oklejona fornirem, szlifowana, laminowana lub lakierowana. Występują jedno i wielowarstwowe, o podwyższonej wodo, ognio i grzyboodporności. Stosuje się je do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz.
Płyty wiórowo-cementowe wytwarza się tak samo jak płyty wiórowe, jednak różnica polega na dodaniu zaczynu cementowego. Niestety ich właściwości izolacyjne nie są za dobre, dlatego ich zastosowanie jest dość ograniczone. Stosuje się je do izolacji ścian i stropodachów wentylowanych. Odmiana zrębkowo-cementowa, wyprodukowana z mineralizowanych zrębków drzewnych i cementu, wykorzystywana jest jako szalunek tracony przy budowie ścian i stropów.
Płyty paździerzowe otrzymuje się z oczyszczonych paździerzy (zdrewniałych części suchych łodyg) lnu i konopi połączonych i utwardzonych pod ciśnieniem z dodatkiem kleju syntetycznego. Ich rodzaj wykończenia się różni, dlatego rozróżniamy:
- nieszlifowane;
- szlifowane jednostronnie;
- szlifowane dwustronnie;
- fornirowane;
- laminowane.
Zalety materiałów drewnopochodnych:
nie pękają, nie mają sęków i innych wad drewna,
są odporne na działanie grzybów i owadów,
płyty mają dużą powierzchnię, którą można ekonomicznie wykorzystać,
są tańsze od drewna,
mają dobre właściwości izolacyjne.
Dzięki swoim zaletom materiały drewnopochodne znalazły szerokie zastosowanie w:
przemyśle meblarskim, wykonuje się z nich np. szafy, biurka, regały, blaty stołów,
budownictwie, wykorzystuje się np. do obkładania (obijania) konstrukcji ścian i dachu oraz ich izolacji, a także podłóg.