KONSPEKT LEKCJI: Unsere Stadt Danzig.
Informacje wstępne:
Jest to pierwsza lekcja na temat Gdańska i wprowadza podstawowe informacje dotyczące Gdańska w języku niemieckim, takie jak podstawowe dane (powierzchnia, liczba ludności), znani ludzie, nazwy dzielnic i zabytków. Temat ten będzie rozwijany podczas wycieczki na gdańską starówkę, dlatego też lekcja powinna być zrealizowana przed zaplanowanym wyjazdem na wycieczkę. Lekcja jest przewidziana dla uczniów na poziomie średniozaawansowanym.
Cel główny:
Wprowadzenie wiadomości dotyczących Gdańska
z wykorzystaniem technologii komputerowej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie jak nazywa się prezydent Gdańska
umie opisać godło Gdańska
potrafi określić wielkość powierzchni Gdańska
umie podać liczbę ludności w Gdańsku
potrafi połączyć polskie nazwy województw z niemieckimi
wie ile jest województw w Polsce i landów w Niemczech
poznaje nazwy gdańskich zabytków po niemiecku
umie powiedzieć, jakie są jego ulubione zabytki w Gdańsku
Środki dydaktyczne:
Komputer, CD z prezentacją multimedialną, układanka-mapa Polski, karteczki z pytaniami, tablica, zeszyt
Przebieg lekcji:
1. Zajęcie miejsc w sali. Sprawdzenie obecności.
2. Zapisanie tematu i wyjaśnienie celu lekcji.
3. Uruchomienie komputerów.
4. Zapisuje nazwę „Woiwodschaft“ i „Bundesland“ na tablicy. Następnie pyta uczniów, jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami. W razie potrzeby wyjaśnia tę różnicę. Zadaje pytanie „Wie viele Bundesländer gibt es in Deutschland? i „Wie viele Woiwodschaften gibt es in Polen?“
5. Rozdaje elementy układanki - mapy Polski - rozciętej wg granic województw. Każde województwo opatrzone jest nazwą w języku niemieckim. Ponieważ niektóre niemieckie nazwy polskich województw brzmią podobnie jak w języku polskim, uczniowie próbują skojarzyć nazwy i dopasować elementy do siebie tak, aby powstała mapa. Jeżeli ćwiczenie okaże się zbyt trudne pomoże im link, dzięki któremu uczniowie mogą sprawdzić, jak brzmią polskie odpowiedniki niemieckich nazw.
6. Nauczyciel zadaje pytanie: „Wie heißt die Woiwodschaft, in der Danzig liegt?” Uczniowie odpowiadają na pytanie.
i przeglądają informacje zawarte w tabeli u góry po prawej stronie.
Nauczyciel rozdaje na karteczkach pytania, na które uczniowie mają odpowiedzieć na podstawie informacji z tej strony internetowej.
Wie groß ist Danzig?
Wie viel Einwohner hat Danzig?
Wer ist der Stadtpräsident von Danzig?
Wie sieht das Wappen von Danzig aus?
Uczniowie szukają na stronie odpowiedzi na te pytania. Odczytują głośno odpowiedzi.
8. Nauczyciel uruchamia pokaz slajdów i prosi uczniów o zanotowanie niemieckiej nazwy zabytku, który podoba się im najbardziej. Uczniowie oglądają prezentację na temat Gdańska.
Pokaz trwa około 15 minut i zawiera 60 slajdów przedstawiające:
- podstawowe informacje o mieście
- znane osoby pochodzące z Gdańska
- nazwy dzielnic Gdańska po polsku i niemiecku
- zdjęcia gdańskich zabytków z ich nazwami w języku polskim i niemieckim wraz z wymową niemiecką.
9. Nauczyciel pyta uczniów: „Welche Sehenswürdigkeit in Danzig gefällt dir am liebsten? Uczniowie odpowiadają podając nazwę zabytku po niemiecku.
10. Podsumowanie lekcji.
11. Wyłączenie komputerów i pożegnanie z uczniami.
KONSPEKT WYCIECZKI PO GDAŃSKU
Informacje wstępne:
Uczniowie podczas wycieczki będą potrzebowali biletów na przejazd koleją do Gdańska (jeden na kolejkę, a drugi na tramwaj) i legitymację uczniowską. Oprócz tego niezbędne będzie coś do podłożenia pod kartkę do pisania (np. teczka, duży zeszyt), długopis, kredki.
1. Zbiórka przed szkołą.
2. Uczniowie dostają kartki z zadaniami dotyczącymi zabytków Gdańska, które mają rozwiązywać podczas przechadzki po starówce.
3. Jedziemy pociągiem do Gdańska Głównego.
4. Przechodzimy ul. Rajską w kierunku Wielkiego Młyna. Pierwszym zabytkiem, który nas interesuje jest Wielki Młyn wraz ze stojącym nieopodal zegarem słonecznym i pomnikiem Heweliusza. Siadamy na ławeczkach w parku obok pomnika i uzupełniamy zadania z działu Station I.
5. Kierujemy się w stronę LOT-u. Zatrzymujemy się przy Bramie Wyżynnej i rozwiązujemy związane z nią zadanie z części Station II. Dalej wchodzimy przez Złotą Bramę na ulicę Długą. Tu obiektów naszego zainteresowania będzie więcej. Musimy zwrócić uwagę na Ratusz Głównego Miasta (Station III). Przed Dworem Artusa można usiąść na ławce i chwilę odpocząć. Następnie rozwiązujemy zadanie dotyczące Złotej Kamienicy (Station IV) i Zielonej Bramy (Station V).
6. Przez Zieloną Bramę skręcamy na Długie Pobrzeże. Tu zwracamy uwagę na przystań z planem odpływu statków i na statki pływające po Motławie (Station V, punkt 2 i 3). Naszej uwadze nie może umknąć tablica pamiątkową poświęconą Aleksandrowi von Humboldtowi (Punkt 6) umieszczona koło Bramy Swietojańskiej. Na Długim Pobrzeżu wchodzimy do sklepu Bówka (Station VII), który oferuje wiele pamiątek związanych z morzem.
7. Ostatnim punktem wycieczki jest ul. Mariacka, gdzie szczególną uwagę trzeba zwrócić na kamienicę nr 36 (Station VIII punkt 4).
8. Wracamy tą samą drogą tzn. Długim Pobrzeżem i ul. Długą do tramwaju.
9. Powrót tramwajem na Zaspę.