Konspekt
Nauczyciel: Mariusz Dudzicz
Przedmiot: Przysposobienie Obronne
Klasa II ts
Liczba godzin: 1
Miejsce ćwiczeń: las
Data:2008 rok
Temat: Marsz na azymut
Temat poprzedni: Szkic terenu
Temat następny: Strzelectwo sportowe
1. Cele edukacyjne
a) kształcenia
Uczeń wie:
zapoznanie uczniów z pojęciem azymutui sposobem jego wyznaczania
utrwalenie umiejętności wyznaczania azymutu i wyszukiwania przedmiotów w terenie według podanego azymutu
Uczeń potrafi:
doskonalenie umiejętności marszu na azymut
doskonalenie umiejętności bezpiecznego zachowania w terenie
b) wychowania
Postawy i przekonania ucznia:
kształtowanie postawy dbałości o środowisko przy dokonaniu pomiarów
2. Metody pracy:
ćwiczenia praktyczne w terenie
praca z mapą
wykład ilustrowany
3. Środki dydaktyczne:
busole, kompas, linijka, kątomierze, chorągiewki w różnych kolorach
zeszyt ćwiczeń
podręcznik
mapy z trasą marszu
tabele z zadaniami
Część wprowadzająca
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje temat i cele lekcji do zapisania w zeszytach na zajęciach w terenie oraz podaje zagadnienia. Uczniowie słuchają i zapisują temat w zeszytach
nauczyciel zapoznaje uczniów z wymaganiami i formą pracy na lekcji, dzeli klasę na pięcioosobowe grupy , rozdaje kompasy i busole, przypomina zasady posługiwania się nimi. Uczniowie poznają zasady wypełniania tabeli i wykonywania odręcznego szkicu
Metody:
pogadanka
Środki dydaktyczne:
busole kompasy
mapy lub plany
linijki, kątomierze
tabele marszu
Wskazówki:
nauczyciel powinien przygotować sobie mapy z wyrysowaną trasą marszu oraz różnokolorowe chorągiewki do oznaczenia trasy
Cele:
uczniowi poznają zadania do realizacji i organizację pracy na lekcji
Uwagi:
całość części wprowadzającej zajmuje do 8 minut
Część realizacyjna:
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel wygłasza pogadankę na temat podstawowych zasad marszu na azymut oraz sposób określania trasy do pokonania (podział na docinki, określenie azymutu każdego odcinka do drogi, od jednej zmiany kierunku do drugiej, z uwzględnieniem długości poszczególnych odcinków).podczas omawiania i prezentacji uczniowie słuchają i robią notatki.
po omówieniu zasad nauczyciel rozdaje mapy z trasami oraz tabele z zadaniami
nauczyciel poleca odszukać punkty początkowe marszu i zorientować mapę za pomocą busoli z określoną trasą w terenie
uczniowie wyznaczają kierunek na pierwszy dozór i zaczynają odmierzać „parkrokami” odległość do pierwszego punktu
uczniowie przeliczają „parkroki” na metry i wpisują dane do tabeli, wyznaczają azymut na następny punkt itd. do mety
Metody:
pogadanka
ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
busole kompasy
mapy lub plany
linijki, kątomierze
tabele marszu
Wskazówki:
nauczyciel wykonując mapę marszu na azymut według schematu w podręczniku, powinien wykorzystywać przedmioty terenowe, znajdujące się w lesie. Dla ułatwienia, każdą trasę można oznaczyć innym kolorem, identycznym z kolorem opisu na tabeli
należy mobilizować uczniów do aktywnego ćwiczenia, a także kontrolować ćwiczenia uczniów i pomagać w usuwaniu błędów
Cele:
uczniowie poznają i stosują zasady marszu na azymut
uczniowie poznają mapę z trasą i tabelą zadań, potrafią ją odczytać
uczniowie przestrzegają dyscypliny pracy
uczniowie pokonują trasę, wypełniają prawidłowo tabele i odręczny szkic trasy
Uwagi:
całość części realizacyjnej zajmuje do 30 minut
Część podsumowująca:
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel podsumowuje pracę uczniów na lekcji, wskazując zespół, który najszybciej pokonał swoja trasę, oraz zespół, który wykonał marsz najdokładniej
nauczyciel wystawia uczniom oceny, zbiera mapy wraz z tabelami, porównuje ze swoimi obliczeniami i ocenia pozostałe zespoły
uczniowie wyrażają swoją opinię na temat przydatności metod określania stron świata, a także określania odległości najprostszymi metodami do marszu na azymut
nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pracę domową, żegna się z klasą
Metody:
pogadanka
Środki dydaktyczne:
zeszyt
zeszyt ćwiczeń
podręcznik
Wskazówki:
nauczyciel może sprowokować uczniów do wyrażenia opinii o przydatności marszu na azymut w życiu
Cele:
uczniowie oceniają swoją pracę na lekcji
uczniowie poznają przydatność nauczanego materiału w praktyce
Uwagi:
całość części podsumowującej zajmuje do 7 minut
Praca domowa
utrwalić materiał lekcyjny
wykonać ćwiczenia 20 i 21 w zeszycie ćwiczeń (s. 105-106)
3