Konspekt
Nauczyciel: Mariusz Dudzicz
Przedmiot: Przysposobienie Obronne
Klasa II ts
Liczba godzin: 1
Miejsce ćwiczeń: parking
Data: 2008 rok
Temat: Przenoszenie i ewakuacja poszkodowanych w wypadkach drogowych
Temat poprzedni: Pierwsza pomoc poszkodowanym środkami promieniotwórczymi i chemicznymi
Temat następny: Opieka nad poszkodowanymi i rannymi
1. Cele edukacyjne
a) kształcenia
Uczeń wie:
zapoznanie uczniów ze sposobami przenoszenia poszkodowanych i rannych w wypadkach drogowych
nauka sposobów pomiaru odległości
Uczeń potrafi:
doskonalenie umiejętności przenoszenia poszkodowanych i rannych w wypadkach drogowych z uwzględnieniem ich urazów i schorzeń
b) wychowania
Postawy i przekonania ucznia:
kształtowanie pozytywnej postawy wobec poszkodowanych i rannych
2. Metody pracy:
ćwiczenia praktyczne w terenie
dyskusja
3. Środki dydaktyczne:
auto, koce, krzesła, nosze, pasy noszowe
zeszyt ćwiczeń
podręcznik
Część wprowadzająca
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje temat i cele lekcji do zapisania w zeszytach na zajęciach. Uczniowie słuchają i zapisują temat w zeszytach
nauczyciel zapoznaje uczniów z wymaganiami i formą pracy na lekcji, dzieli klasę na trzyosobowe grupy, które zajmą się ćwiczeniem sposobów przenoszenia kolejno:
przez jednego ratownika
przez dwóch ratowników
przez wielu ratowników
uczniowie pod kierunkiem nauczyciela ustalają przebieg pracy na zajęciach
Metody:
pogadanka
Środki dydaktyczne:
koce
krzesła
auto
nosze
pasy noszowe
Wskazówki:
nauczyciel powinien wcześniej przygotować sobie odpowiednie materiały. Należy zwracać uwagę na układanie uczniów udających doznanie poszczególnych urazów. Pomaga to uczniom wybrać odpowiedni sposób przenoszenia
Cele:
uczniowi poznają zadania do realizacji i organizację pracy na lekcji
uczniowie akceptują ustalony przebieg pracy
Uwagi:
całość części wprowadzającej zajmuje do 10 minut
Część realizacyjna:
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel przypomina sposoby układania poszkodowanych przy różnego typu urazach i zachorowaniach, a także pokazuje sposoby przenoszenia poszkodowanych
uczniowie obserwują i przypominają sobie sposoby układania poszkodowanych przy różnych rodzajach urazów
uczniowie podczas omawiania i prezentacji ćwiczą w zespołach. Po zakończeniu każdy zespół prezentuje swoje umiejętności.
Metody:
pokaz
ćwiczenia praktyczne w grupach
Środki dydaktyczne:
koce
krzesła
auto
nosze
pasy noszowe
Wskazówki:
pokaz należy wykonywać osobno dla każdej grupy
należy mobilizować uczniów do aktywnego ćwiczenia
Cele:
uczniowie dowiadują się, dlaczego należy stosować rożne sposoby przenoszenia rannych
uczniowie umieją przenosić poszkodowanych i rannych
Uwagi:
całość części realizacyjnej zajmuje do 223 minut
Część podsumowująca:
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel podsumowuje pracę uczniów na lekcji, wskazując zespół, który najlepiej pracował i zasłużył na ocenę
uczniowie wyrażają swoją opinię na temat konieczności przygotowania społeczeństwa do ochrony siebie i innych w razie zagrożenia, a zwłaszcza sposobu postępowania i układania poszkodowanego w odpowiedni sposob
nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pracę domową, żegna się z klasą
Metody:
dyskusja
Środki dydaktyczne:
zeszyt
zeszyt ćwiczeń
podręcznik
Wskazówki:
nauczyciel może sprowokować uczniów do wyrażenia opinii o przydatności znajomości metod przenoszenia i ewakuacji poszkodowanych w wypadkach drogowych
Cele:
uczniowie oceniają swoją pracę na lekcji
uczniowie poznają przydatność nauczanego materiału w praktyce
Uwagi:
całość części podsumowującej zajmuje do 13 minut
Praca domowa
utrwalić materiał lekcyjny, przeczytać w podręczniku, część II (s.143-146)
wykonać ćwiczenia 1-9 w zeszycie ćwiczeń (s. 98-100)
3