konspekt wycieczki, proramy, konspekty itp


KONSPEKT WYCIECZKI PATRIOTYCZNEJ DLA KLAS SZÓSTYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ LUB KLAS GIMNAZJALNYCH

Przygotowany konspekt obejmuje wycieczkę przedmiotową, historyczną, pieszo - autokarową. Wcześniej należy zarezerwować godziny wizyt w muzeach.

Trasa: Bukowno - Olkusz - Bukowno

Przed rozpoczęciem wycieczki wybrani uczniowie przygotowują informacje na temat następujących miejsc pamięci i zabytków kultury: STARY CMENTARZ Z GROBEM F. NULLO, CMENTARZ PRAWOSŁAWNY, POMNIK MARSZAŁKA J. PIŁSUDSKIEGO, PŁYTA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, POMNIK OFIAR STANU WOJENNEGO, POMNIK KU CZCI POMORDOWANYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ, MURY OBRONNE Z BASZTĄ, BAZYLIKA ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA, KOPIEC KOŚCIUSZKI, CMENTARZ ŻOŁNIERZY I WOJNY ŚWIATOWEJ, KIRKUT

Kierownik wycieczki również przygotowuje materiały na temat historii Olkusza i jego zabytków.

Cele edukacyjne:

Cele operacyjne:

Metody:

Formy:

Czas trwania wycieczki: ok.6 - 7 godzin

Liczba uczestników: ok. 20

Liczba opiekunów: 2

Przebieg wycieczki:

  1. Zbiórka o godz. 8.00, sprawdzenie listy obecności, krótkie przypomnienie celu wycieczki i zasad zachowania się w muzeach, w czasie przejścia chodnikami itp.(20 minut).

  2. Przejazd w okolice dworca PKP(30 minut). Kierowca autokaru przejeżdża na parking przy ulicy Szpitalnej.

  3. Przejście na stary cmentarz prawosławny. Przygotowany uczeń przedstawia pozyskane informacje uczestnikom wycieczki (15 minut).

  4. Udanie się na stary cmentarz katolicki. Odczytywanie informacji na tablicach pamiątkowych, przejście pod pomnik ofiar II wojny światowej. Odczytanie przez ucznia zebranych informacji. Przemarsz pod grób F. Nullo. Przedstawienie historii walk powstańczych i roli w nich pułkownika. Uroczyste zapalenie znicza ( 20 minut).

  5. Przejście do Muzeum Pożarnictwa (ok.15 minut).

  6. Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem (30 minut).

  7. Przejście na rynek (2 minuty) i prezentacja przez uczniów informacji o każdym
    z miejsc pamięci i zabytków kultury (pomnik marszałka J. Piłsudskiego, Płyta Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Stanu Wojennego, pomnik ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej, mury obronne z basztą, bazylika św. Andrzeja Apostoła, mury obronne (30 minut).

  8. Przejście do muzeum regionalnego PTTK. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (40 minut).

  9. Przerwa na posiłek w pobliskiej kawiarni lub na ławkach na rynku (30 minut).

  10. Udanie się do Muzeum Afrykanistycznego (10 min.). Zwiedzanie muzeum
    z przewodnikiem (40 minut).

  11. Przejazd autokarem w okolice nowego cmentarza(10 min.).

  12. Wejście na cmentarz żołnierzy I wojny światowej. Przypomnienie przez ucznia historii cmentarza, zapalenie znicza. Przejście na cmentarz żydowski. Opowiedzenie historii Żydów olkuskich(30 minut).

  13. Przejście pod Kopiec Kościuszki, przedstawienie historii walk powstańczych (10 minut).

  14. Udanie się na miejsce pamięci - pomnik 20 Straconych. Przekazanie informacji
    o Krwawej Środzie w Olkuszu ( 20 minut).

  15. Powrót autokarem do Bukowna (30 minut) i pożegnanie.

Na najbliższej lekcji historii lub wiedzy o społeczeństwie należy sprawdzić nabyte przez uczniów wiadomości, zachęcić do poznawania historii naszej całej okolicy. Efektem lekcji winno być podjęcie przez uczniów postanowienia zapoznania się z historią własnego miasta
i przygotowanie folderu o Bukownie. Uczniowie mogą także na lekcji sztuki namalować zapamiętane miejsca lub na kółku teatralnym przygotować inscenizację legend o naszych miastach. W naszej szkole wykorzystaliśmy pierwszą i drugą propozycję. Uczniowie gimnazjum po lekcji WOS przygotowali foldery o Bukownie, zaś uczniowie szkoły podstawowej na plastyce malowali poznane miejsca pamięci i opisywali je.

KONSPEKT WYCIECZEK „KU TRADYCJI” DLA KLAS NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO I KLAS CZWARTYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Proponowane wycieczki są wycieczkami przedmiotowymi, historycznymi, autokarowymi. Najlepiej odbyć je w czasie jednego roku szkolnego jako cykl wycieczek związanych z tradycją polską.

WYCIECZKA 1

Temat: Wycieczka do Wieliczki - „Kuchnia z solą czy bez...”

Trasa: Bukowno - Wieliczka (żupy krakowskie) - Bukowno

Liczba uczniów - ok. 50

Liczba opiekunów - 4

Czas trwania wycieczki: Ok. 8 godzin

Cele edukacyjne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

  1. słowne - dyskusja z przewodnikami w autokarze i kopalni

  2. oglądowe - obserwowanie wnętrza kopalni i eksponatów wystawowych

  3. praktyczne - wykonywanie solniczki, kiszenie kapusty.

Formy pracy:

a) indywidualna -lepienie i zdobienie solniczek, kiszenie kapusty

b) grupowa -poszukiwanie „solnego skarbu”

c) zespołowa - wypalanie solniczek

PLAN WYCIECZKI

  1. Zbiórka o godz. 8.00

  2. Sprawdzenie listy obecności, przypomnienie zasad zachowania w autokarze, kopalni, przypomnienie celu wycieczki

  3. Wyjazd (ok. 8.20)

  4. Przejazd do Wieliczki (ok. 2 godz.) przez Ojców, Pieskową Skałę, Kraków. Poznawanie z pomocą przewodnika cech charakterystycznych jury krakowsko - częstochowskiej, historii zamku w Pieskowej Skale, mijanych zabytków i miejsc kultury Krakowa, wspólny śpiew

  5. Zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich pod opieką przewodnika (1,5 godz.)

  6. Wykonywanie solniczek, kiszenie kapusty, szukanie „solnego skarbu”(1,5 godz.)

  7. Wyjazd na powierzchnię i spożycie posiłku (0,5 godz)

  8. Powrót do Bukowna (1,5 godz.)

Na najbliższych lekcjach uczniowie zrobią książeczki o kopalni soli lub napiszą opowiadanie z dialogami o św. Kindze.

WYCIECZKA 2

Temat: Jak to z chlebem bywało

Trasa: Bukowno - Radzionków - Bukowno

Czas trwania : 8 godzin

Liczba uczestników :50

Liczba opiekunów: 4

Cele edukacyjne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

  1. Słowne - dyskusja, wykład, pogadanka

  2. Oglądowe - obserwacja ekspozycji, filmu

  3. Praktyczne - zajęcia w klasie szkolnej, wypiek bułeczek

Formy:

  1. Indywidualna - wyrób bułek, pisanie na tabliczkach

  2. Grupowa - praca w dawnej klasie szkolnej

  3. Zbiorowa - wspólny wypiek bułek

PRZEBIEG WYCIECZKI:

  1. Zbiórka o godz. 8.00

  2. Sprawy porządkowe: sprawdzenie listy obecności, przypomnienie regulaminu wycieczek szkolnych(20 min.)

  3. Przejazd do Radzionkowa (ok. 2 godz.)

  4. Projekcja filmu pt."Chleb" - o historii, kulturze i tradycjach związanych z chlebem (25 min)

  5. Przygotowanie i własnoręczny wypiek bułeczek ( 20 min)

  6. Prelekcja - opowiadanie o chlebie ( 20 min)

  7. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (20 min)

  8. Odbiór własnych wypieków(10 min)

  9. Prelekcja - jak to kiedyś w szkole bywało, podczas której wszyscy siedzą w dawnych drewnianych ławkach szkolnych (20 min.)

  10. Indywidualne pisanie rysikiem na kamiennej tabliczce (10 min.)

  11. Konsumpcja wykonanych wypieków lub własnego posiłku w „Bacówce”(15 min)

  12. Zabawa na placu zabaw(20 min)

  13. Powrót(2 godz.)

Na najbliższej lekcji uczniowie przygotowują scenki rodzajowe dotyczące wypieku chleba i pracy piekarzy, lub ilustrują jedno z przysłów o chlebie Np.:

"Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy, a kamień zaczyna"

"Chleb i woda - nie ma głoda"

"Chleb jak z ula wyjęty"

"Chleb płacze, gdy go darmo jedzą"

"Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty"

"Chleb w drodze nie ciąży"

"Dałeś komu chleba, wziąłeś serce"

"Jak jest żytko, to będzie wszytko"

"Kto dobrze orze, ma chleb w komorze"

"Kto ma chleb, szuka bułki"

"Kto ma chleb, ten ma wszystko"

"Kto na ciebie kamieniem, ty na niego chlebem"

""Nie z jednego pieca chleb jadł"

"Nie dospać trzeba, kto chce dostać chleba"

"Nie każdy szczęśliwy, co ma dużo chleba"

"Nie ma chleba, nie ma soli - gospodynię głowa boli"

"Nie samym chlebem człowiek żyje"

WYCIECZKA 3

Temat wycieczki : „Czar w bańce zamknięty”

Czas trwania wycieczki - 5 godzin

Liczba opiekunów - 2

Liczba dzieci - 20

Cele edukacyjne:

Cele operacyjne:
Uczeń:

Metody:

  1. Słowne - opowiadanie , pogadanka

  2. Oglądowe - obserwowanie sposobów pracy hutników, ekspozycji bombek

  3. Praktyczne - ozdabianie bombek

Formy:

  1. Indywidualna - ozdabianie bombek

  2. Zbiorowa - zwiedzanie fabryki, słuchanie opowiadań

PRZEBIEG WYCIECZKI

    1. Zbiórka o godz. 8.00

    2. Sprawy porządkowo - dyscyplinarne ( lista obecności, zasady zachowania na wycieczce i w fabryce)(20 min.)

    3. Wyjazd do Jerzmanowic (ok. 1 godz.)

    4. Zwiedzanie fabryki pod opieka przewodnika (1 godz.)

    5. Oglądanie ekspozycji bombek ( 20 min)

    6. Odbiór i własnoręczne ozdabianie bombek( 1 godz.)

    7. Wspólny posiłek (20 min.)

    8. Powrót (1 godz.)

Na najbliższych lekcjach dzieci wykonują wydzierankę - bombka choinkowa

Wycieczka 4

Temat: Czym drewno piszczy?

Czas trwania: ok. 8 godz.

Liczba uczniów: 50

Liczba opiekunów: 4

Cele edukacyjne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

  1. Słowna - opowiadanie, dyskusja

  2. Oglądowa - zwiedzanie zabytków, Ośrodka Edukacji Ekologicznej, muzeum regionalnego

Formy:

  1. Indywidualna: rozwiązywanie zagadek związanych z florą i fauną Beskidu

  2. Grupowa - rozpoznawanie w grupach nazw instrumentów drewnianych

  3. Zbiorowa - wspólne zwiedzanie muzeum i Ośrodka Edukacji Ekologicznej

PRZEBIEG WYCIECZKI

  1. Zbiórka o godz. 7. 30

  2. Sprawdzenie listy obecności, przypomnienie regulaminu wycieczek szkolnych, sprawy porządkowe(15 min)

  3. Przejazd do Istebnej pod opieka przewodnika 9 (2,5 godz.)

  4. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem (1,5godz.)

  5. Odwiedziny w Kurnej  Chacie Kawuloków - oglądanie starego pieca bez komina (kurloka, nolepy) oraz unikalnego zbioru pasterskich instrumentów muzycznych, m. in. gajd, trombit czy 
     rogów pasterskich (30 min.)

  6. Wspólny posiłek (30 min.)

  7. Przejazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej położonego
    przy drodze z centrum wsi do doliny Olzy, na tzw. "Dzielcu"(10 min.)

  8. Obejrzenie „Panoramy Beskidzkiej” z wysłuchaniem mini wykładu o florze i faunie Beskidów ze zwróceniem uwagi na lasy świerkowe ze „świerkiem Andersona”(30 min.)

  9. Wspólna zabawa - odgadywanie zagadek dotyczących zwierząt i roślin regionu „Zgadnij co to?”, rozpoznawanie nazw instrumentów oglądanych na planszach, zabawa w „dwa ognie”(1 godz.)

  10. Powrót do Bukowna (2,5 godz.)

Na najbliższej lekcji muzyki dzieci tworzą „ górska orkiestrę instrumentów drewnianych”

8


