Wartości w życiu dziecka

Wartości w życiu dziecka - "Czy warto być dobrym?" - scenariusz zajęcia

Grupa wiekowa - 6 latki

Treści programowe:

- Rozpoznawanie postaw moralnych pozytywnych i negatywnych
- Słuchanie utworów literackich o treściach związanych z moralnością, próby oceniania postępowania bohatera
- Odszukiwanie powinności moralnych w znanych przysłowiach: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie; nie czyń drugiemu, co tobie niemiło; nie szata zdobi człowieka; lepszy jeden czyn niż tysiące planów.
- Nawiązywanie przyjacielskich stosunków z kolegami, stosowanie zasad moralnych: dobro, życzliwość, uprzejmość, serdeczność.
- Nabywanie umiejętności wypowiadania własnych myśli, opinii, szukanie rozwiązań zaistniałych problemów

Cele:

Dzieci będą:
- poznawać i rozróżniać wartości: dobro, przyjaźń, uczciwość, miłość, serdeczność, itp.
- poznawały i zrozumieją kilka przysłów z powinnościami moralnymi
- wyjaśniać przysłowia własnymi słowami
- analizować postępowanie bohaterów
- odczuwać radość z możliwości czynienia dobra, pomagania innym
- dokonywać oceny własnego postępowania
- doskonalić umiejętność mówienia, słuchania i bycia słuchanym

Metody:

- czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
- słowne - rozmowa, opis, opowiadanie, wyjaśnienie, piosenka
- oglądowe - pokaz, obserwacja
modelowania - działanie dobrym przykładem, nabywanie nowych zachowań
oddziaływań grupowych - poznawanie siebie przez oczy innych

Techniki:

- wymiany opinii – swobodna ekspresja
- oddziaływań niewerbalnych – ekspresja plastyczna

Formy pracy: - z całą grupą
- indywidualnie

Środki dydaktyczne:

- pluszowe serce, papierowe serca, rozsypanka wyrazowa, kolorowy papier, kredki, płyta CD, szablony z twarzami, pierniki w kształcie serca.

Przebieg zajęcia:

1) Zabawa na uzyskanie pogodnego nastroju: dzieci zamykają oczy, nauczycielka używa zaklęcia przy użyciu melodii pozytywki, dzieci myślą o czymś miłym, co spotkało ich w ostatnim czasie lub o czymś miłym, co zrobiły dla kogoś innego.
Chętne dzieci dzielą się swoimi myślami..

2) Wysłuchanie opowiadania „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiło” z książki R. Piątkowskiej „Z przysłowiami za pan brat”.

3) Nawiązanie do wiadomości i przeżyć dzieci: dzieci wyszukują w wysłuchanych treściach znanych im powiedzeń, przysłów, Przy pomocy nauczycielki nazywają przysłowia, wyjaśniają je własnymi słowami, odwołując się do swoich przeżyć.

4) Zabawa ruchowo integracyjna: „Chodź do mnie rękę mi daj”, dzieci dobierają się w pary, na umówiony sygnał zmieniają parę.

5) Dzieci siedzą w kole, odpowiadają na pytanie: Czy warto być dobrym?”, dlaczego warto?

6) „Skojarzenia”- przed dziećmi umieszczone są rekwizyty: serce wycięte z białego papieru, rozsypanka wyrazowa do utworzenia zdania(Dobre serce dla kolegi.), szablony twarzy z uśmiechem i grymasem, papier w kolorze czerwonym i brązowym. Dzieci układają zdanie z rozsypanki, zastanawiają się, co oznaczają kolory papieru, twarze z odpowiednią miną. Dzieci określają, jakie chciałyby mieć serce, jaki kolor miałby je wypełnić. Układają zdanie z rozsypanki.

7) „Moje serce” - dzieci stoją z rękoma wysuniętymi za siebie, nauczycielka, rozdaje papierowe serca, dzieci rozpoznają kształt, po czym zastanawiają się, jakie jest ich serce. Siadają do stolików, rysują zawartość swojego serca. Po jednej stronie to, co uznają za dobre w swoim zachowaniu, swoje dobre uczynki. Po drugiej swoje złe uczynki, rysują odpowiednie tło. Kilkoro dzieci wypowiada się na temat swoich serc, wszyscy umieszczają serduszka na przygotowanej tablicy.

8) Zabawa integracyjna „Wędrówka serca”: pluszowe serduszko wędruje od dziecka do dziecka, nauczycielka zadaje pytanie każdemu dziecku:
- Co możesz zrobić, aby pocieszyć kolegę, gdy jest smutny?
- Co możesz zrobić, gdy znajdziesz ptaszka ze złamanym skrzydełkiem?
- Co możesz zrobić, gdy kwiaty w doniczce więdną?
- Twoja mamusia ma urodziny, co możesz zrobić, aby sprawić jej przyjemność?
- Co możesz zrobić, gdy zgubi się zabawka koleżanki?
- Twojego tatę boli głowa, czy możesz coś dla niego zrobić?
- Dziewczynki były w parku, jadły ciastka, pozostawiły papierki. Czy dobrze postąpiły? Co należy zrobić z papierkami?
- Twoja babcia jest chora, Czy możesz coś dla niej zrobić?
- itp.

9) Nauczycielka pyta jeszcze raz: Czy warto być dobrym? Dziękuje dzieciom za udział w zajęciach, częstuje wszystkich piernikowym sercem dobroci, które ma pomagać w stawaniu się dobrym.

Literatura:
1. ABC Program wychowania przedszkolnego XXI wieku
2. Przysłowie prawdę powie, od żartów do prawdy. E. Gandasińska
3. Z przysłowiami za pan brat. R. Piątkowska

Marzena Kuffel

Toruń

