fundamentowanie projekt (2)

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

2. Parametry geotechniczne wg PN-81/B-03020

Grunt (geneza) γ min (r) γ max (r) γ’ min (r) γ’ max (r) φ min(r) cmin(r)
Glina pylasta C 18,54 22,66 9,53 11,56 16,2 27,9
Piasek średni Ps wilgotny 16,34 19,97 8,78 10,73 28,8
mokry 17,66 21,58 23,21 28,37 28,8
Piasek średni
Ps
18,10 22,12 9,50 11,61 31,5 -
torf - - 5,4 6,6 4,5 -
Grunt zasypowy Ps (mało wilgotny) 15,75 19,25 9,21 11,25 28,8 -
Grunt (geneza) ID IL ρ(n) ρs(n) γ(n) γs(n) w n γ’(n)
[kN/m2]
φ(n) c(n) M0
[MPa]
M
[MPa]
Glina pylasta C - 0,19 2,10 2,68 20,60 26,29 20 0,35 10,59 18 31 36,5 48,67
Piasek średni Ps wilgotny 0,38 - 1,85 2,65 18,15 25,99 14 0,39 9,75 32 - 80
mokry 0,38 - 2,00 2,65 19,62 25,99 22 0,38 9,95 32 - 80
Piasek średni
Ps
0,8 - 2,05 2,65 20,11 25,99 18 0,34 10,55 35 - 150 166,67
torf - 0,72 - - - - - - 6 5 - 2,5 -
Grunt zasypowy Ps (mało wilgotny) 0,6 - 1,78 2,65 17,5 25,99 5 0,36 10,23 32 - 110 122,22

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

3. Przyjęcie wymiarów ściany i zebranie obciążeń.

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Obciążenia pionowe

Obciążenie Wartość charakterystyczna r0 Mo(Gk) γfmin Gmin M0 γfmax Gmax M0(Gmax)
[kN/mb] [m] [kN/mb] [ - ] [kN/mb] [kNm/mb] [ - ] [kN/mb] [kN/mb]
G1 5,00·1,00·24,00=120,00 0 0 0,9 108,00 0 1,1 132,00 0
G2 0,80·5,50·24,00=105,60 -0,60 -63,36 0,9 95,04 -57,02 1,1 116,16 -69,7
G3 0,50·1,20·5,50·24,00=79,20 0,20 15,84 0,9 71,28 14,26 1,1 87,12 17,42
G4 1,50·5,50·17,50=144,38 1,75 252,67 0,8 115,50 202,13 1,2 173,26 303,20
G5 0,50·5,50·1,20·17,50=57,57 0,60 34,65 0,8 46,20 27,72 1,2 69,30 41,58
Q 2,70·20,00=54,00 1,15 62,10 0,9 48,60 55,89 1,2 64,80 74,52
∑Vk=560,93 ∑M0(Gk)=
301,90
∑Gmin=
484,62
∑M0=
242,98
∑Gmax=
642,64

∑M0(Gmax)=

367,02

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Obciążenia poziome

hn=4,30m

ɣ=17,5 kN/m2

q=20 kPa

ф=32˚


$$h_{z} = \frac{q}{g} = \frac{20}{17,5} = 1,14$$

h=6,50m

e1=ɣ·hz·KI
e2=ɣ·(h+hz)·KI


$$K_{I} = \frac{{2K}_{a} + K_{0}}{3}$$

Ka=tg2(45˚-0,5 ф)=tg2(45˚-16˚)=0,307
K01=1-sinф=1-sin32˚=0,47 (gdy grunt jako ośrodek sprężysty)

ID=0,6

IS=0,845+0,188ID=0,845·0,188·0,6=0,96

ξ4=0,07 (współczynnik zależny od rodzaju gruntu)
ξ5=0,9 (technologia wykonania i zagęszczenia nasypu)

ε=0˚ (kąt nachylenia naziomu)

K02=[0,5-ξ4+(0,1+2 ξ4)(5Is-4,15) ξ5](1+0,5tgε)

K02= [0,5-0,07+(0,1+2·0,07)·(5·0,96-4,15)·0,9] · (1+0,5·tg0˚)=0,57

K0=max(K01;K02)=max(0,47;0,57)=0,57


$$K_{I} = \frac{{2K}_{a} + K_{0}}{3} = 0,395$$

e1=ɣ·hz·KI=17,5·1,14·0,395=7,88 kN/m2
e2=ɣ·(h+hz)·KI=17,5·(6,5+1,14)·0,395=52,81 kN/m2


$$E_{I} = \frac{e_{1} + e_{2}}{2} h = \ 197,243\ kN/mb$$


$$r = \frac{2e_{1} + e_{2}}{3(e_{1} + e_{2})} h_{} = 2,45\ m$$

Obciążenie Wartość charakterystyczna r0 Mo(Ek) γfmax Emax M0(Emax)
[kN/mb] [m] [kNm/mb] [ - ] [kN/mb] [kNm/mb]
EI EI = 197,243 2,45 -483,56 1,2 236,848 -580,28

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

4. Sprawdzenie naprężeń w gruncie dla wartości charakterystycznych i obliczeniowych

  • Obciążenia charakterystyczne – kombinacja 1

ΣMo=ΣM0(Vk) + Σ M0(Hk)=-50,88+141,41=90,53


$$e_{\text{Bk}}^{(n)} = \frac{\sum_{}^{}M_{0}}{\sum_{}^{}G_{k}} = \frac{90,53}{271,46} = 0,33\ \ \ \ \ \ \ \ < \ \ \ \ \ \ \ \frac{B}{6} = 0,47$$

q1,2=$\frac{\sum_{}^{}V}{B}\left( 1 + \frac{6 e_{B}}{B} \right) = \frac{271,46}{2,8}(1 + \frac{6 0,33}{2,8})$

q1=165,51

q2=28,39


$$\frac{q_{1}}{q_{2}} = 5,28\ \ \ \ \ warunek\ wyjatkowo\ spelniony\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ $$

  • Obciążenia obliczeniowe:

ΣM0odp=ΣM0(Vmax) + Σ M0(Hmax)=-64,75+169,69=104,94


$$e_{B}^{(n)} = \frac{\sum_{}^{}M_{0}}{\sum_{}^{}G_{\max}} = \frac{104,94}{317,1} = 0,33\ \ \ \ \ \ \ < \ \ \ \ \ \ \ \frac{B}{6} = 0,47$$

warunek spełniony

ΣM0odp=ΣM0(Vmin) + Σ M0(Hmax)=-38,75+169,69=130,94


$$e_{B}^{(n)} = \frac{\sum_{}^{}M_{0odp}}{\sum_{}^{}G_{\min}} = \frac{130,94}{229,52} = 0,57\ \ \ \ \ \ \ \ < \ \ \ \ \ \ \ \frac{B}{4} = 0,7$$

Warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

WARIANT I

5. Sprawdzenie I Stanu Granicznego

  • Sprawdzenie stateczności na obrót względem bardziej obciążonej krawędzi podstawy (równowaga momentów) – kombinacja 3:

∑MOA ≤ m0 · MUA

m0=0,8 (gdy p ≥ 10 kPa)

MUA1 = G1max · r1 = 132·2,5=330 kNm/mb

MUA1 = G2max · r2 = 116,16·1,9=220,70 kNm/mb

MUA1 = G3max · r3 = 87,12·2,7=235,22 kNm/mb

MUA1 = G4max · r4 = 173,26·4,25=736,36 kNm/mb

MUA1 = G5max · r5 = 69,30·3,1=214,83 kNm/mb

MUA1 = Q · r6 = 64,80·3,65=236,52 kNm/mb

∑MUA = ∑MUAi = 1976,63 kNm/mb

∑MOA = Emax · r = 236,848·2,45 = 580,51 kNm/mb

∑MOA ≤ m0 · MUA

580,51 ≤ 0,8·1976,63 = 1581,09 kNm/mb

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

4. Sprawdzenie naprężeń w gruncie dla wartości charakterystycznych i obliczeniowych

  • Obciążenia charakterystyczne – kombinacja 1

Σ Vk = 560,93 kN/mb

Σ Hk = 197,373 kN/mb

ΣMok = ΣM0(Vk) + Σ M0(Hk) = 301,90+(-483,56)

ΣMok = -181,66 kNm/mb („-” bo kręci w przeciwną stronę)


$$e_{\text{Bk}}^{(n)} = \frac{\sum_{}^{}M_{0k}}{\sum_{}^{}V_{k}} = \frac{181,66}{560,96} = 0,324\ m\ \ \ \ \ \ \ \ < \ \ \ \ \ \ \ \frac{B}{6} = 0,833\ m$$

warunek spełniony

- wartości nacisków na grunt dla obciążeń charakterystycznych

q1,2=$\frac{\sum_{}^{}V}{B}\left( 1 \pm \frac{6 e_{B}}{B} \right) = \frac{560,93}{5,0}\left( 1 \pm \frac{6 0,324}{5,0} \right) = 112,19(1 \pm 0,39)$

q1=155,94 kPa

q2=68,44 kPa


$$\frac{q_{1}}{q_{2}} = \frac{155,64}{68,44} = 2,28\ \ \ < \ \ 4\ \ \ \ warunek\ spelniony\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ $$

  • Obciążenia obliczeniowe – kombinacja 2

Σ Vmax = 642,64 kN/mb

Σ Hmax = 236,848 kN/mb

ΣMo odp = ΣM0(Vmax) + Σ M0(Hmax) = 367,02+(-580,28)

ΣMo odp = -213,26 kNm/mb („-” bo kręci w przeciwną stronę)


$$e_{B}^{(n)} = \frac{\sum_{}^{}M_{0\ odp}}{\sum_{}^{}V_{\max}} = \frac{213,26}{642,64} = 0,332\ m\ \ \ \ \ \ \ < \ \ \ \ \ \ \ \frac{B}{6} = 0,833\ m\ $$

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.
  • Obciążenia obliczeniowe – kombinacja 3

Σ Vmin = 484,62 kN/mb

Σ Hmax = 236,848 kN/mb

ΣMo odp = ΣM0(Vmin) + Σ M0(Hmax) = 242,98+(-580,28)

ΣMo odp = -337,3 kNm/mb („-” bo kręci w przeciwną stronę)


$$e_{B}^{(n)} = \frac{\sum_{}^{}M_{0odp}}{\sum_{}^{}V_{\min}} = \frac{337,3}{484,62} = 0,696\ m\ \ \ \ \ \ \ \ < \ \ \ \ \ \ \ \frac{B}{4} = 1,25\ m$$

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.
  • Sprawdzenie stateczności na przesuw (równowaga sił poziomych):
    Qtr ≤ mt·Qtf

mt=0,9

Qtr=ΣEmax=95,87

Qtf=Nr·μ+F·a(r)

Nr= ΣXmin=317,1

F=B·1mb=2,8

a(r)=(0,2÷0,5)·c(r)

c(r)=0,9· c(n)=0,9·15=13,5

μ=tgδ(r) (z normy PN-83/ B-03010 )

μ=0,16

tgδ(r)≤0,8·tgф(r)

0,16≤0,1604

a(r)=(0,2÷0,5)·c(r)=0,35·13,5=4,725

Qtf=Nr·μ+F·a(r)=317,1·0,16+2,8·4,725=63,966

Qtr ≤ mt·Qtf

95,87≤0,9·63,966=57,57

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.
  • Sprawdzenie nośności pionowej podłoża gruntowego (równowaga sił pionowych) – kombinacja 2 i kombinacja 3:

Nr ≤ m · QfNB

- kombinacja 2

Nrmax = 642,64 kN/mb

eB = 0,332 m

$\overline{B}$ = B – 2eB = 5 - 2·0,332 = 4,336 m

$\overline{L}$ = 1mb

- kombinacja 3

Nrmin = 484,62 kN/mb

eB = 0,696 m

$\overline{B}$ = B – 2eB = 5 - 2·0,696 = 3,608 m

$\overline{L}$ = 1mb

- dla ław fundamentowych przyjmuje się $\overline{L}$ = 1mb, $\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$ = 0

GLINA PYLASTA – KOMBINACJA 2

φ(r) = φ(n) · 0,9 = 16,2°

γ(r) = γ(n) · 0,9 = 18,54 kN/m3

c(r) = c (n) · 0,9 = 27,9 kPa

ND=eπtgf(r)·tg2(45˚+$\frac{f^{(r)}}{2}$)= eπtg16, 2·tg2(45˚+$\frac{16,2}{2}$) = 4,43

Nc=(ND-1)ctgф(r)=(4,43-1) ·ctg16,2 = 11,81

NB=0,75·(ND-1)·tgф=0,75·(4,43-1) ·tg16,2 = 0,75

tgδ(r)=$\frac{\text{Vmax}}{H_{\max}}$ = 0,369

tgф(r)= tg16,2° = 0,291

$\frac{\text{tg}\delta(r)}{\text{tg}f(r)}$ = $\frac{0,369}{0,291}$ = 1,268 => warunek niespełniony, przyjmuję $\frac{\text{tg}\delta(r)}{\text{tg}f(r)}$ =1

iB = 0,8 iD = 0,45 iC = 0,28

ɣD(r) = 0,9·20,60 = 18,54 kN/m3

ɣB(r)=$\frac{\Sigma g h}{B}$=$\frac{0,4 18,54 + 0,3 16,34 + 1,3 17,66 + 3,0 18,10}{5,0} = 17,92\ $kN/m3

Dmin = 2,20 m

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

QfNB=$\ \overline{B} \overline{L}$[(1+0,3$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·c(r)·Nc·ic + (1+1,5$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣD(r)·Dmin·ND·iD + (1-0,25$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣB(r)·$\ \overline{B}$·NB·iB]

QfNB= 4,336·[11,81·27,9·0,28+4,43·18,54·2,20·0,45+0,75·17,92·4,336·0,8]

QfNB= 954,75 kN

642,64 ≤ 0,8 · 954,75 = 736,799 kN

warunek spełniony

GLINA PYLASTA – KOMBINACJA 3

φ(r) = φ(n) · 0,9 = 16,2°

γ(r) = γ(n) · 0,9 = 18,54 kN/m3

c(r) = c (n) · 0,9 = 27,9 kPa

ND=eπtgf(r)·tg2(45˚+$\frac{f^{(r)}}{2}$)= eπtg16, 2·tg2(45˚+$\frac{16,2}{2}$) = 4,43

Nc=(ND-1)ctgф(r)=(4,43-1) ·ctg16,2 = 11,81

NB=0,75·(ND-1)·tgф=0,75·(4,43-1) ·tg16,2 = 0,75

tgδ(r)=$\frac{\text{Vmin}}{H_{\max}}$ = 0,489

tgф(r)= tg16,2° = 0,291

$\frac{\text{tg}\delta(r)}{\text{tg}f(r)}$ = $\frac{0,489}{0,291}$ = 1,68 => warunek niespełniony, przyjmuję $\frac{\text{tg}\delta(r)}{\text{tg}f(r)}$ =1

iB = 0,8 iD = 0,45 iC = 0,28

ɣD(r) = 0,9·20,60 = 18,54 kN/m3

ɣB(r)=$\frac{\Sigma g h}{B}$=$\frac{0,4 18,54 + 0,3 16,34 + 1,3 17,66 + 3,0 18,10}{5,0} = 17,92\ $kN/m3

Dmin = 2,20 m

QfNB=$\ \overline{B} \overline{L}$[(1+0,3$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·c(r)·Nc·ic + (1+1,5$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣD(r)·Dmin·ND·iD + (1-0,25$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣB(r)·$\ \overline{B}$·NB·iB]

QfNB= 3,608·[11,81·27,9·0,28+4,43·18,54·2,20·0,45+0,75·17,92·3,608·0,8]

QfNB= 766,209 kN

484,62 ≤ 0,8 · 766,209 = 612,966 kN

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

WARSTWA 2 – PIASEK ŚREDNI (MOKRY)

φ(r) = φ(n) · 0,9 = 28,8°

γ(r) = γ(n) · 0,9 = 17,66 kN/m3

c(r) = c (n) · 0,9 = 0 kPa

ND=eπtgf(r)·tg2(45˚+$\frac{f^{(r)}}{2}$)= eπtg28, 8·tg2(45˚+$\frac{28,8}{2}$) = 16,19

Nc=(ND-1)ctgф(r)=(16,19-1) ·ctg28,8= 27,63

NB=0,75·(ND-1)·tgф=0,75·(16,19-1) ·tg28,8= 6,26

h = 0,40 m

D’min = Dmin + h = 2,20 + 0,40= 2,60 m

ɣD(r)  = 18, 54 kN/m3

ɣB(r) = $\frac{\Sigma g h}{B}$ = $\frac{0,3 16,34 + 1,3 17,66 + 3,533 18,10}{5,133}$ = 17,89

B’= B + b

b = $\frac{h}{3}$; przy h ≤ B (dla gruntów niespoistych, wg normy PN-81/B-03020)

B’ = 5,0 + 0,133 = 5,133 m

PIASEK ŚREDNI – KOMBINACJA 2

Nrmax = 642,64 kN/mb

Nr’ = Nr + B’·L’·h· ɣh

ɣh = 18,54 kN/m3

Nr’ = 642,64 + 5,133·1·0,4·18,54

Nr’ = 680,71 kN

$\overline{B}$ = B’ – 2eB

eB’ = $\frac{Nr\ \ eb\ \pm \ Tr\ \ h\ }{Nr'}$ = $\frac{642,64\ 0,332\ \pm \ 236,848\ 0,4}{680,71}$ = $\frac{213,356\ \pm \ 94,74}{680,71}$

eB1’ = 0,453 m

eB2’ = 0,174 m

$\overline{B}$ = B’ – 2eB1’ = 5,133 – 2 · 0,453 = 4,227 m

tgδ(r)=$\frac{\text{TrB}}{Nr'}$ = 0,348

tgф(r)= tg28,8° = 0,550

$\frac{\text{tg}\delta(r)}{\text{tg}f(r)}$ = $\frac{0,348}{0,550}$ = 0,633

iB = 0,18 iD = 0,4 iC = 0,43

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

QfNB =$\ \overline{B} \overline{L}$[(1+0,3$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·c(r)·Nc·ic + (1+1,5$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣD(r)·Dmin·ND·iD + (1-0,25$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣB(r)·$\ \overline{B}$·NB·iB]

QfNB = 4,227 [16,19 · 18,54 · 2,60 · 0,43 + 6,26 · 17,89 · 4,227 · 0,18]

QfNB = 1778,69 kN

680,71 ≤ 0,8 · 1778,69 = 1422,95 kN

warunek spełniony

PIASEK ŚREDNI – KOMBINACJA 3

Nrmin = 484,62 kN/mb

Nr’ = Nr + B’·L’·h· ɣh

ɣh = 18,54 kN/m3

Nr’ = 484,62 + 5,133 · 1 · 0,4 · 18,54

Nr’ = 523,02 kN

$\overline{B}$ = B’ – 2eB

eB’ = $\frac{Nr\ \ eb\ \pm \ Tr\ \ h\ }{Nr'}$ = $\frac{484,62\ 0,696\ \pm \ 236,848\ 0,4}{523,02}$ = $\frac{337,3\ \pm \ 94,74}{523,02}$

eB1’ = 0,826 m

eB2’ = 0,464 m

$\overline{B}$ = B’ – 2eB1’ = 5,133 – 2 · 0,826 = 3,481 m

tgδ(r)=$\frac{\text{TrB}}{Nr'}$ = 0,453

tgф(r)= tg28,8° = 0,550

$\frac{\text{tg}\delta(r)}{\text{tg}f(r)}$ = $\frac{0,453}{0,550}$ = 0,824

iB = 0,19 iD = 0,26 iC = 0,28

QfNB =$\ \overline{B} \overline{L}$[(1+0,3$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·c(r)·Nc·ic + (1+1,5$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣD(r)·Dmin·ND·iD + (1-0,25$\frac{\overline{B}}{\overline{L}}$) ·ɣB(r)·$\ \overline{B}$·NB·iB]

QfNB = 3,481 [16,19 · 18,54 · 2,6 · 0,26 + 6,26 · 17,89 · 3,481 · 0,19]

QfNB = 964,17 kN

523,02 ≤ 0,8 · 946,17 = 771,334 kN

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.
  • Sprawdzenie stateczności na przesuw (równowaga sił poziomych) – najbardziej niekorzystny wariant obciążeń – kombinacja 3:

Tr ≤ mt·Qtf

mt = 0,9 ÷ 0,95

mt = 0,9 (gdy p ≥ 10 kPa) – według normy PN-83/B-03010

Qtf = Nr · µ + a · B

a = (0,2 ÷ 0,5)c(r) – adhezja

Nr = 484,62 kN

Tr = 236,848 kN

a = 0,4 · 27,9 = 11,16

µ ≤ tgφ(r)

µ ≤ tg16,2° = 0,291

Qtf = 484,62 · 0,291 + 11,16 · 5,0

Qtf = 196,82 kN

263,848 ≤ 0,9 · 196,82 = 177,14 kN

warunek niespełniony

- warunek niespełniony – zastosowanie ostrogi 0,5 × 0,5 m

Qtf’ = Nr’ · tgφ(r) + c(r) · B’

B’ = $\sqrt{{5,0}^{2} + \ {0,5}^{2}}$ = 5,025 m

tgα = $\frac{0,5}{5}$ = 0,1 => α = 5,71°

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Nr’ = Nr · cosα

Nr’ = 484,62 · cos 5,71°

Nr’ = 482,22 kN

Tr’ = Tr · sinα

Tr’ = 236,848 ·sin 5,71°

Tr’ = 23,56 kN

tgφ(r) = tg16,2° = 0,291

Qtf’ = 482,22 · 0,291 + 27,9 · 5,025

Qtf’ = 280,52 kN

Tr’ ≤ mt · Qtf

23,56 ≤ 0,9 · 280,52 = 252,47 kN

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.
  • Sprawdzenie stateczności ogólnej uskoku naziomu – metoda Felleniusa

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.
Strona Nr bloku q [kPa] Pole [m²] γj bi Wi αi [º] sin αi cos αi Φi tg Φi ci li ci × li M₀i [kN/m] Mui
[kN/m]
LEWA 1 0 38,8 20,6 0,828 799,3 -48,55 -0,75 0,662 32 0,62 31 1,25 38,8 -5270 3249,32
2 107,3 20,6 0,828 2211 -40,95 -0,66 0,7553 32 0,62 31 1,1 34 -12746 9477,01
3 160,3 20,6 0,828 3302 -34,15 -0,56` 0,8276 32 0,62 31 1 31 -16306 15293,9
4 200 20,6 0,828 4120 -27,88 -0,47 0,8839 32 0,62 31 0,94 29 -16947 20272,9
5 214,6 20,6 0,828 4757 -21,96 -0,37 0,9274 32 0,62 31 0,89 27,7 -15647 24491,7
17,4 18,15 32 0,62 0
0,98 19,62 32 0,62 0
6 215,2 20,6 0,828 5225 -16,27 -0,28 0,96 32 0,62 31 0,86 26,7 -12878 27806,9
24,83 18,15 32 0,62 0
17,37 19,62 32 0,62 0
7 215,2 20,6 0,828 5549 -10,75 -0,19 0,9825 32 0,62 31 0,84 26,1 -9105 30197
24,83 18,15 32 0,62 0
33,88 19,62 32 0,62 0
8 215,2 20,6 0,828 5731 -5,33 -0,09 0,9957 32 0,62 31 0,83 25,8 -4683,1 31592,7
24,83 18,15 32 0,62 0
43,15 19,62 32 0,62 0
9 48,83 20,6 0,407 2982 -1,32 -0,02 0,9997 32 0,62 31 0,41 12,6 -604,31 16498,9
40,72 24 0 0 0
16,2 20,6 32 0,62 0
12,25 18,15 32 0,62 0
22,58 19,62 32 0,62 0
PRAWE 10 0 74,21 20,6 0,612 4515 1,98 0,03 0,9994 32 0,62 31 0,61 38 1372,1 25134,3
61,21 24 0 0 0
24,5 20,6 32 0,62 31
18,44 18,15 32 0,62 0
34,53 19,62 32 0,62 0
11 55,67 20,6 0,448 3372 5,42 0,09 0,9955 32 0,62 31 0,45 27,9 2801,7 18696,8
47,8 24 0 0 0
17,92 20,6 32 0,62 31
13,53 18,15 32 0,62 0
23,61 19,62 32 0,62 0
12 529,4 24 0,829 13863 9,61 0,17 0,986 0 0 0 0,84 26,1 20357 75358,6
33,21 20,6 32 0,62 31
24,85 18,15 32 0,62 0
36,02 19,62 32 0,62 0
13 20 87,54 20,6 0,617 10155 14,38 0,25 0,9687 32 0,62 31 0,64 39,5 22184 54415,8
297,6 24 0 0 0
24,61 20,6 32 0,62 31
18,58 18,15 32 0,62 0
18,02 19,62 32 0,62 0
14 20 201,8 20,6 0,5 7953 18,12 0,31 0,9504 32 0,62 31 0,53 32,6 21757 41833,2
123,1 24 0 0 0
20,02 20,6 32 0,62 31
15,03 18,15 32 0,62 0
7,42 19,62 32 0,62 0
15 20 438 20,6 0,798 11883 22,61 0,38 0,9231 32 0,62 31 0,86 26,8 40187 60532,6
80,99 24 0 0 0
31,92 20,6 32 0,62 31
13,37 18,15 32 0,62 0
16 20 413,3 20,6 0,798 10705 28,32 0,47 0,8803 32 0,62 31 0,91 56,2 44671 52292,3
77,37 24 0 0 0
15,42 20,6 32 0,62 31
17 20 525,8 20,6 0,85 10848 34,58 0,57 0,8233 32 0,62 31 1,03 32 54161 49376,8
18 20 468,7 20,6 0,85 9672 41,71 0,67 0,7465 32 0,62 31 1,14 35,3 56609 39998,8
0 0 0 0 0
19 20 394,1 20,6 0,85 8135 49,65 0,76 0,6475 32 0,62 31 1,31 40,7 54538 29310,5
0 0 0 0 0
20 20 290,9 20,6 0,85 6010 59,29 0,86 0,5107 32 0,62 31 1,66 51,6 45449 17323,1
21 20 115,1 20,6 0,85 2388 73,92 0,96 0,277 32 0,62 31 3,07 95,1 20184 4472,52
  384272 741207

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

∑Mo ≤ m · ∑Mu

∑Mo = 384272 kNm/mb

∑Mu = 741207 kNm/mb

m = 0,75

384272 ≤ 0,75 · 741207 = 555905,25 kNm/mb

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

∑Mo ≤ m · ∑Mu

∑Mo = 384272 kNm/mb

∑Mu = 741207 kNm/mb

m = 0,75

384272 ≤ 0,75 · 741207 = 555905,25 kNm/mb

warunek spełniony

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Katedra Geotechniki, Geologii
i Budownictwa Morskiego

PROJEKT ŚCIANY OPOROWEJ
W DWÓCH WARIANTACH POSADOWIENIA
Str.

Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
fundamenty , Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
osiadanie, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
FUNDAME3, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
FUNDAM 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
Fundamenty 2 - zadanie 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundame
Fundamentowanie Projekt
siły, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
kozubal, Fundamentowanie ,Projekt+
Fundamentowanie projekt
ZADANIE 2c, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
fundamenty - projekt 2 zadanie 2 , ZADANIE 1
Mathcad Fundamentowanie projekt I
Fundamentowanie Projekt nr 1 Fundament bezpośredni (PN EC7) v 2014
ADANIE 1b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal
ADANIE 2b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal
ZADANIE 2b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
Sławek, 03 Fundamentowanie projekt I - opis techniczny, Opis techniczny dźwigara pełmego gwoździowan
ADANIE 2c, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal

więcej podobnych podstron