Scenariusz zajęć
Prowadząca: Magdalena Mrozek
Imię i nazwisko ucznia: Karolina Miód
Klasa: 1a
Cele ogólne:
usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
rozwijanie sprawności manualnej
wyrabianie płynności i precyzji ruchów
usprawnianie mięśni palców i zdolności współpracy palców ręki
wdrażanie do dokładności, staranności, kształcenie wrażliwości estetycznej
likwidowanie napięcia mięśniowego
usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
Cele operacyjne:
prawidłowo trzymać takie narzędzia jak: ołówek, długopis, kredka
przyjąć i prawidłową pozycję ciała i utrzymać ją przy pisaniu
pisać po śladzie w powietrzu
połączyć punkty na płaszczyźnie
uczeń bierze czynny udział w ćwiczeniach z motoryki małej
przyjmować prawidłową pozycję ciała podczas pisania.
przestrzegać właściwego kierunku kreślenia i łączenia liter.
prawidłowo rozmieszczać litery w liniaturze oraz tekst na stronie.
wyrobić w sobie nawyk stałej kontroli estetyki pisma
Rodzaj ćwiczenia | Przebieg ćwiczenia | Środki dydaktyczne | Uwagi |
---|---|---|---|
Malowanie. Rozluźnianie napięcia mięśniowego rąk | Ćwiczenie wykonywania dużych rozmachowych ruchów ręką, zmniejszających napięcie mięśniowe oraz ćwiczenie płynności ruchów okrężnych i postępujących od strony lewej do prawej. Do malowania najlepiej jest używać farb. - Malowanie form kolistych; |
Pędzel, kartka, farby | |
Usprawnianie końców palców | Dla poprawienia sprawności palców przeprowadzamy z dzieckiem zadania, w których pewne czynności muszą być wykonywane palcami. Początkowo muszą być one proste, potem trudniejsze. Najpierw stosujemy ćwiczenia, w których dziecko wykonuje ruchy palcami nie trzymając w nich żadnego przedmiotu, potem ćwiczy sam uchwyt pęsetkowy, a wreszcie trzymając przedmiot w palcach wykonuje coraz bardziej precyzyjne ruchy. - Nawlekanie koralików; - Malowanie suchym palcem |
Kartki, koraliki, sznurek, farby, wata | |
Kolorowanie kredkami rysunków; | Do ćwiczeń graficznych używamy głównie kredek ołówkowych. W początkowych ćwiczeniach można stosować kredki świecowe. Od początku ćwiczeń graficznych zwracamy uwagę na to, by dziecko miało prawidłowo ustawioną rękę i prawidłowo trzymało pisak. Ma trzymać go palcami wskazującym i kciukiem w odległości 2 - 3 cm od piszącego końca, opierając jednocześnie o zgięty palec środkowy. Górna część ołówka opiera się o dłoń między palcami wskazującym i kciukiem. Dłoń i przedramię powinny być oparte o stół i znajdować się w jednej linii. Dziecko koloruje wskazaną część na obrazku. |
Karta pracy , kredki | |
Rysowanie szlaczków i wzorów z elementów liter. | Dziecko rysuje szlaczki wg podanego wzoru. Kreśli kredką po wykropkowanych śladach. | Karta pracy | |
Labirynt | Dziecko otrzymuje labirynt. Jego zadaniem jest dotarcie do określonego celu. | labirynt | |
Kreślenie konturów obrazka i kolorowanie | Dziecko za pomocą kredek rysuje po kropkach kontury obrazka. Następnie koloruje całą ilustrację. | Kredki, karta pracy |