SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęcia: Zimowe zmartwienie zwierząt
Opracowała: Krystyna Żurawska.
Pomoce: kukiełki do przedstawienia: „Kłopoty Burka z podwórka”, emblematy
i rekwizyty do odegrania ról, napisy: „Burek i buda”, „Zima”, „Kotek i mleko”, nagranie z piosenką „Puszek Okruszek”.
Cele główne:
- uwrażliwianie dzieci na trudne warunki zwierząt w okresie zimy,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się mową kontekstową, dialogową,
- przyswajanie umiejętności czytania.
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie potrzebę dokarmiania i opieki nad zwierzętami w okresie zimy,
- posługuje się mową kontekstową, powiązaną,
- potrafi prowadzić dialog,
- czyta tekst ze zrozumieniem.
Przebieg:
1. Przedstawienie opowiadania „Kłopoty Burka z podwórka” przez nauczycielkę w formie teatrzyku kukiełkowego.
2. Omówienie treści poprzez pytania:
- kto występował w teatrzyku?
- Jaki problem miał Burek?
- U kogo szukał pomocy?
- Dlaczego nie otrzymał pomocy?
- Kto udzielił pomocy Burkowi?
- Jaki był Franuś?
3. Zabawa ruchowa „Wesoły Burek, smutny Burek”; reakcja na zmianę zapowiedzi ruchem ciała, mimiką oraz głosem.
4. Przedstawienie w oparciu o treść opowiadania przez chętne dzieci:
- dzieci z użyciem rekwizytów improwizują sytuację, w której prowadzą dialogi.
5. Podpisanie przez dzieci ilustracji; indywidualne i wspólne czytanie napisów:
1) zima,
2) Burek i buda,
3) Kotek i mleko.
6. Zabawa ruchowa przy piosence „Puszek Okruszek” odzwierciedlanie muzyki i treści ruchem swobodnym.
Rysowanie na temat „Dbam o zwierzęta” - rozwijanie wyobraźni plastycznej.