Aneta Kołecka
Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACUJNYCH
TEMAT: Sztuka negocjacji.
TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 3 Technikum
PRZEDMIOT/MODUŁ: Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
CEL OGÓLNY: Uczeń potrafi prowadzić proste negocjacje.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: negocjacje, mediacje,
rozróżnić style negocjacji,
posłużyć werbalnymi i niewerbalnymi sposobami komunikowania się w negocjacjach,
zastosować „przykazania negocjacyjne”;
wymienić podstawowe zasady prowadzenia negocjacji oraz błędy negocjacyjne (przeszkody).
METODY KSZTAŁCENIA:
- pogadanka;
- burza mózgów;
- scenka sytuacyjna;
- mapa mentalna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i mazaki, schemat , materiały przygotowane przez nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Wprowadzenie – nauczyciel prosi o zgłoszenie się ochotnika, który za pomocą komunikatów werbalnych i niewerbalnych przedstawia 2 hasła. Zadaniem pozostałych jest odgadnąć przekazywane hasła. Nauczyciel zwraca uwagę na charakterystykę odczytywanych komunikatów.
Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń ze słowem: „negocjacje” i zapisuje je na tablicy. Zwraca uwagę, że negocjacje to taki sposób rozwiązywania konfliktów, który opiera się na zasadzie uwzględniania interesów wszystkich stron. Znajduje zastosowanie nie tylko w rozmowach z partnerami handlowymi, ale także w rozwiązywaniu konfliktów między grupami (pracownicy i pracodawcy, partie polityczne dążące do utworzenia koalicji, uczniowie i dyrekcja szkoły), czy między dwojgiem ludzi (dyrektor i pracownik, rodzic i dziecko).
Nauczyciel omawia krótko trzy style rozwiązywania konfliktów.
Nauczyciel zwraca uwagę, że inną formą konstruktywnego rozwiązywania sporów jest mediacja. W tym przypadku w próbie porozumienia się stron pośredniczy mediator. Działalność takiego neutralnego arbitra ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku bardzo zaognionych konfliktów międzynarodowych. Nawet jednak i w sprawach mniejszej wagi jego obecność może być pomocna. Mediator pomaga uczestnikom mediacji w uświadomieniu sobie swoich interesów, w określeniu granic kompromisu i wskazaniu płaszczyzny porozumienia.
Nauczyciel przedstawia podstawowe zasady negocjacji. Wypisuje je na tablicy i prosi, aby uczniowie każdą zilustrowali przykładami.
Nauczyciel prosi uczniów o podanie kilku przykładów mogących stanowić przeszkody w negocjacjach.
Podsumowanie – nauczyciel jeszcze raz przypomina definicję negocjacji, następnie prosi o zapisanie pracy domowej: Zapisz w zeszycie 3 przykłady sytuacji, w których uczestniczysz na co dzień będących negocjacjami.