Konspekt lekcji z języka polskiego Olsztyn, 25 kwietnia 2010.
Filologia polska II
Temat: Jakimi uczuciami kierowali się bohaterowie ballady Adama Mickiewicza pt. "Powrót taty"?
Cel główny: Zapoznanie uczniów z utworem Adama Mickiewicza pt. "Powrót taty".
Cele operacyjne z zakresu: a) wiadomości - uczeń zna bohaterów utworu
- uczeń zna imię i nazwisko autora utworu
b) umiejętności - uczeń umie wymienić bohaterów utworu
- uczeń potrafi odszukać i zaznaczyć w tekście fragmenty w których wypowiadają się poszczególni bohaterowie i narrator.
- uczeń potrafi przeczytać na głos wybrany fragment tekstu ( czytanie z podziałem na role)
- uczeń potrafi ułożyć ramowy plan wydarzeń
c) postaw - uczeń potrafi nazywać uczucia bohaterów utworu
- uczeń potrafi ocenić bohaterów utworu
Metody pracy: asocjacyjna, pogadanka, głośne czytanie z podziałem na role,
Formy organizacji pracy: praca indywidualna, praca z kartą pracy.
Przebieg lekcji:
Nauczyciel pokazuje uczniom podobiznę Adama Mickiewicza i pyta czy znają tego autora, jakie znają jego utwory. Nauczyciel podaje krótką informację do zeszytu nt. A. Mickiewicza. Rozdaje miniatury zdjęcia ( uczniowie wkleją później do zeszytu).
Nauczyciel zapisuje temat na tablicy (uczniowie zapisują w zeszytach) i mówi czym uczniowie będą zajmowali się na zajęciach.
Uczniowie otwierają książki na str. 244. Nauczyciel odczytuje na głos balladę „Powrót taty”.
Gdy nauczyciel skończył, uczniowie jeszcze raz czytają tekst samodzielnie.
Nauczyciel pyta się, czy uczniowie rozumieją treść utworu i czy mają jakieś pytania. Prosi o przeczytanie przypisów.
Nauczyciel prosi by uczniowie wymienili bohaterów utworu. Uczniowie wypisują ich w zeszycie i na tablicy.
Gdy wszyscy bohaterowie zostają wymienieni, nauczyciel prosi uczniów by przeczytali jeszcze raz balladę i zaznaczyli w książce ołówkiem fragmenty, które wypowiadają poszczególne postaci i narrator. (Przyporządkowanie fragmentów postaciom).
Nauczyciel wybiera kilku uczniów, którzy odczytają balladę z podziałem na rolę.
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela układają plan wydarzeń (równoważniki zdania):
Zmartwienie matki.
Rozmowa z dziećmi.
Modlitwa rodzeństwa o szczęśliwy powrót ojca.
Spotkanie z tatą.
Napad zbójców i niespodziewane uwolnienie.
Prośba herszta bandy o modlitwę.
Uczniowie oceniają postępowanie bohaterów utworu i uzasadniają swoją ocenę.
Uczniowie nazywają uczucia, którymi kierują się bohaterowie. – odpowiadają na pytanie zawarte w temacie.