Scenariusz zajęć z edukacji plastycznej w klasie I
Temat zajęć: Syrenka warszawska – praca plastyczna, stemplowanie
Cel główny: Doskonalenie umiejętności manualnych.
Cele szczegółowe (Uczeń):
- zna legendę o syrence warszawskiej
- potrafi określić wygląd syrenki na herbie
- wie, że stolicą Polski jest Warszawa
- rozróżnia herby Warszawy
- doskonali swoje umiejętności manualne
- wykonuje estetycznie swoją pracę
- potrafi ocenić pracę swoją i innych
- poznaje nową technikę plastyczną
Metody:
- pogadanka
- pokaz
- ćwiczebna
Formy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
- ilustracje herbów
- ilustracje herbów dla uczniów
- szkice herbu
- farby i patyczki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z dziećmi.
2. Wprowadzenie tematu zajęć.
Odczytanie uczniom zagadki, jej rozwiązanie jest tematem lekcji. (Kamienna panienka miecz i tarczę ma w rękach. Chociaż nie jest rycerzem, to stolicy nam strzeże)
3. Rozmowa na temat syrenki warszawskiej.
- Na herbie jakiego miasta znajduje się syrenka? (Warszawa)
- Co to za miasto? (stolica Polski)
- Jak wygląda ta syrenka?
- Od jak dawna znajduje się na herbie? (1390)
- Znacie legendę o syrence warszawskiej? ( Chętne dziecko opowiada legendę)
4. Zaprezentowanie ilustracji przedstawiających herby Warszawy. Zadaniem uczniów jest wskazanie, który herb jest obecnie oraz który herb był pierwszy.
5. Rozdanie uczniom ilustracji herbów Warszawy.
6. Zapoznanie uczniów z zadaniem.
Zaprezentowanie szkicu herbu Warszawy. Zadaniem uczniów jest wystemplowanie herbu za pomocą farb plakatowych i patyczków higienicznych. Zademonstrowanie sposobu wykonania pracy – nauczyciel stempluje fragment szkicu.
7. Rozdanie przez nauczyciela szkiców herbu oraz przygotowanie przez uczniów farb i patyczków.
8. Wykonanie pracy plastycznej.
9. Posprzątanie stanowiska pracy.
10. Ocena prac
- Podobało wam się zadanie?
- Jak oceniacie swoje prace?
- Kogo praca podoba wam się najbardziej i dlaczego?
11. Zakończenie zajęć.