SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
20.10.2010 r.
TEMAT BLOKU: Jacy jesteśmy.
TEMAT DNIA: Gdy chorujemy.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie właściwych postaw zdrowotnych i higienicznych,
Doskonalenie umiejętności wykonywania działań z przekroczeniem progu dziesiątkowego;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Uważnie słucha czytany tekst,
Oceania postępowanie bohaterów i podaje przyczynę choroby,
Współpracuje w grupie,
Zna zasady bezpiecznego odwiedzania chorych,
Odpowiednio uzupełnia zdania,
Wykonuje humorystyczny plakat,
Prawidłowo odczytuje metaforyczne znaczenie wyrażeń,
Wymyśla zabawy dla chorego kolegi,
Dodaje liczby w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
Rozwiązuje proste zadania tekstowe,
Potrafi wykonać ćwiczenia równoważne;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - pogadanka, praca z książką,
Problemowe - burza mózgów, gry dydaktyczne,
Eksponujące - ekspresyjna,
Praktyczne - ćwiczebne;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa,
Grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szary papier,
Kartki z powiedzeniami.
Wizytówki,
Elementy toru przeszkód,
Kolorowe kółka - 7 zielonych, 5 żółtych,
Liczby w kolorach,
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
„Zachorowałem”, fragment książki „Mikołajek” Gościnne i Sempe,
Zeszyt ćwiczeń do języka polskiego i matematyki „Gra w kolory”,
Karta pracy nr 13,
Wiersz „Na zdrowie” M. Brykczyński;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie:
„Lustro” - uczniowie dobierają się parami i stają twarzami do siebie. Jedna osoba z pary wykonuje dowolne czynności higieniczne, a druga je naśladuje - jest lustrem swojego partnera. Następnie zmiana ról. Nauczycielka podpowiada kolejne czynności: mycie zębów, kąpiel, czesanie włosów, czyszczenie uszu, mycie rąk.
2. Pogadanka na dywanie na temat zdrowego trybu życia:
- co to jest higiena?
- dlaczego jest taka ważna w życiu człowieka?
- co jeszcze musimy zrobić , aby cieszyć się dobrym zdrowiem?
3. Praca plastyczna w grupach:
Nauczycielka dzieli uczniów na trzy grupy rozdając im kolorowe wizytówki. Każdy wpisuje swoje imię i przyczepia wizytówkę. Nauczycielka wyznacza także przewodniczącego grupy, który będzie decydował o przydziale pracy oraz pilnował porządku.
Zadaniem grup jest zaprojektowanie i wykonanie humorystycznych plakatów, obrazujących powiedzenia o zdrowiu. Każda z grup losuje zadanie do zilustrowania:
Ola jest zdrowa jak ryba, bo codziennie je warzywa.
Maciek końskie zdrowie ma, dużo ćwiczy raz i dwa.
Chcesz żelazne zdrowie mieć, dużo pływaj mało siedź.
Na końcu prezentacja plakatów przez poszczególne grupy. Krótkie omówienie ich treści i ocena pomysłowości i estetyki.
3. Opowiadanie „Zachorowałem”.
Nauczycielka czyta tekst „Zachorowałem”.
Pogadanka:
- dlaczego mama denerwowała się w czasie wizyty Alcesta i po niej?
- czy Mikołajek zachował się odpowiedzialnie jedząc tyle słodyczy?
- dlaczego Alcest odwiedził Mikołajka?
- jak zachował się Alcest?
- jak należy dbać o chorych kolegów?
- jak należy zachować się w czasie odwiedzin u chorego kolegi?
4. Praca z zeszytem ćwiczeń - zad. 3, str. 72 - uzupełnianie zdań o zasadach podczas odwiedzin u chorego.
5. Burza mózgów:
Zbieranie pomysłów na zabawy, w które można się bawić z chorym kolegą. Nauczycielka zapisuje wszystkie dopowiedzi na tablicy, bez oceniania ich. Następnie wszyscy zastanawiają się, które pomysły są nieprzydatne i na tablicy zostają tylko odpowiednie pomysły.
Następnie jedna z zabaw zostaje przeprowadzona - nauczycielka może zaproponować zabawę „Kartofelki” - karta pracy.
6. Zabawa ruchowa:
Pogadanka:
- czy tor przeszkód jest odpowiednią zabawą z chorym kolegą?
„Tor przeszkód” - nauczycielka ustawia tor przeszkód na korytarzu z gotowych elementów.
7. Rozwiązywanie zadań matematycznych - przekroczenie progu dziesiątkowego. Dzieci przygotowują plansze do liczenia i kolorowe żetony. Nauczycielka zapisuje zadanie na tablicy, przyczepia kolorowe kółka, a uczniowie układają żetony na planszy. Zapis działania na tablicy i w zeszytach. Następnie manipulacja żetonami i kółkami- dopełnianie do 10 i wykonanie obliczenia. Zapis rozwiązania w zeszycie i na tablicy. Wspólne skonstruowanie odpowiedzi.
„ Zosia ma 7 zielonych piłek, a Ola ma 5 żółtych. Ile piłek mają razem dziewczynki?”
8. Praca z zeszytami ćwiczeń:
Rozwiązywanie zadań tekstowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Przedstawianie rozwiązań na osi liczbowej - ćw. 1 i 2, str. 71.
Omówienie różnych sposobów leczenia na podstawie ilustracji w zeszycie ćwiczeń i własnych doświadczeń uczniów - wykonanie obliczeń z wykorzystaniem liczb w kolorach - zad. 4, str. 72.
Zadanie domowe: zad. 3, str. 72.
9. Wzorowe czytanie przez uczniów wiersza „Na zdrowie”. Wyjaśnienie znaczenia wyróżnionych wyrażeń i zastosowanie ich w tekście z lukami - zeszyt ćwiczeń zad. 1 i 2, str. 84.
Wykonanie w zeszycie rysunku do dowolnie wybranego wyrażenia.