SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM TREŚCI PLASTYCZNYCH DLA KL. II
Temat zajęć: Kolory nieba. Barwy podstawowe i pochodne.
Cele ogólne:
Zapoznanie z barwami podstawowymi i pochodnymi;
Zapoznanie ze zróżnicowaną kolorystyką nieba ;
Cele szczegółowe - uczeń:
Wymienia barwy podstawowe;
Tworzy barwy pochodne;
Opisuje kolory nieba;
Zna przeznaczenie narzędzi i materiałów oraz zasady bezpiecznego posługiwania się nimi,
Wykonuje pracę plastyczną farbami plakatowymi za pomącą gąbki;
Formy inspiracji:
Przykłady zdjęć nieba w różnych odsłonach oraz twórczość C. Moneta, V. van Gogha, Couberta i E. Boudina
Formy pracy:
Indywidualna;
Metody pracy (wg. W Okonia):
Podające ( dyskusja, pogadanka),
Eksponujące ( pokaz slajdów),
Praktyczne ( prace twórcze);
Technika:
Malowanie farbami plakatowymi za pomocą gąbki;
Środki dydaktyczne:
Pokaz slajdów;
Materiały techniczne:
Białe kartki,
Farby plakatowe,
Talerzyki do mieszania farb;
Gąbki;
Przebieg zajęć:
Pokaz slajdów przedstawiająca niebo w różnych odcieniach kolorystycznych;
Rozmowa na temat zmian na niebie:
- jak zmieniają się kolory się niebo w różnych porach dnia i podczas różnej pogody (podczas burzy, w słońcu, w deszczu);
Rozmowa na temat barw podstawowych i pochodnych:
- jakie są barwy podstawowe?
- w jaki sposób z barw podstawowych można stworzyć inne, pochodne?
- przypomnienie w jaki sposób maluje się gąbką
Praca plastyczna:
Uczniowie dostają farby w barwach podstawowych i z nich tworzą potrzebną paletę barw, wykonują pracę indywidualnie - malowanie nieba.
Prezentacja prac i krótkie podsumowanie.