SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
22.10.2010 r.
TEMAT BLOKU: Jacy jesteśmy.
TEMAT DNIA: Nie dajmy się.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie pojęcia uczucia, rodzaje uczuć,
Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi uczuciami,
Kształtowanie wiadomości o mazurze i nauka piosenki „Dwie Marysie”;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Twórczo odgrywa scenek,
Przedstawia emocje za pomocą ruchu,
Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
Opisuje tytułowego bohatera książki,
Tworzy nazwiska od negatywnych cech charakteru,
Twórczo przedstawia pantomimę do muzyki,
Rozpoznaje mazura - określa tempo i charakter tańca,
Śpiewa piosenkę,
Wykonuje ćwiczenia ze skakanką;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - pogadanka, dyskusja, praca z książką,
Problemowe - burza mózgów, sytuacyjna,
Eksponujące - ekspresyjne,
Praktyczne - ćwiczebne;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa,
Grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kartki z nazwami uczuć,
Karteczki z rozpoczętym zdaniem: „Życie będzie łatwiejsze, jeśli…”,
Szary papier,
Kartki z nazwiskami pochodzącymi od cech charakteru,
Płyta z piosenkami „Gra w kolory, cz.1”,
Karteczki z nazwami czynności,
Kolorowe kartki do podziału na grupy,
Skakanki,
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
„Cudaczek - Wyśmiewaczek głodny”, fragment książki J. Duszyńskiej „Cudaczek - Wyśmiewaczek,
Zeszyt ćwiczeń do języka polskiego i matematyki „Gra w kolory”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć:
Kalambury: nauczycielka dzieli uczniów na 8 grup. Każda losuje kartkę z zadaniem - określeniami różnych uczuć (złość, radość, zdziwienie, smutek, strach, powaga, zniecierpliwienie, znudzenie). Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie każdego z rodzajów uczuć w formie krótkiej scenki - w jakich sytuacjach pojawia się to uczucie, jak się objawia. Pozostałe grupy zgadują jaki to uczucie. Po każdej scence krótka pogadanka:
- w jakich sytuacjach jeszcze pojawia się to uczucie?
- jak sobie radzić z negatywnymi emocjami?
- co robić, żeby częściej być szczęśliwymi i radosnym?
2. Opowiadanie „Cudaczek - Wyśmiewaczek głodny”.
Wprowadzenie do opowiadania:
- czy pamiętacie jak mieli na imię bohaterowie wczorajszego opowiadania?
Czytanie przez uczniów tekstu z podręcznika.
Pogadanka:
- kogo spotkała panna Obrażalska?
- co poradził jej nieznajomy?
- co się stało z Cudaczkiem, gdy panna Obrażalska postanowiła się zmienić?
- czego panna Obrażalska nauczyła się dzięki przygodzie z Cudaczkiem - Wyśmiewaczkiem?
- jak możemy nazwać teraz tą dziewczynkę?
- czego wy nauczyliście się dzięki Cudaczkowi?
3. Test wielokrotnego wyboru:
Wspólne rozwiązywanie testu wielokrotnego wyboru - ćw. 1, s. 75. Odczytanie i zapisanie hasła „Uśmiech zawsze pomaga w życiu” - zapisanie hasła w zeszytach ćwiczeń - ćw. 2, s. 76.
Krótka dyskusja na temat hasła - co to znaczy? W jakich sytuacjach uśmiech może nam pomóc?
4. Wykonanie zadania 2, s. 74 - dopisywanie imion postaci wynikających z cech charakteru i krótka ich charakterystyka, np. Obrażalska, bo często się obraża.
5. Stworzenie listy rad drugoklasisty:
Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki z rozpoczętym zdaniem: „Życie będzie łatwiejsze, jeśli…” uczniowie wklejają do zeszytu i dopisują swoje zakończenie. Następnie czytają swoje propozycje, które są zapisywane przez nauczycielkę na szarym papierze i przyczepione w klasie.
6. Rozmowa na dywanie:
Uczniowie siadają na dywanie. Nauczycielka przygotowuje karteczki z nazwiskami odwołującymi się do cech charakteru, np. Niedbalski, Obrażalska, Zapominalski, Uparcikowski, Rządzikowski, Bałaganiarski, Kłótliwa, Niesłuchalski, Niecierpliwek, Strachliwiec, Chytrusek, Bitnik, Spóźnialski. Dzieci wspólnie wymyślają, jakich rad można udzielić tym osobom.
7. Zadanie ortograficzne - zad. 3, s. 76 - podkreślanie w tekście wyrazów z „u”, przepisywanie ich oraz zaznaczanie kolorem czerwonym litery „u”. Pisanie w zeszycie zdań z tymi wyrazami (zadanie domowe).
8. Pantomima „Pracuś i leń”: Jedna osoba losuje kartkę z nazwami czynności, jaką będą naśladowały dzieci, np. zamiatanie, jazda samochodem, tańczenie, wycieranie kurzu, mycie rąk, granie na skrzypcach, gotowanie, prasowanie, pranie, mycie zębów. Czynności te należy wykonać zgodnie z tempem i charakterem muzyki - wolno, leniwie, ospale - melodia „W ciemny wieczór, dawno temu” lub szybko, żywiołowo - melodia „Świat w kolorach”.
9. Wysłuchanie i omówienie piosenki „Dwie Marysie”:
- co robiły Marysie?
- co to są wady, a co zalety?
10. „Burza pomysłów”:
W czasie dwukrotnego, bardzo cichego odtwarzanie piosenki uczniowie w zespołach zapisują po jednej stronie kartki jak najwięcej zalet, po drugiej wad. Potem odczytują je przed klasą, która weryfikuje pomysły grup. Zwycięża zespół, który zgromadził najwięcej wyrazów.
11. Określenie charakteru piosenki „Dwie Marysie”:
- jakie jest tempo piosenki?
- jaki charakter ma ta piosenka?
Wyklaskiwanie rytmu podczas słuchania piosenki - ciche liczenie na trzy.
Nauczycielka informuje uczniów, że takie żywe tempo, skoczny charakter i podobny rytm ma Mazurek Dąbrowskiego (który uczniowie znają) oraz polski taniec ludowy o nazwie mazur. Taniec ten liczymy na trzy. Prezentacja krótkiego filmu przedstawiającego mazura.
12. Improwizacje taneczne w takt mazura. Nauczycielka prezentuje krok mazura. Uczniowie próbują oddać charakter tańca i jego punktowany rytm.
13. Nauka piosenki „Dwie Marysie”:
Rytmiczne odczytanie słów piosenki ze śpiewnika. Następnie śpiewanie melodii i wskazywanie ręką linii melodycznej.
14. Rozwiązywanie zadań matematycznych - utrwalanie dodawania i odejmowania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - s. 75 - 76.
15. Ćwiczenia gimnastyczne:
Wyścigi na skakankach.
Załączniki:
Zał. 1
złość
radość
zdziwienie
smutek
strach
powaga
zniecierpliwienie
znudzenie
Zał. 2
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Zał. 3
Niedbalski Obrażalska Zapominalski Uparcikowski Rządzikowski Bałaganiarski Kłótliwa Niesłuchalski Niecierpliwek Strachliwie Chytrusek Bitnik Spóźnialski
Zał. 4
zamiatanie
jazda samochodem
tańczenie
wycieranie kurzu
mycie rąk
granie na skrzypcach
gotowanie
prasowanie
pranie
mycie zębów
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli
Życie będzie łatwiejsze, jeśli