SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KL. II GIMN.
Prowadzący: Agnieszka Dzwonkowska pod kier. merytorycznym mgr Jolanty Chybowskiej
Czas: 45 minut
Przedmiot: język niemiecki
Temat lekcji: In einem Hochhaus – Übungen.
Cele: - doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem - tekst „In einem Hochhaus”
- kształcenie umiejętności wyszukiwania w tekście odpowiednich informacji zgodnie z pytaniami zadawanymi do tekstu
- poznawanie i utrwalenie słownictwa na temat „Wohnen in einer Großstadt”
- umiejętność sformułowania wad i zalet życia w dużym mieście
Materiał leksykalny: słownictwo zawarte w tekście „In einem Hochhaus” oraz przygotowane przez prowadzącego lekcję
Pomoce dydaktyczne: podręcznik z ćwiczeniami „AHA” 2a neu (kurs podstawowy dla początkujących), karty pracy
Przebieg lekcji:
Nauczyciel wyznacza 3 uczniów, którzy czytają na głos zamieszczone w podręczniku 3 krótkie teksty. Razem z klasą wyjaśnia niezrozumiałe słownictwo. Po przeczytaniu uczniowie mają za zadanie odnaleźć w tekście linijki, które zgadzają się z zamieszczonymi pod tekstem stwierdzeniami. Następnie uczniowie odpowiadają na pytania: Wie findet Steffen das Wohnen in einem Hochhaus im Stadtzentrum? Und wie findest du das Wohnen in einem Hochhaus im Stadtzentrum?
Z pomocą stwierdzeń zawartych w tekście uczniowie wyszukują wady i zalety mieszkania w mieście, nauczyciel rysuje na tablicy tabelę z dwoma rubrykami – wady i zalety, uczniowie dają propozycje, nauczyciel wpisuje je do tabelki, uczniowie przepisują ją do zeszytów.
Ćwiczenie leksykalne – 3/87.
Temat gramatyczny: odmiana rodzajnika nieokreślonego w 3 przypadku (ćw. 2, S.86) (Na tablicy nauczyciel zapisuje schemat odmiany rodzajnika nieokreślonego)
Praca domowa: napisać list do kolegi/koleżanki – zad. 3, s. 31.