AUTYZM scenariusz

Załącznik do referatu o dzieciach z autyzmem

TEMAT ZAJĘĆ: BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Cel zajęć:

Nabywanie umiejętności bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym

kształtowanie wyobrażni przestrzennej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- przestrzega zasad bezpieczeństwa na drogach,

- rozpoznaje rodzaje i znaczenie znaków drogowych,

- aktywnie współpracuje z kolegami podczas zajęć grupowych,

- buduje zdania, opisując znaki drogowe,

- czyta tekst po cichu, ze zrozumieniem, uzupełnia odpowiedzi na pytania,

- sprawdza siebie,

- rozwiązuje zadania tekstowe,

- odtwarza na konkretach i na rysunkach sytuacje zadaniowe.

Materiały: mapki na kartkach formatu A4 (dla każdego ucznia), duża mapka okolicy (plakat)

materiały do wykonania tekturowych znaków drogowych (stop, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy) i sygnalizacji świetlnej

zdjęcia i ilustracje sytuacji drogowych

Przebieg zajęć:

  1. Rozpoczynamy pytaniem o odblaski. Kto ma przy sobie i gdzie, a kto nie ma i dlaczego. Przypominamy o codziennym ich noszeniu w celu lepszej widoczności na drodze.

  2. Uczniowie dostają małe mapki (kopie dużej) i zaznaczają (indywidualnie) trasę oraz naklejają przygotowane ilustracje miejsc niebezpiecznych (przejazd kolejowy, przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, droga dla samochodów ciężarowych, parking, przejście dla pieszych na rondzie, przestanek autobusowy, droga dla rowerów).

Przygotowują informację, dlaczego te miejsca są niebezpieczne i sytuacje dla nich trudne oraz starają się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby dzieciom na drodze było bezpieczniej.

Dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi pracują indywidualnie z nauczycielem.

Ich zadanie to zaznaczyć swoją drogę do szkoły na oznaczonej niebezpiecznymi miejscami mapie oraz zaznaczyć: oznakowane sygnalizacją świetlną przejścia dla pieszych w pobliżu przestanku autobusowego oraz szkoły kolorem zielonym (kółko).

Zaznaczamy informacje o miejscach i sytuacjach niebezpiecznych na mapie głównej powieszonej na tablicy. Na mapie uczniowie zaznaczają niebezpieczne (przypinamy czerwone krzyżyki) miejsca i zapisują te sytuacje na plakacie (krzyżyk ma numer).

Kilkoro chętnych dzieci podchodzi do tablicy aby przy pomocy wskaźnika pokazać swoją drogę do szkoły.

Dyskusja i rozmowy nad dużym planem i trasami uczniów, o niebezpieczeństwach i o tym, jak temu zaradzić. Pytania:

- Gdzie są miejsca niebezpieczne?

- Dlaczego są one niebezpieczne?

- Jaką trasę wybraliśmy?

- Czy jest inna trasa, bardziej bezpieczna?

- Jak powinniśmy/możemy sobie radzić w trudnych sytuacjach?

  1. Podział uczniów na grupy 2-3 osobowe; przydział zadań (różne sytuacje niebezpieczne).

Rady, jak się zachować, co z tym zrobić?

Dzieci z zaburzeniami z pomocą nauczyciela z gotowych materiałów przygotowują 3 znaki drogowe i tekturową sygnalizację świetlną.

  1. Dzieci wyjmują znaki drogowe przygotowane w domu (stop, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy) oraz sygnalizację świetlną i oznaczają nimi swoją mapkę.

Dzieci z zaburzeniami oznaczają mapkę powieszoną na tablicy.

  1. Na tablicy zostaje powieszony plakat (z uzupełnianką):

  1. Nie wolno przekraczać ……………… w dowolnym miejscu.

  2. Przechodź zawsze na ………………… .

  3. Po ulicy można jeździć rowerem tylko z ważną ………………………

  4. ………………. światło oznacza zakaz wejścia na przejście dla pieszych.

  5. Gdy zgubisz się na ulicy poproś ………………. o pomoc.

  6. Przy przejeździe kolejowym należy zachować szczególną ……………….

  7. Zawsze noś ………………… - będziesz bardziej widoczny.

Wyrazy do uzupełnienia: odblaski, czerwone, jezdni, dorosłego, ostrożność, pasach,

kartą rowerową

Dzieci przepisują zdania do zeszytu.

Uczeń z zaburzeniami otrzymuje kartę pracy i rozwiązuje ją wspólnie z nauczycielem.

Oznacz prawidłowość następujących zdań ( T- tak, N- nie).

T N Jezdnię można przekraczać w dowolnym miejscu.

T N Na przejściu dla pieszych pierwszeństwo ma pieszy.

T N Zielone światło oznacza, że można wejść na pasy.

T N Po ulicy można jeżdzić na rowerze tylko z ważną kartą rowerową.

T N Gdy zgubisz się w mieście musisz poprosić dorosłego o pomoc.

T N Nie można bawić się na jezdniach i w ich pobliżu.

T N Żółte światło zezwala pieszym na przejście przez jezdnię.

Dziecko przepisuje zdania do zeszytu.

Na zakończenie pytania:

- Czy nosisz elementy odblaskowe?

- Czy je masz? Gdzie je masz?

Przynieś elementy do szkoły na następne zajęcia, a najlepiej noś je cały czas przy sobie. Będziemy mówili o tym, co to znaczy widzieć i być widzianym.

Przygotowały:

Anna Bujewicz

Katarzyna Grzempa

Sylwia Jopek

