Joanna Reczka 25.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu.
Blok tematyczny: Jesień daje nam owoce.
Temat dnia: Czy należy myć owoce? Słuchanie wiersza pt. „Śliwka robaczywka”
B. Szymańskiej.
Grupa: 4-latki
Cele ogólne:
- wdrażanie do mycia owoców,
- wdrażanie do prawidłowej reakcji na sygnał dawany przez nauczyciela.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą wiersza,
- wypowiada się na określony temat,
- potrafi rozpoznać zdanie prawdziwe i fałszywe,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- reaguje na sygnały dawane przez nauczyciela,
- potrafi pokolorować obrazek.
Metody:
-oglądowa,
- słowna,
- czynna.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-tekst wiersza pt. „Śliwka robaczywka” B. Szymańskiej
- odtwarzacz CD,
- płyta z nagraniem piosenek,
- sylwety owoców,
- sylwety drzew owocowych,
- praca plastyczna „Śliwka”
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie:
Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .
2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt. „Śliwka robaczywka” Beata Szymańskiej
Załącznik nr 1.
3. Rozmowa na temat wiersza kierowana pytaniami:
- czy podobał wam się wiersz?
- o czym był wiersz?
- czy doktor pomógł śliwce?
- kogo spotkała śliwka?
- jakiej rady sowa udzieliła śliwce?
- czy należy myć owoce?
4. Zabawa słowna „Tak czy nie”
Nauczyciel mówi zdania, a dzieci odpowiadają tak, jeżeli zdanie jest prawdziwe lub nie, jeśli zdanie jest fałszywe.
Przykłady zdań:
1. Gruszki rosną na śliwie?
2. Jabłka są niebieskie?
3. W sadzie rosną drzewa owocowe?
4. Kompot gotuje się z owoców?
5. Szarlotkę robi się z gruszek?
5. Zabawa ruchowa „Owoce spadają z drzewa”. Dzieci zamieniają się w drzewa owocowe. Sad jabłkowy, śliwkowy, gruszkowy. Na hasło określające nazwę owoców, dane owoce upadają i turlają się po ziemi w trawce.
6.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Do swojego drzewa”.
Dzieci otrzymują po jednej sylwecie owocu z każdego rodzaju (jabłka, śliwki, gruszki). Nauczyciel rozwiesza duże sylwety drzew owocowych w sali (jabłoń, grusza, śliwa). Przy muzyce dzieci biegają po sali, gdy muzyka ucichnie na sygnał „Do jabłoni” – dzieci ustawiają się przy drzewie, z którego spadło jabłko. Zabawę powtarzamy, za każdym razem dyskretnie zamieniamy miejsce sylwet drzew i podajemy nazwę innego drzewa owocowego.
7. Praca plastyczna „śliwka”
Dzieci maja za zadanie pokolorować obrazek śliwki.
Załącznik nr 1.
„Śliwka robaczywka” Beata Szymańska
Przyszła do doktora śliwka
znana jako robaczywka
dość już miała tych robali
co to u niej zamieszkały.
Nie chce wierzyć temu doktor
wziął do ręki swój stetoskop
i przebadał ją dwa razy
lecz nic śliwce nie poradził.
Zawiedziona, obrażona
poszła bardzo zasmucona
lecz spotkała panią sowę
co to mądrą miała głowę.
Ta jej zaraz radę dała
więc jej śliwka posłuchała
rada była całkiem prosta
pryskać się, gdy przyjdzie wiosna.
Nie uciekać przed pryskaniem
i nie chować się za sianem
kiedy są zabiegi w sadzie
tyle tobie ja poradzę.
I wy dzieci drogie moje
myjcie się choćby za dwoje
bo kto nie dba o się wcale
to ten właśnie ma robale.