Scenariusz lekcji muzyki w klasie IV
Prowadzący: Marta Kępska
Temat lekcji: Krakowskie tradycje i krakowiak.
Cele główny : Poznanie Krakowskich tradycji i zwyczajów
Cele szczegółowe:
Wiedza :
określa cechy krakowiaka
zna historię „Hejnału Krakowskiego”
Umiejętności :
Muzyczne :
wyklaskuje synkopowany rytm krakowiaka
śpiewa piosenkę w grupie
tańczy podstawowy krok Krakowiaka
realizacja układów ruchowych i tanecznych
Ogólne :
wskazuje na mapie Kraków
Metody nauczania:
Środki dydaktyczne :
podręcznik „I gra muzyka” (s. 59, 66–67),
nagrania: melodia krakowiaka („Posłuchajmy”,
CD 4, nr 6), akompaniament do śpiewu i tańca
(„Zaśpiewajmy”, CD 2, nr 6),
kolorowanka – krakowski strój ludowy
Forma pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza :
- powitanie melodią krakowiaka z nagrania.
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie pracy domowej
Faza realizacyjna :
Wspólne tańczenie i śpiewanie piosenki Krakowiaczek jeden (podręcznik, s.67). Uczniowie tworzą okrąg i poruszają się dookoła Sali cwałem bocznym raz w jedną, raz w drugą stronę. Śpiewają piosenkę i tańczą przy akompaniamencie muzyki.
Rozmowa o folklorze regionu krakowskiego. Jeden z uczniów wskazuje na mapie Polski region krakowski. Następnie nauczyciel omawia charakterystyczne zwyczaje i tradycje krakowskie (wspomina m.in. legendę o Smoku Wawelskim, powstaniu Hejnału, Lajkoniku, opowiada o budowaniu szopek, pieczeniu bajgli – precli).
Przy akompaniamencie nauczyciela uczniowie wspólnie śpiewają znane krakowiaki, np. Płynie Wisła, płynie, Mariackie hejnały, Na Wawel, na Wawel itp.
Nauka śpiewu piosenki Hej, na krakowskim rynku („Zaśpiewajmy!”, s.88).
Zapoznanie uczniów z krakowskim strojem ludowym (podręcznik, s. 59 i 66)
Nauczyciel poleca uczniom pokolorowanie wzoru krakowskiego stroju ludowego na podstawie fotografii zamieszczonej w podręczniku
Nauka kroków Krakowiaka
Faza podsumowująca :
Podsumowanie wiadomości o Krakowskich zwyczajach i tradycjach.
Praca domowa : Stworzę reklamę zachęcającą turystów do odwiedzenia Krakowa
Załączniki :