Scenariusz zajec prawo dzie ka do ochrony przed przemocą

Temat: Prawo dziecka do ochrony przed przemocą.

Grupa docelowa: pierwsza klasa gimnazjum

Czas realizacji: 45 min( godzina lekcyjna)

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Formy organizacyjne:

Metody dydaktyczne:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie, sprawdzenie zadanej pracy domowej.

  2. Nauczyciel po przywitaniu i skontrolowaniu pracy domowej przedstawia temat spotkania i cel główny lekcji: zapoznanie uczniów z prawem dziecka do ochrony przed przemocą.

  3. Nauczyciel na wstępie zakreśla główny szkic lekcji. Przedstawia Konwencję Praw Dziecka jako źródło omawianego prawa, wskazuje krótko na historię i czas powstania tego dokumentu oraz wspomina o innych ważnych prawach wymienionych w Konwencji obok prawa omawianego. Wskazuje na osobisty charakter prawa do ochrony przed przemocą zaznaczając, że prawo to przysługuje wszystkim bez względu na jakiekolwiek odmienności kulturowe, etniczne czy religijne.

  4. Nauczyciel dzieli klasę na 4-osobowe grupy. Każdej grupie daje kopię Konwencji o Prawach Dziecka i prosi aby uczniowie wyszukali spośród wszystkich praw tylko te które odnoszą się do ochrony dziecka przed przemocą i wypisania ich na kartkach.

  5. Nauczyciel proponuje „burzę mózgów” w oparciu o następujące pytania:

    • Jak należy przestrzegać prawa dziecka do ochrony przed przemocą?

    • Do kogo prawo to jest szczególnie mocno adresowane?

    • Na czym mogą polegać wszelkie przejawy przemocy?

    • Jakie skutki przemoc wywiera na dziecko wobec którego jest ona stosowana?

    • Jak pomóc osobie której prawo do ochrony przed przemocą jest łamane?

Uczniowie opowiadają na kolejne pytania na forum grupy, rolą nauczyciela jest porządkowanie wypowiedzi poprzez zapraszanie kolejnych uczniów do zabierania głosu.

  1. Ochotnik rozdaje każdej osobie arkusz papieru i flamastry. Uczniowie mają zapisać w centralnym miejscu karki słowo „przemoc”, a następnie dopisać do niego wszystkie zasuwające się im skojarzenia. Na odwrotnej stronie kartki nauczyciel wydaje polecenie, aby uczniowie zapisali swoje pomysły, które mogą wspomagać sposoby i metody walki z łamaniem tego prawa przez dorosłych. Wszystkie będą tak samo ważne, ciekawe i jeśli uczniowie zechcą, będą mogli się podzielić ze spisanymi przez siebie informacjami na forum grupy.

  2. Uczniowie wraz z nauczycielem siadają w sali tworząc koło. Na podstawie wcześniejszej pracy uczniowie mają podjąć dyskusję na temat przemocy, jej istoty, skutków oraz sposobów i metod jej eliminacji czy ograniczania. Uczniowie maja przy sobie kartki papieru na których wcześniej zapisali swoje spostrzeżenia. Dyskusja kierowana jest przez nauczyciela i oparta na zasadzie swobodnych wypowiedzi wszystkich uczniów. Uczniowie przedstawiają swój pogląd odnośnie dyskutowanego tematu. Dyskusja przebiega z zachowaniem odpowiednich strategii towarzyszących dyskusji, np. kiedy mówi jedna osoba reszta słucha. Nauczyciel jest odpowiedzialny, aby uczniowie mogli bezpiecznie przedstawiać swoje wypowiedzi.

  3. Nauczyciel zapoznaje uczniów z filmikami promującymi przestrzeganie i poszanowanie prawa dziecka do ochrony przed wolnością. Nauczyciel mówi czym jest kampania społeczna i jaki jest jej cel. Nauczyciel może także wymienić organizacje działające na rzecz ochrony dziecka przed łamaniem omawianego prawa. Po obejrzeniu filmów nauczyciel proponuje pogadankę, która pozwoli na wymianę zdań pomiędzy uczniami dotyczących przemyśleń nad spotami i konfrontację tych zdań z poglądami nauczyciela na ten temat. W klasie zawiązuję się pogadanka w formie dyskusji, której końcowym etapem jest podsumowanie i utrwalenie wiedzy zdobytej na lekcji.

  4. Nauczyciel zadaję uczniom pracę domową, której przedmiotem będzie wymyślenie indywidualnie przez każdego z uczniów hasła wzywającego do poszanowania prawa dziecka do ochrony przed przemocą.

  5. Podziękowanie dla wszystkich uczniów, którzy brali udział w zajęciach, docenienie ich wypowiedzi i samoświadomości na temat praw dziecka oraz wezwanie do reagowania na wszelkie przejawy łamania tych praw.

