Powietrze

Powietrze

Scenariusz 1

Jest to scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych przeznaczony dla dzieci 5-letnich. Został on opracowany w ramach realizacji programu własnego Ziemia zielona planeta. Celem zajęć jest uświadomienie znaczenia czystego powietrza dla życia na Ziemi oraz konsekwencji zanieczyszczenia naszej planety.

Temat zajęcia: Zabawy badawcze: Bawimy się powietrzem - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez wykonywanie doświadczeń. Wykorzystanie elementów Metody Bon D’epart.

Rodzaje aktywności dzieci: słowna, ruchowa, badawcza.

Cele ogólne:

  1. Zapoznanie dzieci z właściwościami powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji.

  2. Stwarzanie sytuacji sprzyjającej wykorzystanie zdobytej wiedzy.

  3. Uświadomienie dzieciom znaczenia powietrza dla życia na Ziemi.

  4. Rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.

Cele operacyjne:

  1. Zna właściwości powietrza.

  2. Aktywnie uczestniczy w zajęciach.

  3. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę podczas prowadzonych doświadczeń.

  4. Rozumie konieczność dbania o czystość powietrza.

  5. Starannie wykonuje powierzone zadania.

Metody:

Formy pracy:

z całą grupą; w małych zespołach; indywidualna.

Środki dydaktyczne:

balony, globus, plansze, butelka, świeczki, słoiki, gąbka, słomki, naczynia z mydłem, nagranie magnetofonowe, wzory graficzne, ołówki, tacki z piaskiem, kartki

Realizacja

Część wstępna:

Nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu i proponuje „podróż badawczą”.

Część zasadnicza: Dzieci siedzą w kręgu na dywanie.

  1. Opowiadanie nauczyciela nt.:

    • znaczenia tlenu, jednego z gazów powietrza, dla życia ludzi, zwierząt i roślin, dbania o jego czystość;

    • obecności „wszędobylskiego” powietrza na zewnątrz nas i w środku ludzi i przedmiotów; Nauczyciel wspomaga swe opowiadanie przygotowanymi pomocami: globus, plansza z płucami człowieka.

  2. Wychowankowie słuchają opowiadania nauczyciela. Odwołując się do opowiadania nauczyciela, własnych doświadczeń, odpowiadają na pytania:

    • Czy człowiek może nie oddychać? / wstrzymanie na chwilę oddychania /

    • Co znajduje się wewnątrz nas, w płucach? Nauczyciel proponuje wychowankom odnaleźć odpowiedzi na powyższe pytania poprzez wykonanie doświadczeń.

  3. Nauczyciel formułuje problem do rozwiązania: „Czy na pewno powietrze znajduje się wewnątrz przedmiotów?”

  4. Dzieci wykonują doświadczenia, prowadzą obserwację – zanurzają butelkę i gąbkę w wodzie.
    Obserwują wydostające się z zanurzonych przedmiotów bąbelki – powietrze.
    Formułują wniosek powietrze znajduje się wewnątrz przedmiotów.

  5. Uwięzione powietrze – „Zabawa z balonami”:

    • Dzieci nadmuchują balony, wypuszczają powietrze na dywan. Obserwują poruszające się przedmioty na dywanie: bibułki, piórka. Układają wniosek „Wiatr to poruszające się powietrze”.

  6. „Co się dzieje z powietrzem, kiedy jest gorące?”:

    • Dzieci obserwują doświadczenie, wykonywane przez nauczyciela, który na szyjkę dużej butelki szczelnie naciąga balon a następnie zanurza butelkę w gorącej wodzie;

    • Wychowankowie zauważają powoli napełniający się balon powietrzem, który unosi się. Układają wniosek: „Powietrze znajdujące się w butelce, pod wpływem ciepła oddanego przez gorące powietrze, ogrzewa się i rozszerza zwiększając swoją objętość”.

    • Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje unoszących się nad ziemią balonów wypełnionych gorącym powietrzem.

  7. Do czego jest potrzebne powietrze:

    • Nauczyciel zapala dwa znicze, jeden przykrywa słoikiem;

    • Dzieci próbują rozwiązać problem:, „Dlaczego płomień lampki pod słoikiem po krótkim czasie gaśnie?” Układają wniosek: „Powietrze podtrzymuje spalanie, przy spalaniu zużywa się. Jeśli dopływ powietrza zostaje odcięty płomień gaśnie”.

  8. „Bańki, bańki” – Metoda Bon D’epart.

    • Dzieci słuchają piosenki „Bańki mydlane”, odpowiadają na pytania dotyczące treści utworu.

    • Imitują ruchem czynności wysnute z treści piosenki.

    • Dopasowują wzór graficzny do piosenki.

    • Odtwarzają ruchem wzór graficzny w rytm śpiewnej piosenki.

  9. Zabawa w puszczanie baniek mydlanych.

    • Dzieci puszczają bańki mydlane.

    • Obserwują i odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela:

    • Kto puści największą bańkę?

    • Która będzie bardziej kolorowa?

    • Kto wypuści najwięcej baniek naraz?

Część końcowa: Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zabawie – zajęciach.
Otwiera szeroko okno by uświadomić dzieciom potrzebę wietrzenia pomieszczeń.
Na zakończenie proponuje dzieciom wspólną zabawę ruchową z elementem ćwiczeń ortofonicznych pt. „Balonik”.

Opracowanie Joanna Opalińska
Przedszkole Publiczne Pilzno

Scenariusz 2

PODRÓŻ TRZECIA

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS – ZABAWY Z POWIETRZEM”

