SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ŁYŻWIARSTWA
Prowadzący:, Pedagogika z wychowaniem fizycznym, IV rok
Temat: Nauczanie zatrzymania półpługiem i pługiem.
Cele lekcji:
• umiejętności: uczeń potrafi: 1) zatrzymać się półpługiem, 2) pługiem.
• sprawność motoryczna: uczeń kształtuje: 1) koordynację ruchową, 2) zmysł równowagi.
• wiadomości: z uczeń zna zasady kulturalnego dopingu, wie, co to jest aktywność ruchowa.
• postawy i motywacje: uczeń kształtuje samokontrolę i samoocenę.
Środki dydaktyczne: krążki, pachołki.
Liczba uczniów: 16
Miejsce ćwiczeń: lodowisko
Klasa: VI
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treść (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|
I. Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy z sprawdzenie gotowości do zajęć 2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3. Rozgrzewka a) przed lodowiskiem b) na lodowisku II. Część główna 4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności. III. Część końcowa 5. Uspokojenie organizmu 6. Czynności organizacyjno - porządkowe, podsumowanie lekcji 7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
- Zbiórka. - Sprawdzenie obecności i liczby ćwiczących. - Kontrola ubioru i gotowości do zajęć. - Podanie tematu lekcji. - Zwrócenie uwagi na rolę kształtowanych umiejętności podczas zajęć. W miejscu: - naprzemienne krążenia ramion w tył, - słony boczne tułowia, - krążenia bioder, - skłony do prawej, lewej nogi, do środka, - przysiad na jednej nodze, drugą rozciągamy i odwrotnie, - 10 przysiadów, - podskoki w miejscu, - dwa okrążenia lodowiska. |
Przygoto - wanie organizmu do wysiłku | 3' Zbiórka w dwuszeregu. Zwrócenie uwagi na porządek. Sprawdzenie sznurowań na butach. 2’ Nauczyciel pełni rolę obserwatora, który jest koordynatorem przebiegu zajęć, czuwa nad bezpieczeństwem uczniów. 5' Uczniowie rozstawieni przed wejściem na lodowisko, każdy w bezpiecznej odległości od siebie. 2’ Uczniowie jadą jeden za drugim. |
„Zabawa z krążkiem” – przesuwanie klocka po lodzie jak podczas zatrzymania półpługiem, nogą lewą i prawą. Pokaz zatrzymania półpługiem. Pokaz i omówienie. Uczniowie ćwiczą wykonanie zatrzymania półpługiem: - zatrzymanie tylną częścią łyżwy, - zatrzymanie półpługiem z niewielkiej szybkości. Uczniowie jadąc przodem, wykonują dwa okrążenia lodowiska. Uczniowie ćwiczą zatrzymanie: - półpługiem na zmianę lewą i prawą łyżwą, - z różnej szybkości rozbiegu. Uczniowie jadąc przodem, wykonują dwa okrążenia lodowiska. Pokaz zatrzymania pługiem. Pokaz z omówieniem. Uczniowie ćwiczą wykonanie zatrzymania pługiem: - z małej szybkości, - jazda w przód z naprzemiennym przyhamowaniem jedną i drugą łyżwą, - ze stopniowym przenoszeniem ciężaru ciała na jedną z łyżew – ze skrętem. „Kto lepiej się zatrzyma” – Uczniowie na sygnał startują i w wyznaczonym miejscu muszą się zatrzymać. Kto przekroczy linie, tego drużyna dostaje punkt karny. Wygrywa drużyna która posiada mniej punktów. 1. Spokojna jazda za prowadzącym. 2. Zbiórka w dwuszeregu. 3. Omówienie lekcji: -wskazanie błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących. 4, Zachęcenie do kontynuowania jazdy na lodzie razem z rodzicami. Wskazanie na utylitarno ść ćwiczeń. |
SM 1),2) PiM SM 1),2) PiM U 1) SM 1),2) PiM PiM SM 1),2) U 2) PiM W |
4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 2’ 4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 2' Uczniowie jadą jeden za drugi w bezpiecznych odległościach. 4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 2' Uczniowie jadą jeden za drugi w bezpiecznych odległościach. 2’ 5’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 5’ Grupa podzielona na 2 zespoły. 1’ 2’ 1’ |
|