KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Flaga i barwy narodowe – słuchanie i omawianie wiersza T. Kubiaka Róże Agaty.
Data: 06.05.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych;
zapoznanie z barwami flagi narodowej;
wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznaje flagę Polski;
wie, jak nazywa się nasza ojczyzna;
zna melodię i wie, jak należy się zachować podczas słuchania hymnu państwowego;
umie pomalować zgodnie ze wskazanym kolorem.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana,
oglądowa - obserwacji i pokazu.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyta z nagraniem hymnu, mapa Polski, flaga Polski, biała i czerwona róża, puzzle "Flaga Polski" w kopertach dla każdego dziecka, farby, teksty wierszy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Powitanie „Iskierką przyjaźni”:
Iskrę przyjaźni puszczam w krąg,
niech wróci do mych rąk.
II Realizacja założonych celów
Odczytanie przez nauczyciela zagadki:
Pytanie to nietrudne , to każdy z was przyzna.
Jak się nazywa nasza ojczyzna?
Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”:
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. |
Czerwień - to miłość, biel – serce czyste… Piękne są nasze barwy ojczyste. |
---|
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące wiersza.
czym jest mowa w wierszu?
jakie kolory ma nasza flaga?
co oznacza kolor biały i czerwony?
Nauczyciel pokazuje polską flagę. Wybrane dziecko opisuje ją używając określeń: na górze, na dole. Następnie odczytuje wiersz powtórnie, a dzieci kończą zdania wyrazami które zapamiętały. Nauczyciel pomaga gestem bądź początkiem wyrazu:
Powiewa …, gdy … się zerwie. A na tej … … jest …. |
Czerwień - to …, biel – ... czyste. Piękne są nasze barwy …. |
---|
Pogadanka na temat naszej ojczyzny- wykorzystanie mapy Polski.
Wysłuchanie dwóch pierwszych zwortek hymnu narodowego. Wyjaśnienie, że nasz hymn nazywa się „Mazurek Dąbrowskiego” Rozmowa dlaczego należy zachować powagę podczas słuchania.
Mazurek Dąbrowskiego
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?
Słuchanie wiersza Róże Agaty T. Kubiaka- wykorzystanie białej i czerwonej róży oraz flagi Polski.
Posadziła Agata w ogrodzie dwie róże.
Róże rosły i rosły, dziś obie są duże.
Obie pięknie zakwitły ze słońcem w koronkach.
Jedna róża jest biała, a druga czerwona.
Nim Agata dwie róże do bukietu zerwie -
zapytajcie, co znaczy biel róży i czerwień.
Omówienie treści wiersza:
co posadziła Agata?
jakiego koloru są róże Agaty?
czerwony i biały to są nasze barwy …
Zabawa ruchowa Taniec kolorów z wykorzystaniem szarf z bibuły. Każde dziecko otrzymało białą lub czerwoną szarfę. Dzieci ustawiają się wg. wskazówek nauczyciela:
ustawienie się w kołach wg kolorów,
tworzenie par: biały – biały, czerwony – czerwony, biały – czerwony,
zataczanie wspólnego wielkiego koła.
4. Wspólna recytacja wiersza "Kto ty jesteś?" W. Bełzy (nauczyciel zadaje pytania, dzieci odpowiadają)
Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.
8. Układanie puzzli "Flaga Polski" (pocięte obrazki na 4 części).