konspekt rzutowanie prostokątne

Konspekt lekcji

  1. Przedmiot: Technika

  2. Prowadzący: Michalak Łukasz

  3. Klasa: V „d”

  4. Czas lekcji: 45 min

  5. Temat: Rzutowanie prostokątne

  6. Cele lekcji:

  1. Cele ogólne

- zrozumienie zasad powstawania rzutów prostokątnych

- zrozumienie zasad rysowania trzech rzutów prostokątnych

Szczegółowe treści:

- obszary zastosowania rzutów prostokątnych jako środek przekazu informacji technicznej między projektantem a wykonawcą

- umiejętność wyobrażania sobie przedmiotu na podstawie trzech rzutów prostokątnych

- znajomość terminologii stosowanej w rysunku technicznym

- umiejętność posługiwania się przyborami kreślarskimi

- zasady stosowania grubości linii w rysunku technicznym

- wykonanie prostego rysunku bryły w trzech rzutach prostokątnych

  1. Cele operacyjne

  1. Poziom wiadomości

- co to jest rzut prostokątny

- jakie są zasady rysowania trzech rzutów

- zna terminologię stosowaną w rysunku technicznym

- zna zasady dokładności i estetyki wykonywania rysunku technicznego

- w jaki sposób powstają rzuty prostokątne

- wie dlaczego należy wykonywać rysunki zgodnie z normami stosowanymi w rysunkach technicznych

- konieczność stosowania i posługiwania się rzutami prostokątnymi

  1. Poziom umiejętności

- potrafi narysować prosty przedmiot w trzech rzutach

- potrafi posługiwać się przyborami kreślarskimi

- umie stosować grubości linii w rysunkach technicznych

  1. Metody: - pokaz

- pogadanka

- ćwiczenia w wykreślaniu

  1. Środki dydaktyczne i materiały:

- kreda, tablica

- plansze – rzuty prostokątne

- rzutnia prostokątna

- bryły

PLAN PRZEBIEGU LEKCJI
I Czynności organizacyjne 5 min

- przywitanie z uczniami

- Sprawdzenie listy obecności

II Instruktaż wstępny 10 min

- podanie tematu lekcji

- sprawdzenie i kontrola zapisania tematu pismem technicznym

- sprawdzenie dotychczasowej wiedzy

- omówienie tematu zajęć

- pokaz i omówienie rzutowania prostokątnego

III Instruktaż bieżący 20 min

- Rysowanie brył z drewna w zeszycie

  • Rozdanie brył

  • Przypomnienie i utrwalenie terminologii stosowanej przy wykonywaniu rzutów prostokątnych

  • Przypomnienie od czego należy zacząć rysowanie:

- rzut główny

- rzut z góry

- rzut z boku

  • Wyjaśnić w jaki sposób należy patrzeć na bryłę, aby narysować poszczególne rzuty

  • Wyjaśnić jakie rodzaje linii są stosowane w rysunku technicznym

  • Zwrócić uwagę na dokładność rysowania, rozmieszczenie na kartce, grubość linii, rodzaje linii

  • Zasady estetyki przy wykonywaniu rysunku

- uczniowie rysują rzuty otrzymanych brył

- udzielanie wskazówek w miarę potrzeb i kontrola wykonywanej pracy

IV Instruktaż końcowy 5 min

- podsumowanie zdobytych wiadomości i umiejętności

  • Sprawdzenie wykonanych rysunków

  • Sprawdzenie wiadomości zapamiętanych na lekcji:

- co to jest rzut prostokątny

- w jakim celu rzutuje się przedmioty w rzutach prostokątnych

- ile rysunków potrzeba do dokładnego przedstawienia przedmiotu

- omówienie błędów popełnionych przy rysowaniu

- zapowiedź rysowania w rzutach prostokątnych bardziej skomplikowanych brył

V Czynności organizacyjno – porządkowe 5 min

............................................ ........................................

podpis studenta podpis nauczyciela

