Konspekt rzuty prostokatne, KONSPEKT LEKCJI


KONSPEKT LEKCJI

NAZWISKO PROWADZĄCEGO:

PRZEDMIOT: Praca technika

KLASA: VI

TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Rysunek Techniczny

TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:

POZNAWCZE:

KSZTAŁCĄCE:

WYCHOWAWCZE:

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:

CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut

PRZEBIEG LEKCJI:

L.P

OGNIWA LEKCJI

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

CZAS TRWANIA LEKCJI

1.

STWORZENIE ŁADU ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO

  • Przywitanie z uczniami

  • Sprawdza obecność

  • Podaje temat lekcji.

  • Przedstawia celów lekcji

  • Witają nauczyciela

  • Podają obecności

  • Zapisują temat lekcji w zeszytach

3 minuty

2.

OPRACOWANIE NOWEGO MATERIAŁU

  • Przypomina zagadnienia z ostatniej lekcji

  • Rozpoczyna opracowanie nowego materiału

  • Co to jest rzut prostokątny?

  • W jakim celu rysuje się przedmioty w rzutach prostokątnych?

  • Ile rysunków potrzeba do dokładnego przedstawienia przedmiotu?

  • Omawia powstawanie rzutów korzystając z planszy.

  • Odpowiadają na pytania.

  • Biorą czynny udział w lekcji

  • Zapisują nowe informacje w zeszytach

5 minut

3.

KSZTAŁTOWANIE POJĘĆ

  • Wyjaśnia jak należy obsługiwać prezentację “Rzuty prostokątne”

  • Nawiązuje rozmowę z uczniami na temat tego czy zetknęli się już z Power Pointem

  • odpowiadanie na pytania nauczyciela

  • próbują samodzielnie obsługiwać prezentację

10 minut

4.

WIĄZANIE TEORII Z PRAKTYKĄ

  • rozdaje bryły z kartonu

  • przypomnienie i utrwalenie terminologii stosowanej przy rysowaniu rzutów prostokątnych

  • wyjaśnienie “od czego” należy zacząć rysowanie - rzut główny - rzut z góry - rzut z boku

  • wyjaśnia w jaki sposób należy patrzeć na bryłę aby narysować poszczególne rzuty

  • zwrócić uwagę na dokładność rysowania, rozmieszczenie na kartce

  • zasady estetyki przy wykonywaniu rysunku

  • wybierają przedmiot do rysowania

  • rozpoczynają rysowanie pod kontrolą nauczyciela

  • uczą się estetyki wykonania

15 minut

5.

KSZTAŁTOWANIE NAWYKÓW

  • Prosi do uczniów o powtórzenie najważniejszych wiadomości,

oraz sprawdza co zapamiętali

  • Sprawdza wykonanie rysunków, oraz zwraca uwagi dotyczące rzutowania

  • odpowiadają na pytania

  • prezentują wykonane rysunki

10 minut

6.

OCENA I KONTROLA

  • Ocenia aktywność uczniów oraz wpisuje plusy do dziennika

1 minuta

Polecenia dla uczniów w celu sprawdzenia zapamiętanych informacji:

  1. Wyjaśnij co to jest rzut prostokątny?

  2. Jakie są znane Ci zasady rzutowania prostokątnego?

  3. Ile rysunków potrzeba aby przedstawić przedmiot w rzucie prostokątnym?

  4. Dokonaj rzutowania bryły. Jaka jest liczba rzutów potrzebna do odwzorowania tej bryły?

2


