Konspekt z lekcji
Kl2d
Temat lekcji: Analiza wykresów rozpuszczalności różnych substancji w wodzie.
Podręcznik: Wydawnictwo nowa era;
Autorzy: Jan Kulawik, Teresa Kulawik i Maria Litwin.
Chemia cześć I
Cele lekcji: Operacyjne:
Uczeń wie: - co to jest rozpuszczalność substancji
Co to jest wykres rozpuszczalności, od czego zależy rozpuszczalność substancji?
Uczeń umie: - odczytać z wykresu rozpuszczalność soli w danej temperaturze
Wyknonac obliczenia
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
Realizacyjna | Wprowadzenie: poroszenie ucznia o przypomnienie definicji rozpuszczalności, co wpływa na szybkość rozpuszczalności Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez dyżórnego Rozdanie uczniom wykresów rozpuszczalności. Omówienie, co to są wykresy rozpuszczalności i od czego zależą. I na przykładzie danej substancji omówienie zastosowania wykresów, rozpusczalności. Zrobienie przykładowego zadania na tablicy Na podstawie wykresów rozpuszczalności uczniowie wykonuja zadania: Zad1. Odczytaj w wykresy
Zad2. Oblicz ile gram azotanu V potasu rozpuści się w temperaturze 40’C w 160gramach wody |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela Dyżórny zapisuje temat lekcji na tablicy Uczniowie wykonują zadania w zeszycie |
Podsumowująca | Praca domowa: Zad1. Wiedząc ze rozpuszczalność jodku potasu w temperaturze 10’C wynosi 140grramów oblicz ile gramów tej substancji można rozpuścić w tej temperaturze w 250g wody Dla Chętnych: Zad1 rozpuszczalność substancji w temperaturze 10’C wynosi 25 gramów zaś w temperaturze 70’C 140gramów. Oblicz ile gram substancji można dodatkowo rozpuścić w 40gramach wody podwyższając temperaturę od 10’C do 7o’C |