Konspekt zajęć zintegrowanych w kl

Scenariusz zajęć- hospitacja diagnozująca

Imię i nazwisko: Teresa Matyjasek

Data hospitacji:….

Przedmiot: nauczanie zintegrowane

Integralny ośrodek tematyczny: „Wszystko się zmienia”

Ośrodek tematyczny: „Dzieje pewnego Łabędzia”.

Temat: Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat postaci i wydarzeń w baśni „Brzydkie

kaczątko”. Wyodrębnienie zdarzeń, porządkowanie tytułów i ilustracji. Utrwalenie

wiadomości o przymiotniku. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100- rozwiązywanie

zadań tekstowych. Wykonanie z brystolu makiety-brzydkie kaczątko pływające po stawie.

Śpiewanie piosenki pt.” W krainie bajek”.

Cele:

 rozwijanie umiejętności swobodnego, poprawnego wypowiadania sie,

 doskonalenie umiejętności wyróżniania postaci i wydarzeń,

 doskonalenie umiejętności właściwego porządkowania tytułów i ilustracji,

 wdrażanie do słuchania,

 utrwalenie wiadomości o przymiotniku,

 wzbogacenie wiadomości o autorze baśni H. CH. Andersenie,

 wzbogacenie wiadomości o baśni jako gatunku literackim,

 bogacenie słownictwa uczniów,

 doskonalenie techniki dodawania i odejmowania w zakresie 100,

 doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych,

 wyrobienie nawyku starannego wykonywania prac,

 kształcenie sprawności manualnych,

 kształcenie słuchu i poczucia rytmu,

 Kształtowanie wyrozumiałości i tolerancji w stosunku do innych- uświadomienie

uczniom zasady, że wygląd zewnętrzny nie świadczy o wartości człowieka.

Oczekiwane efekty aktywności twórczej ucznia:

Uczeń umie i potrafi:

 płynnie odczytywać tekst,

 zawrzeć myśl w obrębie zadania,

 prawidłowo porządkować tytuły wydarzeń,

 odróżnić zdarzenia istotne od mniej istotnych,

 rozpoznawać przymiotniki,

 szanować innych, dostrzegać w nich wartość,

 prawidłowo dodawać i odejmować w zakresie 100,

 poprawnie rozwiązywać zadania tekstowe,

 wykonywać prace według podanego wzoru,

 zaśpiewać piosenkę.

Metody:

Czynna, słowna, pokaz, praktyczne działanie.

Formy pracy:

Zbiorowa, indywidualna, jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

Ilustracje wydarzeń baśni „Brzydkie kaczątko”, tytuły wydarzeń, ilustracje do innych „Baśni”

H. CH. Andersena, wystawka poświęcona autorowi, encyklopedia, książki przyrodnicze,

karty pracy, szablon kaczątka, karteczki, kaseta magnetofonowa z nagrana baśnią, szablony

do odrysowania, egzemplarze książek „Baśni” H. CH. Andersena, wiersz W. Chotomskiej

„Dzień dobry, Panie Andersenie”.

Przebieg zajęć

Edukacja matematyczna

1.Dodawanie i odejmowanie pamięciowe w zakresie 100.Podział klasy na dwie grupy.

Uczniowie rozwiązują zadania, porządkują wyniki rosnąco (każdy wynik ma

przyporządkowaną literkę), odczytują hasło. Hasłem jest tytuł baśni Andersena „Brzydkie

kaczątko”.

Karty pracy dla każdego ucznia(zał.1).

Edukacja polonistyczna

2.Dzieci siadają w kręgu. Przypomnienie przez nauczyciela życiorysu autora baśni

„Brzydkie kaczątko”- nawiązanie do przygotowanej wystawki książek i do hasła: „Ty żyjesz,

chociaż martwe masz powieki, bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”.

Odwołanie sie do uczniów –jak oni rozumieją te słowa, pogadanka. Podkreślenie przez

nauczyciela ogromnego dorobku pisarza.

3.Oczytanie przez jednego z uczniów informacji na temat: Co to jest baśń? (było to

zadanie domowe dla chętnych uczniów).

4.Rozmowa z uczniami na temat: Jakie znają tytuły innych baśni napisanych przez H.

Ch. Andersena? Prezentacja przez nauczyciela ilustracji do tych baśni.

5.Wyodrebnienie postaci występujących w baśni „brzydkie kaczątko”- praca z

tekstem.

6.Omówienie losów kaczątka, które stanowią przebieg wydarzeń baśni. (Analogia

losów autora i bohatera). Uczniowie omawiają przebieg wydarzeń i właściwie porządkują

ilustracje.

7.Nawiazanie do przeżyć dzieci- czy cieszy ich takie zakończenie baśni? Czego można

sie z niego nauczyć? Zwrócenie przez nauczyciela uwagi uczniów na fakt, że nie należy

uprzedzać się i źle traktować ludzi pozbawionych urody, majątku czy stanowiska. Wygląd nie

świadczy o wartości człowieka.

8.Wysłuchanie z taśmy magnetofonowej piosenki, którą śpiewa brzydkie kaczątko.

9.Układanie planu wydarzeń z rozsypani –praca dwupoziomowa (uczniowie mniej

zdolni maja część wydarzeń ponumerowanych).

Karta pracy dla każdego ucznia (zał.2).

10.Sprawdzenie wykonanej pracy przez wspólne układanie tytułów wydarzeń na

tablicy- przypinanie według właściwej kolejności.

Ekspresja muzyczno-ruchowa

11.Zaspiewanie piosenki „W krainie bajek”.

Edukacja środowiskowa

12.Przedstawienie uczniom informacji na temat łabędzi-odczytanie wiadomości z

książki przyrodniczej, pokaz ilustracji na planszy i w książce.

Edukacja polonistyczna

13.Utrwalenie wiadomości o przymiotniku. Nauczyciel przypina na tablicy szablon

kaczątka, uczniowie zapisują na małych karteczkach przymiotniki, określające cechy

brzydkiego kaczątka. Każde dziecko zapisuje jeden przymiotnik, który, jego zadaniem,

najlepiej określa kaczątko, następnie karteczkę przypina na szablon.

14.Odszukanie w tekście baśni zdania wypowiedzianego przez kaczkę na temat

walorów brzydkiego kaczątka; „Nie jest wprawdzie ładne, ale ma dobre serduszko i umie

świetnie pływać…”

15.Rozdanie kart pracy. Uczniowie maja wypisać z tekstu umieszczonego na karcie

pracy 6 przymiotników (uczniowie mniej zdolni 3 przymiotniki).Tekst napisany na podstawie

baśni „Brzydkie kaczątko”

Karta pracy dla każdego ucznia (zał.3).

Ekspresja ruchowa

16.Uczniowie naśladują ruchem i słowami kaczątka i łabędzia. Na hasło nauczyciela:

”kaczątka” uczniowie kucają i mówią: ”kwa, kwa”, natomiast na hasło: ”łabędzie” wstają,

rozkładają skrzydła do lotu i udają, że fruną.

Ekspresja matematyczna

17.Rozwiazywanie zadań z treścią. Praca wielopoziomowa.

Karty pracy dla każdego ucznia (zał.4).

Edukacja polonistyczna

18.Recytacja przez wcześniej wyznaczonych uczniów wiersza „Dzień dobry, Panie

Andersenie” W. Chotomskiej.

Edukacja techniczna

19.Wykonanie w zespołach dwuosobowych małej makiety stawu z pływającym

kaczątkiem. Objaśnienie przez nauczyciela sposobu wykonania makiety, pokaz gotowej

makiety, rozdanie szablonów kaczątka do odrysowania.

20.Wystawka,omówienie i ocena prac.

21.Końcowa ocena pracy uczniów za ich aktywność na zajęciach, pomysłowość i

zdyscyplinowanie.

22.Rozdanie nagród w postaci krzyżówki. Hasła krzyżówki to wyrazy zawierające

trudności ortograficzne. Po prawidłowym rozwiązaniu uczniowie otrzymują hasło ”Czytaj

baśnie”.

23.Praca domowa

Napisz: Czego możemy nauczyć sie z baśni „Brzydkie kaczątko”.

(Zał. nr 1 )

I gr.

Wykonaj obliczenia, wyniki uporządkuj rosnąco, odczytaj hasło.

17+4=_ R

26-20=_ B

75+5=_ E

49-8=_ Y

82-12=_ I

39+0=_ Z

63-9=_ K

37+6=_ D

II gr.

Wykonaj obliczenia, wyniki uporządkuj rosnąco, odczytaj hasło.

50+25=_ A

90-7=_ T

41+19=_Z

18+7=_ A

36-26=_K

100+0=_ O

92-6=_K

27+11=_C

(Zał. nr 2)

Uporządkuj wydarzenia według właściwej kolejności.

-Przemiana kaczątka w łabędzia.

-Wylegniecie sie kaczątka.

-Pobyt u wieśniaka.

-Trudne życie w kaczym dworze.

-Tułaczka po świecie.

-Przybycie do starej chatki.

(Zał. nr 3)

Wypisz tekstu 6 przymiotników.

Wszyscy prześladowali biedne kaczątko, nawet rodzeństwo było dla niego bardzo

niedobre. Wreszcie kaczątko postanowiło, że ucieknie. Przefrunęło przez płot, a małe

ptaszki w krzakach uniosły sie przerażone w górę. Zmęczone kaczątko biegło przed

siebie, a_ przyleciało nad wielkie bagno, gdzie mieszkały dzikie kaczki. Siedziało tam cała

noc, bo było bardzo zmęczone i smutne:

Przymiotniki( I poziom)

( II poziom-wypisz z tekstu 3 przymiotniki).

(Zał. nr 4)

Mateusz wypożyczył z biblioteki książkę „Baśnie” H. Ch. Andersena. Jednego dnia

przeczytał 21 stron książki, drugiego dnia 18, natomiast trzeciego dnia przeczytał tylko 9

stron. Ile stron książki przeczytał Mateusz w ciągu trzech dni?

Rozw.:

Odp.:

Do księgarni przywieziono 86 egzemplarzy książki „Baśnie” H. Ch. Andersena. W

ciągu tygodnia sprzedano 14 „Baśni”. Ile egzemplarzy „Baśni” Andersena pozostało w

księgarni?

Rozw.:

Odp.:

12 dziewczynek i 8 chłopców z klasy III d wypożyczyło w bibliotece szkolnej książkę

„Baśnie” H. Ch. Andersena. Ilu razem uczniów z klasy III d wypożyczyło te książkę?

Rozw.:

Odp.:

(Zał. nr 5)

1.Rosnie na drzewach i w borze, przysmak wiewiórki to ........................................

2.Okraglutki jak pieniążek. Każdy go na pewno zna. Na pętelkę sie zapina. Cztery

dziurki w brzuchu ma……………….

3.Znasz ją mała i duża. Choć nikt ich nie zjada, często w usta

wkłada……………….

4.Siedzisz na niej, choć nie ławka. Bujasz sie, bo to ……………………..

5.Słonce jej pień bieliło jak płótno, żeby w lesie nie było smutno………….

6.To zwierzątko w lesie żyje, igły nosi choć nie szyje……………………….

7.Wicher, ulewa duża, bija pioruny, to …………………

8.Zasuszone listki, a smakują wszystkim. W imbryku je zaparzamy i napój z nich

mamy………….

9.Mały Grzegorz………

10.Pół ze stali, a pól z drewna, kraje chlebek to rzecz pewna……………..

11.Z niej w szkole i w domu nauczysz sie wiele. Szanuj ja i kochaj, jest twoim

przyjacielem………..

12.Sroga zima, sroga. Śniegiem drogi ściele . Kto ćwierka za oknem? Szary

nasz…………………..

