konspekt gimnazjum

TEMAT ZAJĘĆ : „Poznaj siebie”
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ : 4 godziny
POMOCE : arkusz szarego papieru, karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach, długopisy.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:

METODY I SPOSOBY REALIZACJI :     
zajęcia grupowe prowadzone  aktywnymi metodami pracy,

PRZEBIEG  SPOTKANIA

1. POWITANIE
Prowadzący wita grupę. Przedstawia się. Podaje cel i czas trwania zajęć warsztatowych. Następnie prosi o zajęci miejsca w kręgu. Każdy uczestnik przedstawia się i krótko opowiada o swoich planach na przyszłość np. „Jestem Agata i w przyszłości chciałabym być fryzjerką”. Następnie prowadzący spisuje kontrakt z grupą na prowadzenie zajęć w określonych warunkach. Uczestnicy określają zasady panujące podczas zajęć i podpisują kontrakt.

2. JA REALNE I JA IDEALNE
Celem tego ćwiczenia jest bliższe poznanie cech osobowości uczestników oraz poziomu ich samooceny. Uczestnicy zdobywają informacje na ile to, jak oni widza siebie zgodne jest z tym , jak ich widzą inni.
Uczestnicy ustawiają się w kręgu tyłem do środka kręgu. Wewnątrz kręgu stoi osoba prowadząca. Mówimy, że postać w środku jest tym, kim chciałbyś być.
„Zastanów się jaka ona jest, jakie ma cechy, jak się zachowuje”. Następnie prosimy o to, aby każdy pomyślał, jak daleko mu do tego ideału i tak daleko odszedł, jak daleko czuje się od tego , kim chciałby być i usiadł na tym miejscu. Następnie każdy z uczestników mówi na temat tego , jak się czuje na tym miejscu , gdzie chciałby siedzieć, co go oddala od ideału, jakie cechy ideału są nieosiągalne dla niego , a jakie możliwe do przybliżenia się.

3. BEZLUDNA WYSPA
Celem tego ćwiczenia jest doskonalenie komunikacji międzyludzkiej, zwiększenie integracji grupowej.
Podczas tego ćwiczenia ujawniają się osoby uległe, dominujące, te, które maja zdolności organizacyjne. Ujawniają się również zainteresowania i uzdolnienia uczestników zabawy.
Uczestnicy musza sobie wyobrazić, że są rozbitkami na bezludnej wyspie . Morze wyrzuciło na brzeg parę desek, starą skrzynkę z narzędziami. Wyspa jest dość duża, zalesiona. Wszyscy próbują cos zrobić, żeby przeżyć. Muszą się jakoś zorganizować, sensownie podzielić zadania tak , żeby starali się być zgodni ze swoim charakterem, zainteresowaniami, tym co lubią.
Akcja rozgrywa się spontanicznie. Pozwalamy uczestnikom na wymianę zdań. Następuje wymiana uwag, wrażeń i spostrzeżeń. Prowadzący jest tylko obserwatorem. Następnie w kręgu uczestnicy wypowiadają się na temat przyjętych ról, obowiązków na bezludnej wyspie. Opowiadają o tym, czym by się zajęli, w czym pomagali, aby przetrwać.

4. KOMPLEMENTY
Ćwiczenie to pogłębia zintegrowanie grupy oraz podnosi poczucie wartości. Pomaga uświadomić sobie swoje własne atuty.
Uczestnicy nadal siedzą w kręgu , następnie każda osoba kolejno zwraca się do sąsiada ze zdaniem zaczynającym się od słów : „podoba mi się w tobie to , że …”

5. IDZIEMY NA BAL
Ćwiczenie to ma na celu określenie osobowości zawodowej wg klasyfikacji Hollanda.
Prowadzący prosi, aby uczestnicy wyobrazili sobie, że idą na bal. Do której z grup przyłączylibyście. Prowadzący krótko charakteryzuje grupy :
Przedsiębiorczy, badający, konwencjonalny, społeczny, racjonalny, artystyczny.
Po czym informuje, że na balu minęły 2 h i dana grupa wyszła. Zadaje pytanie, do której teraz się przyłączą. I znowu powtarza ten sam komunikat.
W ten sposób młodzież ustala swój kod zawodowy np. SKP.

6. MOCNE STRONY
Celem tego ćwiczenia jest uświadomienie uczestnikom ich słabych i mocnych stron oraz roli jaka odgrywają w procesie wyboru zawodu.
Uczestnicy dobierają się parami i opowiadają o swoich sukcesach w życiu, ze zwróceniem szczególnej uwagi na cechy osobowości , mocne strony.
Np. dzięki umiejętnościom organizacyjnym – zorganizowałem dyskotekę w szkole
Dzięki umiejętnościom językowym – wygrałem konkurs recytatorski …itd.
Następnie prowadzący prosi, aby uczestnicy zajęć przedstawili atuty osoby pracującej w dwójkach wg wzoru :
          To jest Agata , której mocną stroną jest umiejętność rozmawiania i słuchania innych , dzięki której potrafi rozwiązywać konflikty między ludźmi. Ta umiejętność jest potrzebna w zawodzie np. psychologa.

7. BILANS MOCNYCH I SŁABYCH STRON
Celem tego ćwiczenia jest uświadomienie uczestnikom roli mocnych i słabych stron w życiu zawodowym człowieka. Wyjaśnienie, że  na niektóre słabe strony nie mamy wpływu, np. stan zdrowia. Ustalenie, które słabe strony zależą od nas i jakie są możliwości ich zmiany.
Każdy z uczestników dostaje 2 karteczki ( najlepiej samoprzylepne, w dwóch kolorach ). Na jednej zapisuje swoją najmocniejszą stronę, na drugiej, to co uważa za swoją największą wadę. Wszyscy przyklejają swoje „wady i zalety” na wiszącym arkuszu papieru ( w jednej kolumnie zalety w drugiej wady ).
Prowadzący przedstawia grupie ten swoisty bilans mocnych i słabych stron. Zwraca uwagę na szczególne znaczenie mocnych stron w życiu zawodowym człowieka. Mówi o zawodach i efektywności działań z wykorzystaniem mocnych stron. Koniecznie omawia słabe strony. Wyjaśnia, że na niektóre z nich nie mamy wpływu ( np. alergia ) i w związku z tym należałoby wybierać takie rodzaje pracy, w których nasze ograniczenia nie będą przeszkodą.
Następnie prowadzący ustala z grupą, które słabe strony ( wady ) zależą od nas i jakie są możliwości zmiany tego stanu rzeczy. Możliwa jest ewentualna dyskusja na temat, czy wada może być również zaletą ( lub odwrotnie ) .

8. RUNDKA
Celem rundki jest możliwość podzielenia się refleksjami z zajęć. Uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący prosi , aby każda osoba podzieliła się wrażeniami z przeprowadzonych zajęć.
Czy warsztaty pozwoliły na bliższe poznanie siebie , swoich wad , zalet , zainteresowań , cech osobowości, predyspozycji zawodowych ?
Czy zajęcia te pomogły w dopasowaniu się do jakiegoś zawodu ?

9.  POŻEGNANIE GRUPY

