J Kochanowski 'Tren V'

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 7.03.2013r. w kl. I b

Temat lekcji: Jan z Czarnolasu jako ojciec pogrążony w żałobie.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń poznaje „Tren V” Jana Kochanowskiego.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- wie kim był Persefona.

- zna konteksty związane z cyklem trenów.

- zna definicję i cechy gatunkowe trenu.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- potrafi wskazać porównanie homeryckie.

- potrafi odszukiwać w tekście środki stylistyczne i zna ich funkcję.

- wskazuje nadawcę i adresata wiersza.

- nazywa uczucia podmiotu lirycznego.

- wymienia motywy biblijne i mitologiczne związane z cierpieniem po stracie dziecka.

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

Metody kształcenia:

  1. Asymilacji wiedzy – pogadanka.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

  2. Praca zbiorowa.

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

Merytoryczna :

  1. Chmiel M., Herman W., Pomirska Z., Doroszewski P., Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy pierwszej gimnazjum., Warszawa 2010, s. 151.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

  2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji o fraszce.

  3. Nauczyciel pyta uczniów kim w mitologii greckiej był Persefona?

(Demeter była czczoną przez wszystkich ludzi matką plonów, ptaków, ryb i całej żyjącej przyrody. Z wody i powietrza dawała życie wszystkich roślinom i stworzeniom. Miała córkę – Persefonę, nazywaną Korą. Któregoś dnia zostawiła Persefonę pod opieką nimf. Młoda dziewczyna zbierała kwiaty na łące. Demeter zabroniła jej tylko zrywać narcyze. Jednak bóg podziemi, Hades, zwabił piękną boginkę właśnie tym kwiatem, który nagle wyrósł spod ziemi i był tak piękny, że Persefona nie mogła powstrzymać się i zerwała roślinę. Wtedy rydwan z czarnymi końmi porwał Korę do Tartaru. Zrozpaczona Demeter szukała córki wszędzie. Ukryła się przed ludźmi i bogami w łachmanach staruszki. Na ziemi zapanowały susze i klęski przyrody, pola nie dawały plonów, rośliny umierały. Kiedy wreszcie Zeus odnalazł Demeter, rozkazał Hadesowi zwrócić Persefonę jej matce. Ale przez zjedzenie granatu, Persefona musiała na część roku wracać do męża. I tak, przez pewien czas przyroda pięknieje, żyje, bujnie się rozwija, by potem na kilka miesięcy zasnąć, kiedy matka Demeter tęskni do swej córki. Demeter nazywana jest boginią życia, zaś Persefona (Kora) – boginią śmierci.)

  1. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat uczuć jaki towarzyszą człowiekowi w sytuacji śmierci bliskiej osoby, jaki jest stan duszy człowieka pogrążonego w cierpieniu.

  2. Zapisanie tematu lekcji : Jan z Czarnolasu jako ojciec pogrążony w żałobie.

Opracowanie
  1. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o odczytanie informacji z podręcznika o kontekście trenów.

  2. Nauczyciel pyta uczniów jakim gatunkiem wg nich jest tren, prosi o prostą intuicyjną definicję.

  3. Jeden z uczniów odczytuje definicję trenu z podręcznika, uczniowie przepisują ją do zeszytów.

Tren to pieśń o charakterze żałobnym, poświęcona zmarłej osobie, wyrażająca żal po jej śmierci. W utworze tym rozpamiętywane są czyny i zalety zmarłego.

  1. Nauczyciel odczytuje treść „Trenu V” po czym pyta:

- Jaki jest temat utworu?

- Kim jest podmiot liryczny?

  1. Nauczyciel wraz z uczniami zapisuje na tablicy uczucia towarzyszące podmiotowi lirycznemu:

SAMOTNOŚĆ

BÓL CIERPIENIE

UCZUCIA PODMIOTU

LIRYCZNEGO

PUSTKA ZŁOŚĆ ŻAL

  1. Nauczyciel naprowadza uczniów na odwołanie do Biblii :

- Kto w Biblii bardzo cierpiał z woli Boga?

Ból ojca jest porównywalny z męką Hioba. Uczniowie przypominają jego historię. (Hiob został pozbawiony majątku i rodziny oraz dotknięty trądem, co miało wystawić jego wiarę na próbę. Mimo dotykających go nieszczęść i wątpliwości Hiob pozostał wierny Bogu, który nagrodził go za to przywróceniem i pomnożeniem zdrowia, mienia i dzieci.)

  1. Nauczyciel pyta uczniów czy mogliby podzielić utwór na części i naprowadza uczniów na wnioski. Prosi również o przypomnienie co to jest porównanie homeryckie. Wnioski nauczyciel dyktuje w formie notatki do zeszytów:

Porównanie homeryckie to porównanie, którego jeden człon jest rozbudowanym opisem ludzkich czynów zestawionych z zachowaniem zwierząt lub ze zjawiskami przyrody.

Część pierwsza to rozbudowane porównanie homeryckie, natomiast druga to pytanie retoryczne rozpoczynające się apostrofą do Persefony, którą obwinia o odebranie mu córki.

Utrwalenie
  1. Nauczyciel pyta uczniów czy ich zdaniem mówienie o uczuciach pomaga uporać się z bolesnymi przeżyciami. Odpowiedź na pytanie uczniowie zapisują w kilku zdaniach w zeszycie.

