TERESA CHODAŁA GRUPA H 3
KONSPEKT ĆWICZEŃ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Korygowanie wady postawy - plecy okrągłe.
CELE: 1.Wdrażanie do nawyku prawidłowej postawy.
2. Wzmocnienie mięśni grzbietu.
3. Rozciągnięcie mięśni przykurczonych - piersiowych.
4 .Utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa.
5. Poprawa sprawności układu oddechowego.
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala do zajęć do korektywy
WIEK ĆWICZĄCYCH: 10, 11lat.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10 osób.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławeczki, drabinki, ciężarki.
CZAS ĆWICZEN: 45 minut.
FORMY: ścisła, zadaniowa, zabawowa.
Tok lekcji |
Treść - opis ćwiczeń |
Czas, liczba powtórzeń |
Uwagi |
I.Część wstępna. .Czynności organizacyjno-porządkowe.
.Zabawa orientacyjno-porządkowa.
3. Ćwiczenia oddechowe.
II. Część główna
Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej (rozciąganie), mięśni grzbietu (wzmacnianie).
.
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenie oddechowe
Ćwiczenie oddechowe
Ćwiczenia elongacyjne.
Zabawa bieżna z elementem korygowania postawy
Ćwiczenia elongacyjne.
III. Część końcowa Zabawa wdrażająca nawyki prawidłowej postawy.
Ćwiczenia porządkowe
|
Zbiórka w szeregu, powitanie. Podanie zadań lekcji i ich celowości.
„Znajdź swój kolor”- dzieci otrzymują 4 kolory szarf. Biegają po sali. Następnie otrzymują polecenie :stój”, „zamknij oczy”, w tym czasie prowadzący ustawia 4 chorągiewki w tych samych kolorach co szarfy w różnych miejscach sali i woła „biegiem do chorągiewek”. Dzieci na to hasło otwierają oczy i biegną w kierunku swoich chorągiewek i ustawiają się w rzędach. Zabawę powtarzamy, prowadzący za każdym razem przestawia chorągiewki w inne miejsce.
Leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych i oparte stopami o podłoże, dłonie ułożone na klatce piersiowej, wdechy i wydechy.
Leżenie przodem, nogi podsunięte pod ostatni szczebel drabinek, dłonie oparte na biodrach - lekki skłon tułowia w tył z wyraźnym wypychaniem bioder.
Siad skrzyżny, krążenie ramion z jak najdalszym odwodzeniem w tył.
Siad klęczny, wznos ramion w górę, ukłon japoński.
Siad skrzyżny, ręce założone z tyłu na głowie, naciskanie głową na ręce.
Siad skrzyżny, skłon tułowia wprzód z dotknięciem brodą podłoża, dłonie na kolanach.
Klęk obunóż, opad tułowia w przód ze wparciem dłoni o ławeczkę.
Leżenie tyłem, pięty oparte o ławeczkę, ręce pod głową, przez naciskanie piętami o ławeczkę unoszenie bioder z napięciem mięśni.
Leżenie tyłem, nogi ugięte, zaczepione stopami pod ławeczką, ręce ugięte pod głową, siad z leżenia.
Leżenie tyłem, nogi ugięte, ręce wzdłuż tułowia, wdech z uwypukleniem brzucha, wydech z ugięciem kolan do brzucha.
Leżenie tyłem na ławeczce, nogi ugięte, oparte stopami o ławeczkę, ramiona odwiedzione w bok i ugięte w łokciach zwisają poza obręb podparcia, w dłoniach ciężarki.
Siad klęczny, oparcie rąk na ławeczce, rytmiczne pogłębianie opadu z jednoczesnym ściąganiem łopatek.
Klęk podparty, naprzemienne wymachy wyprostowanych ramion w przód i w bok.
Leżąc w poprzek ławki (z oparciem na biodrach) dłonie i stopy oparte na podłodze, wznos ramion i nóg do poziomu-wdech, powrót do pozycji wyjściowej-wydech
Klęk podparty, uniesienie prawej ręki i lewej nogi, wytrzymanie 2-3 s.
Stojąc, ramiona w bok, ugięte w łokciach ku górze, przeniesienie przedramion obrotem przodem w dół i w górę.
Zwis tyłem na drabince, szeroko rozstawione ramiona, naprzemienne unoszenie kolan do klatki piersiowej.
Stojąc, skłon tułowia wprzód z pogłębianiem.
Stojąc, dłonie na klatce piersiowej, wdech nosem, wydech ustami z naciskiem dłoni na klatkę piersiową.
Stanie, wyciąganie się „głową” do góry.
Siad okroczny na ławeczce, chwyt oburącz laski, wyprostowanie rąk w górę, zakładania laski za plecy i ściąganie łopatek.
Siad klęczny z opadem tułowia do przodu, ramiona odwiedzione w bok, przekładanie za głową ciężarka z ręki do ręki.
Leżenie tyłem, ramiona w bok, oparte na podłożu, nogi ugięte oparte stopami o materac, przekładanie kolan na prawą i lewą stronę.
Zabawa „Murarz”, na środku sali wyznaczamy korytarz, w którym porusza się dziecko „murarz”. Pozostałe dzieci stoją po jednej stronie sali na sygnał przebiegają przez wyznaczony korytarz na przeciwną stronę. Zadaniem „murarza” jest chwytanie dzieci w obrębie korytarza. Schwytane dzieci stają się cegłami w murze, który zwęża linie przebiegu dzieci. „Cegły” siadają w siadzie skrzyżnym z ramionami odwiedzionymi i zgiętymi w stawie łokciowym.
Stanie przodem przy drabinkach, dłonie chwytają drabinki na wysokości barków, wspięcie z wyciągnięciem kręgosłupa w górę.
„Wesoły i smutny człowiek” dzieci w rozsypce chodzą po sali. Prowadzący mówi „chodzicie jak smutni ludzie” i dzieci zwieszają głowy, zaokrąglają plecy, uginają nogi. Na sygnał „chodzicie jak wesoły człowiek” dzieci prostują się, podnoszą głowę, ściągają łopatki, wciągają brzuch i korygują postawę, uśmiechają się.
Zbiórka, omówienie zajęć, pożegnanie. |
2 minuty
5 minut
10x
15x
15x
5x
20x
8x
15x
10x
15x
10x
1 minutę
15x
20x
8x
5x
20x
15x
5x
10x
2 minuty
20x
10x
15x
5 minut
15x
3 minuty |
Uzasadnienie potrzeby ćwiczeń.
W czasie stania zamkniętymi oczami zwracamy uwagę na postawę korekcyjną.
Wdech przez nos wydech przez usta.
Głowa wyciągnięta w górę.
Jednoczesne ściąganie łopatek.
Nie odrywamy pośladków od pięt.
Łokcie cofnięte, łopatki ściągnięte.
Plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte.
Maksymalnie uwypuklić klatkę piersiową, unikać lordozowania.
Łokcie dociskane do materaca.
Łopatki ściągnięte, kręgosłup wyprostowany.
Oddychać torem brzusznym.
Ciężarki nie mogą mieć zbyt dużej masy.
Głowa między ramionami, brzuch wciągnięty.
Brzuch wciągnięty głowa przy mostku.
Wdychamy powietrze nosem wydychamy ustami.
Brzuch wciągnięty, głowa przy mostku.
Łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, plecy proste
Możemy podłożyć poduszkę pod szczyt kifozy.
Wydłużamy fazę wydechu.
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę.
Maksymalnie uwypuklić klatkę piersiową.
Plecy proste, brzuch wciągnięty.
Dociskamy ramiona do materaca.
„Cegły” ściągają łopatki, prostują plecy, wciągają brzuch.
Zwracamy uwagę, aby dzieci częściej były „wesołymi ludźmi”.
Zachęcamy do ćwiczeń w domu. |