Konspekt zajęć w Szkolnym Klubie Europejskim „Eurofani”.
Temat: Europa wielokulturowa - w ramach cyklu spotkań związanych
z Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.
Cele główne:
rozwijanie zdolności myślenia i kojarzenia faktów,
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
doskonalenie umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy w praktyce.
Cele szczegółowe: uczeń umie:
kojarzyć istotne informacje dotyczące państw Unii Europejskiej,
wiedzieć jakie państwa należą do Unii Europejskiej,
zgodnie współpracować w grupie,
atrakcyjnie prezentować swoje prace,
umieć dokonać wyboru materiałów do przygotowania prezentacji.
Czas realizacji 1,5 godziny.
Metody pracy: aktywizujące, dyskusja
Formy pracy : zbiorowa jednolita
(50% dziewczynek, 50 % chłopców),
indywidualna jednolita
Pomoce:
kolorowe kartony,
karty pracy,
krzyżówka,
kredki świecowe i ołówkowe,
przygotowane nazwy państw europejskich,
klej, nożyczki,
bibuła,
wycinki prasowe.
Przebieg zajęć:
Na wstępie każdy uczeń otrzymuje określonego koloru (4 kolory) karteczkę, jako przyporządkowanie do określonej grupy i określonego miejsca pracy.
Pierwszym zadaniem jest rozwiązanie w grupach krzyżówki z hasłem „Unia Europejska”. (załącznik nr 1).
Kolejnym zadaniem jest rozwiązanie kart pracy przez poszczególne grupy - karta A, karta B, karta C. (załącznik nr 2).
Kolejnym zadaniem jest losowanie przez przedstawiciela każdej grupy nazwy jednego z krajów należących do UE (załącznik nr 3) oraz wykonanie prezentacji tego kraju, z jego najbardziej charakterystycznymi elementami - sposób realizacji zadania, dobór materiałów i zaplanowanie pracy należy całkowicie do uczniów. Korzystają oni z materiałów znajdujących się w pracowni, swojej wiedzy zgromadzonej na zajęciach oraz samodzielnie.
Prezentowana praca oceniana jest przez wszystkie zespoły według ustalonych zasad (załącznik nr 4).
ZAKOŃCZENIE
Dzieci potrafią samodzielnie wykonać zadaną przez wychowawcę pracę. Wiedzą jakie obowiązują zasady podczas wspólnych zajęć. Dzieci potrafią okazywać sobie szacunek i pomoc w trudnych sytuacjach. Posiadają wiedzę dotyczącą krajów Unii Europejskiej .
ZAŁĄCZNIK NR 1
Hasła do krzyżówki:
Żyją na planecie Ziemia.
Państwo tulipanów i wiatraków.
Zachodni sąsiad Polski.
Ze stolica w Paryżu.
Waluta Unii Europejskiej.
Stolica Belgii.
Policja europejska.
Nasz kraj ojczysty.
Słynie z walk byków.
Włoskie miasto na wodzie.
Jeden z krajów nadbałtyckich.
Stolica Polski.
Najmniejsze państwo W Unii Europejskiej.
Jeden z krajów Beneluksu.
ZAŁĄCZNIK NR 2
Karta pracy A
Podpisz na mapie Europy zaznaczone kolorami kraje:
Karta pracy B
Pokoloruj odpowiednio flagę wymienionych państw:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karta pracy C
Połącz odpowiednio nazwę państwa z jego stolicą:
Polska Cypr Malta Niemcy Portugalia Holandia Węgry Irlandia Dania Litwa Grecja Włochy Hiszpania Czechy Słowenia Rumunia
|
Dublin Rzym Bukareszt Warszawa Berlin Praga Lublana Nikozja Lizbona Bukareszt Amsterdam Ateny Madryt Kopenhaga Valletta Wilno |
ZAŁĄCZNIK NR 3
I. PAŃSTWA EUROPY ZACHODNIEJ:
FRANCJA |
HISZPANIA |
NIEMCY |
HOLANDIA |
PORTUGALIA |
BELGIA |
II. PAŃSTWA WYSPIARSKIE:
WIELKA BRYTANIA |
SZWECJA |
WŁOCHY |
DANIA |
GRECJA |
CYPR |
MALTA |
FINLANDIA |
IRLANDIA |
III. PAŃSTWA EUROPY POŁUDNIOWEJ:
WĘGRY |
SŁOWACJA |
CZECHY |
SŁOWENIA |
III. PAŃSTWA EUROPY ŚRODKOWEJ:
LITWA |
ŁOTWA |
ESTONIA |
POLSKA |
ZAŁĄCZNIK NR 4
Co będziemy oceniać i na co zwracać uwagę przy naszej prezentacji - każda kategoria to od 0 do 5 punktów:
Grupy |
Czerwoni |
Zieloni |
Niebiescy |
Żółci |
Pomysłowość
|
|
|
|
|
Estetyka wykonania pracy
|
|
|
|
|
Dobór materiałów
|
|
|
|
|
Twórcze wykorzystanie materiałów
|
|
|
|
|
Zaangażowanie członków grupy
|
|
|
|
|
Zachowanie
|
|
|
|
|
Wiadomości wykorzystane w zadaniu
|
|
|
|
|
Wykorzystanie pomocy z zewnątrz - pytania do nauczyciela
|
|
|
|
|
Ogółem |
|
|
|
|
Instrukcja do prezentacji:
Wylosowaliście nazwę państwa.
Jest to na pewno kraj będący członkiem Unii Europejskiej.
Waszym zadaniem jest stworzyć o nim jak najlepsza prezentację.
Macie do dyspozycji materiały zgromadzone w pracowni, własna wiedzę
i zdolności.
Czas to 30minut.
Format, styl i sposób wykonania dowolny. Możecie tworzyć nie tylko na papierze ale dodać coś od siebie w formie słownej lub scenicznej.
Przyjrzyjcie się uważnie co będzie oceniane. To ważna informacja.
Pamiętajcie, że musicie swoją pracę zaprezentować - 10 minut
Powodzenia
Jolanta Mazurkiewicz
Opracowano na podstawie propozycji scenariusza zajęć w Szkolnym Klubie Europejskim „Eurofani” przygotowanym przez mgr Katarzynę Stęperską-Bełczącką i mgr Joannę Miller.