KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Imię i nazwisko prowadzącego: Data:, 15.03.2012
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut
Klasa: IV
TEMAT LEKCJI: O trudnej sztuce uprzejmości - poznajmy baśń Charlesa Perraulta pt. „Wróżki”.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności uczeń:
Odróżnia ujęcie realistyczne od fantastycznego;
Ocenia postępowanie bohaterów;
Umie przypisać bohaterom ich cechy charakterów;
Zna treść baśni Charlesa Perraulta pt. „ Wróżki”;
Odnajduje informacje w tekście;
Ćwiczy wypowiadanie się na forum klasy;
Na poziomie wiadomości uczeń:
Poznaje baśń Charlesa Perraulta pt. „Wróżki”;
Utrwala cechy gatunkowe baśni;
Wyróżnia zdarzenia i dostrzega ich następstwo czasowe w tekście literackim;
Poznaje znaczenie słowa „uprzejmość”;
Poznaje przesłanie baśni „Wróżki”;
Na poziomie postaw uczeń:
Wskazuje przykłady dobrego i złego zachowania;
Ćwiczy asertywność;
Angażuje się w pracę na lekcji;
Kształtuje u siebie postawę człowieka uprzejmego;
Wie, że dobre uczynki są nagradzane, złe karane;
Kształtuje komunikatywność i wyrażanie własnej opinii;
MATERIAŁY:
Perrault Ch., Wróżki [w:] Zapraszam na słówko, język polski antologia tekstów kultury, pod red. P. Zbróg, M.Jas, Kielce 2007.
Nagajowa M., ABC metodyki języka polskiego dla początkujących nauczycieli, Warszawa 1990.
Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Kielce 2000.
METODY NAUCZANIA I TECHNIKI AKTYWIZUJĄCE:
Burza mózgów;
Rozmowa dydaktyczna;
Pogadanka heurystyczna;
Praca z książką;
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa;
PRZEBIEG LEKCJI:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE |
UWAGI |
Zaangażowanie |
1.Wita się z uczniami. 2.Sprawdza obecność. 3.Pyta uczniów czym charakteryzuje się osoba „uprzejma”- zapisuje pomysły na tablicy, tworzy z uczniami definicję słowa uprzejmy. (załącznik nr 1). (Z czy kojarzy się wam słowo uprzejmość. Czym cechuje się człowiek uprzejmy)
|
1.Witają się z nauczycielem. 2.Podają skojarzenia do słowa uprzejmy. |
1.Komunikacja nauczyciela z uczniem. 2.Kreatywność. 3.Znajomość wyrazów bliskoznacznych do słowa „uprzejmy”. |
Wyciszenie uczniów;
Czas około 5minut |
Badanie |
1.Podanie tematu lekcji i zapisanie go na tablicy: „O trudnej sztuce uprzejmości - poznajemy baśń Ch. Perraulta pt. „Wróżki”.”
2.Poprosznie o przepisanie skojarzeń do słowa „uprzejmy”.
3.Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie treści baśni. 6.Prowadzi rozmowę o bohaterkach baśni: a)Oceńcie zachowanie młodszej córki i starszej względem innych osób. Czym ono było spowodowane?
b)Co dokładnie spotkało młodszą siostrę, a co starszą? d)Czy któraś z sióstr mogła postąpić inaczej? e)Jakie według was jest przesłanie baśni? Czego ona uczy? |
1.Zapisują temat lekcji i skojarzenia do słowa uprzejmy. 2.Przypominają treść baśni. 3.Odpowiada na pytania nauczyciela. Przykładowe odpowiedzi ucznia: a)Młodsza córka zachowywała się dobrze, była życzliwa i grzeczna w stosunku do innych. Starsza była przeciwieństwem młodszej, była zła i nieuprzejma. Było to spowodowane tym, że młodsza była podobna do ojca, starsza zaś do matki. b)Młodsza dziewczyna spotkała w lesie wróżkę, która za jej uprzejmość nagrodziła ją diamentami i kwiatami, które wypadały z jej ust przy każdym słowie. Starsza za swą chciwość została ukarana żabami i żmijami, które wypadały z jej ust gdy mówiła. c)Kwiaty i diamenty są symbolem słów wyrażających uprzejmość wobec innych osób. Ropuchy i żmije to symbol nieuprzejmości i opryskliwości wobec innych. d)Starsza siostra mogła być uprzejma w stosunku do wróżki, dzięki czemu mogłaby otrzymać taki sam dar jak siostra. e)Uprzejmość i dobroć sprawia, że jesteśmy postrzegani przez innych jako osoby wartościowe. |
1.Umiejętność prowadzenia rozmowy. 2.Umiejętność słuchania wypowiedzi koleżanek. 3.Zna treść baśni. 4.Potrafi kontynuować wypowiedź kolegi. |
Czas około 20minut |
Prezentacja |
1 Nauczyciel zapisuje przesłanie baśni, które sformułowali uczniowie. 2. Umieszcza na tablicy kontury sylwetek mające przedstawiać bohaterki baśni; uczniowie dostają również kontury do wypełnienia. Zadanie uczniów polega na przypisaniu cech charakterystycznych poszczególnym bohaterkom (załącznik nr 2). (Rozdałam wam kontury przedstawiające bohaterki naszej baśni. Wspólnie postaramy się uzupełnić je cechami charakteru bohaterek. Umówmy się, że postać po lewej stronie to starsza siostra, po prawej-młodsza.)
|
1.Uczniowie zapisują notatkę w zeszytach. 2.Podają cechy bohaterek przy pomocy podręcznika. |
1.Umiejętność przypisywania cech postaciom. 2.Nazywanie zachowań postaci. 3.Umiejętność pracy z podręcznikiem.
|
Czas około 10minut |
Przekształcanie |
1.Nauczyciel pyta uczniów co sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby uprzejme bądź też nie? Ustalenie słów: proszę, dziękuję, przepraszam. (Jakie magiczne słowa sprawiają, że jesteśmy postrzegani przez innych ludzi jako osoby dobre, uprzejme? Czarodziejskie słowa, które potrafią czynić cuda.) |
1.Uczniowie podają z życia codziennego przykłady zachowań dobrych i złych. 2.Sami dochodzą do ustalenia słów kluczowych.
|
1.Umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy. 2.Umiejętność odnoszenia się do doświadczeń kolegów. 3. Znajomość zachowań dobrych i złych.
|
Czas około 5minut |
Podsumowanie |
1.Podsumowanie lekcji, zwrócenie uwagi na potrzebę bycia dobrym i uprzejmym. (Czego nauczyliście się na dzisiejszej lekcji? Jakie zasady od dziś będziecie stosować? Czy ważne jest, żeby być na co dzień uprzejmym wobec innych?) 2.Zadanie pracy domowej: Stwórz kodeks postępowania człowieka kulturalnego - ok. 6 zasad. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Podsumowują lekcję 2.Uczniowie zapisują zadania w zeszycie. |
1.Umiejętność swobodnego wypowiadania się.
|
Czas około 5minut |