Społeczne skutki uzależnienia od internetu
KONSPEKT LEKCJI
TEMAT: Społeczne skutki uzależnienia od internetu.
CZAS: 45 minut
CEL GŁÓWNY:
Zwrócenie uwagi uczniów na problem uzależnienia od komputera i Internetu.
CELE OPERACYJNE
Uczeń zna:
zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet.
Uczeń potrafi:
określić przyczyny uzależnienia od komputera i Internetu oraz przewidzieć skutki zachowań osób uzależnionych.
Uczeń rozumie:
znaczenie słowa uzależnienie i konsekwencje, jakie niesie ze sobą uzależnienie.
METODY:
pogadanka, praca w grupach, burza mózgów
POMOCE:
Słownik psychologiczny, Słownik języka polskiego
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Podanie tematu i celów lekcji.
2. Uczniowie szukają w Słownikach definicji uzależnienia i przedstawiają je pozostałym.
Materiały:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzależnienie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_uzależnienia_od_internetu
3. Nauczyciel wprowadza w tematykę spotkania:
Z Internetu korzystają przede wszystkim ludzie młodzi, których osobowość dopiero się kształtuje. Dlatego jego oddziaływanie na młodzież ma szczególne znaczenie.
Osobowość człowieka kształtuje się pod wpływem takich czynników jak:
czynnik genetyczny
czynnik środowiskowy (społeczny)
czynnik związany z własną aktywnością.
Najważniejszym czynnikiem oddziałującym na młodzież jest bezpośredni kontakt z rodziną, szkołą, grupami rówieśniczymi. Obecnie ze względu na popularność i łatwość dostępu, coraz większego znaczenia nabierają media: telewizja, prasa młodzieżowa, Internet, gry komputerowe. Uczniowie spędzają w szkole kilkadziesiąt godzin tygodniowo i tyle samo czasu przeznaczają mediom. Wynika z tego, że poświęcają im od kilku godzin do całego wolnego czasu, co prędzej czy później prowadzi do uzależnień. Najbardziej podatne na uzależnienie od internetu są osoby zakompleksione, o zaniżonym poczuciu własnej wartości, zranione, mające problemy z komunikowaniem się, przeżywające porażki i niepowodzenia.
Internet staje się lekarstwem na problemy młodzieży ? konflikty i samotność. Jest miejscem odpoczynku od życia i z czasem może stać się ważniejszy od realnego świata. Ciągłe surfowanie w sieci jest wyraźnym objawem problemów w rzeczywistym świecie. Najbardziej uzależniają gry komputerowe i komunikowanie się z innymi. Pod wpływem częstego stosowania przemocy w grach komputerowych, młodzież nabiera przekonania o jej normalności, reaguje na nią obojętnością, jest nieczuła na sytuacje krzywdy i przemocy w realnym życiu, nie mając poczucia winy przy własnych agresywnych zachowaniach, a także naśladując je.
4. Prowadzący dzieli uczniów na cztery grupy i przydziela im zadania:
Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń proszę wymienić główne objawy uzależnienia od Internetu /grupa I i II/ i społeczne skutki uzależnienia od Internetu /grupa III i IV/. Wyniki zapiszcie na kartkach.
5. Po skończonej pracy w grupach, ich liderzy przedstawiają wyniki na forum klasy. Prowadzący ewentualnie uzupełnia listę objawów i społecznych skutków uzależnienia od Internetu omawiając ją.
6. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów.
7. Na zakończenie lekcji uczniowie mają za zadanie zrobić test Kimberley Young w celu sprawdzenia swojego uzależnienia od Internetu. Za uzależnioną uznaje się osobę, która odpowie twierdząco na co najmniej pięć pytań /za: The Center for On LineAddiction/.
Opracowała: mgr Małgorzata Klimczak