SCENARIUSZ DO ZAJĘCIA
Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI PLASTYCZNEJ.
Data: 15.09.2010r.
Prowadząca: Zuzanna Kwiatkowska.
Grupa: 5 – 6 latki;
Temat: „O bezpiecznym zachowaniu się w ruchu drogowym.”
Cele ogólne:
Opanowanie i przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, wyrabianie nawyku prawidłowego zachowania się na ulicy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna pojęcia: pieszy, droga, jezdnia, znaki drogowe, sygnalizator świetlny, zebra;
potrafi zachować się na drodze;
zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i potrafi je przestrzegać;
wie, do kogo może zwrócić się o pomoc w razie potrzeby;
wskazuje miejsca bezpieczne i niebezpieczne oraz właściwe i niewłaściwe zachowania w drodze do przedszkola;
potrafi wykonać wydzierankę z papieru kolorowego;
reaguje na polecenia nauczycielki.
Forma: zabawa z całą grupą;
Rodzaje aktywności:
Językowa;
Plastyczna;
Ruchowa.
Środki dydaktyczne:
magnetofon i płyta z podkładem do piosenki „Uwaga! Czerwone światło!”
tablica magnetyczna „Ulica”;
obrazki przedstawiające ludzi różnych zawodów, w tym policjant;
kartki z bloku z narysowanym sygnalizatorem świetlnym;
papier kolorowy;
klej;
tamburyn;
krążki w kolorze czerwonym i zielonym;
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zajęcie rozpoczynam od wspólnego zaśpiewania z dziećmi piosenki „Uwaga! Czerwone światło!”
Następnie zadaję dzieciom zagadkę o policjancie. Po odgadnięciu wybrane dziecko ma za zadanie odnaleźć obrazek z Policjantem spośród obrazków przedstawiających ludzi w różnych zawodach.
Kto to jest?
W białej czapce na ulicy ważną jest osobą.
Dobrym okiem, bystrym słuchem
Kieruje ulicznym ruchem (policjant)
Pogadanka nt „Kto nas wczoraj odwiedził?” – rozmowa z dziećmi o odwiedzinach policjanta w przedszkolu, o wycieczce na skrzyżowanie.
Prezentacja planszy „Ulica” – doczepianie przez dzieci w odpowiednich miejscach magnetycznych obrazków (pasy, sygnalizator, znaki drogowe, piesi). Wskazywanie miejsc bezpiecznych do przejścia przez ulicę oraz tych, w których przechodzić nie wolno – uzasadnienie przez dzieci dlaczego nie wolno (ponieważ tam nie ma pasów).
Zagadka o sygnalizatorze świetlnym.
Ma aż troje oczu przechodniom pomaga,
Swoim żółtym okiem daje znak „ Uwaga”
Gdy czerwone świeci – Stop! nie idźcie dzieci!
Zapali zielone – idźcie na drugą stronę. (sygnalizator)
Pokaz sygnalizatora na tablicy magnetycznej – omówienie jego wyglądu.
Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Czerwone światło stój – zielone światło idź.”
Prezentacja zadania, które dzieci będą miały do wykonania: wydzieranka z papieru kolorowego „Sygnalizator świetlny.” Pokaz przez nauczycielkę jak należy wydzierać i przyklejać papier w odpowiednie miejsca.
Wykonanie zadania plastycznego przez dzieci.
Utworzenie wystawy prac plastycznych.