Scenariusz katechezy przeprowadzonej w klasie 1c w dniu 21.04.2015 r przez Arkadiusz Pabisiaka
Temat zajęć: Uczymy się od świętych miłowania Boga i ludzi.
Cele katechezy:
Cele ogólne:
Rozbudzanie zainteresowania uczniów wybranymi postaciami świętych
Rozwijanie umiejętności postrzegania świętych jako wzoru do naśladowania
Kształtowanie postawy ufności wobec świętych.
Rozwijanie twórczej aktywności
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Zna przykłady świętych, którzy swoim życiem wypełnili wolę Jezusa;
Rozumie słowo „święty”;
Wie czego może uczyć się od świętych;
Potrafi w modlitwie prosić świętych o pomoc.
Bierze aktywny udział w lekcji
Metody i techniki (wg Szloska):
Metody podające: pogadanka, opowiadanie, rozmowa kierowana
Metody aktywizujące: gry dydaktyczne, skojarzenia
Metody waloryzacyjne: piosenka
Metody programowe: z użyciem komputera, z użyciem multibooka
Formy pracy:
-grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Podręcznik- multibook
Zeszyt ucznia
Ilustracje na tablicę
Kartki ze zdaniami do zabawy „Kim jestem”
Przebieg katechezy:
Rozpoczęcie katechezy modlitwą – Akty
Powtórzenie wiadomości z poprzednich katechez: o Miłości względem Boga i bliźniego.
Wprowadzenie do tematu zajęć – zawieszenie na tablicy trzech ilustracji przedstawiających: różaniec, różę, chleb. Wyjaśnienie, że każda z tych ilustracji wiąże się z postacią jednego świętego.
Zabawa w skojarzenia – Kto to jest święty? Nauczyciel rozkłada na dywanie kartki z wypisanymi cechami charakteru, sposobu zachowania się wobec innych. Zadaniem uczniów jest wybrać te cechy, które będą pasowały do opisu świętego. Wybrane przez uczniów cechy są przywieszane na tablicy.
Opowiedzenie krótko o życiu świętych: św. Stanisława Kostki, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Brata Alberta, - prezentacje multimedialne.
Uczniowie podczas prezentacji dopasowują słowa i przypinają nad obrazkiem imię świętego a pod obrazkiem słowa świętego.
Korzystając z multibooka oglądamy wraz z uczniami ilustracje przedstawiające wizerunki świętych.
Przeprowadzenie przez katechetę zabawy dydaktycznej: „Kim jestem”? Uczniowie odczytują zdanie dotyczące danego świętego zdaniem pozostałych uczniów jest odgadnięcie w czyim imieniu mówi dziecko. Dziecko, które zgadnie może wyjść na środek by czytać kolejne zdanie. – załącznik 2.
W celu utrwalenia wiadomości o świętych uczniowie wykonują zadanie w kartach pracy.
Uczniowie podają przykłady innych znanych im świętych np. Jan Paweł II, siostra Faustyna Kowalska.
Na podstawie poznanych na zajęciach wiadomości uczniowie podają przykłady jak dziś można zostać świętym.
Podsuwania zajęć oraz ocena pracy uczniów.
Śpiew.