Scenariusz zajęć
29.10.2012
Temat kompleksowy: „Dary jesieni”
Temat dnia: Orzechy
Grupa wiekowa: 3 – latki
Prowadząca: Marta Konarska
Cele ogólne:
Poznanie rodzajów orzechów, ich właściwości
Kształtowanie kategorii pojęć orzech – orzechy włoskie, laskowe
Utrwalanie pojęć mały – duży
Rozwiązanie zagadki o orzechach
Rozszerzanie zasobów wiedzy dziecka dotyczącej darów jesieni
Kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Pobudzanie spostrzegawczości i zmysłów dotyku i smaku.
Ćwiczenie umiejętności czekania na swoją kolej
Rozwijanie sprawności ruchowej
Cele szczegółowe:
dziecko
potrafi poczekać na swoją kolej i współpracować w grupie
Dziecko potrafi wskazać orzech pośród innych darów jesieni
Dziecko potrafi podzielić orzechy wg gatunku
Dziecko potrafi wskazać mały i duży orzech lub samodzielnie określić jego wielkość
Dziecko rozwija zmysł dotyku i smaku
Metody pracy: podająca, poszukująca, praktyczna
Formy pracy: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: Zagadka o orzeszku, orzechy, miseczki (koszyczki), dziadek do orzechów, dziadek do orzechów
Przebieg zajęć:
Rozwiązanie zagadki przez dzieci:
W twardej skorupce skarb smaczny mieszka
Jak ją rozłupiesz znajdziesz orzeszka.
Rozmowa z dziećmi:
Przypomnienie jakie znamy już dary jesieni. Dzieci starają się przypomnieć sobie o jakich darach już mówiliśmy. Rozmowa na temat orzechów (Czy znacie te dary jesieni? –N. pokazuje orzeszki. Przedstawienie orzechów, którymi dziś się zajmujemy.
Nauczyciel pokazuje orzechy i opowiada o nich. To jest o. włoski a to laskowy. Czy te orzechy są twarde czy miękkie w dotyku, dzieci mogą wziąć orzechy do ręki. Oba są twarde.
Wspólne z dziećmi ułożenie orzechów wg. wielkości. Omówienie które z nich są małe, a które są duże.
Zabawa ruchowa „Spadające orzeszki”. Dzieci biegają w rytmie tamburyna. Na hasło: „spadają orzeszki” dzieci kładą się na dywanie i udają orzeszki.
Praca w grupach przy stolikach: Segregowanie orzechów wg. gatunku, znajdujących się w koszyku.
Podział na grupy – każda ma znaleźć swój gatunek orzecha i włożyć do swojego koszyka.
Dzieci wspólnie oceniają swoją pracę i ewentualnie poprawiają błędy.
Próbowanie orzechów. Ocenianie konsystencji i smaku – o. włoski i laskowy są twarde, do zjedzenia. Odkrycie „dziadka do orzechów” jako przydatnego narzędzia do rozłupywania twardych orzechów .
Nauka zgadywanki na pamięć