Scenariusz zajęć
5.11.2012
Temat kompleksowy: Jest chłodno i deszczowo
Temat dnia: Jesienna pogoda
Grupa wiekowa: 3-latki
Prowadząca: Marta Konarska
Cele ogólne:
Dostrzeganie humorystycznego akcentu w wierszu
Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: kap, człap, tup, chlup
Rozwijanie sprawności ruchowej
Ćwiczenie spostrzegawczości i reakcji na bodźce wzrokowe i słuchowe
Doskonalenie sprawności manualnej
Posługiwanie się nazwami zjawisk atmosferycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko
potrafi się cieszyć słuchając wiersza
ćwiczy narząd mowy poprzez zabawę zgłoskami
reaguje na zmiany obrazków i dźwięku i odpowiednio na nie reaguje
doskonali pracę rąk
dostrzega zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni
wie co chroni przed deszczem
słucha poleceń N. i dokładnie je wykonuje
zapełnia barwą kontur obrazka
przestrzega reguł zabawy
umiejętnie porusza się w gromadzie
Metody pracy: podająca, poszukująca, praktyczna
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wierszyk „Deszczowe krople” (autor nieznany), obrazki (chmurka, słoneczko), kredki, kolorowanka (chmurka z deszczem), plastelina
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom wierszyk, dzieci naśladują dźwięki:
DESZCZOWE KROPLE
(autor nieznany)
Deszczyk kapie kap, kap, kap.
Łap kropelki w rączki łap.
Idą dzieci człap, człap, człap,
Ty, deszczyku, nie płacz tak.
Bo kalosze tup, tup, tup,
Po kałużach chlupu, chlup.
Nauczyciel pokazuje 2 obrazki: słonko i chmurkę. Tłumaczy co będą dzieci robić podczas zabawy, gdy pokaże się obrazek. Dzieci za chwilę mają biegać gdy brzmi instrument. Instrument się przestaje grać, wtedy dzieci patrzą, jaki obrazek pokazuje nauczyciel:
słonko – dzieci wyciągają ręce w górę do słonka i podskakują z radości.
chmurka – dzieci chowają się, bo za chwilę będzie padał deszcz, kucają i pochylają główki.
Dzieci kolorują chmurkę kredką i przyklejają kropelki deszczu z plasteliny.
Nauczyciel z dziećmi opowiadają jaka jest pogoda jesienią: pomagają im w tym obrazki: słońce, chmurka oraz przez dzieci zrobiona chmurka z deszczem. Nauczyciel pyta dzieci jaką mamy dziś pogodę i wyciąga mapę Polski, mówi im, że to jest mapa kraju, w którym mieszkamy i prosi jedno z dzieci by nakleiły jeden z obrazków pasujących do dzisiejszej pogody. Taką mamy pogodę u nas.