Scenariusz zajęć dla dzieci 4 - letnich.
Temat: „A po nocy dzień” - rytmiczna organizacja czasu - ćwiczenia wg E.Gruszczyk-Kolczyńskiej
Cele operacyjne - dziecko:
dostrzega powtarzające się sekwencje,
kontynuuje rytm, przekłada dostrzeżone regularności z jednej reprezentacji na inną,
rozwija koordynację wzrokowo - ruchową.
Rozwijana inteligencja:
matematyczna,
wizualno - przestrzenna.
Metody: z całą grupą, indywidualna.
Formy: czynna (samodzielnych doświadczeń), słowna (opowiadanie)
Pomoce dydaktyczne: płyta CD z piosenką, figury geometryczne, patyczki, okrąg wycięty z kartonu dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa muzyczno - ruchowa z piosenką: Słoneczko już gasi złoty blask.
Słoneczko już gasi złoty blask dzieci stoją w kole i wykonują ruchy i gesty ilustrujące treść piosenki
Za chwilę niebo błyśnie czarem gwiazd
Dobranoc, dobranoc!
Piosenkę śpiewamy kilka razy.
2. Nauczycielka zachęca dzieci do wysłuchania historyjki (ilustrując opowiadanie sylwetami słońca i księżyca):
Zaczyna się dzień, słońce wstało. Jest rano. Słońce wędruje po niebie od wschodu do zachodu. Kończy się dzień i zaczyna noc.
Jest noc. Księżyc świeci i mrugają gwiazdki z nieba. Noc się kończy, bo słońce wstaje. Zaczyna się dzień. Słońce wędruje po niebie: od wschodu do zachodu. Zaszło już. Kończy się dzień i zaczyna noc...
Nauczycielka powtarza historyjkę kilka razy, aby dzieci dostrzegły stałe następstwo nocy i dni.
3. Zabawa ruchowa: Dzień i noc.
Dzieci wybierają sobie emblematy: słońce - dzień, księżyc - noc. Podczas gry na tamburynie dzieci swobodnie biegają po Sali. Na hasło: dzień i noc, dzieci dobierają się w pary: słońce z księżycem. Zabawę powtarzamy kilka razy.
4. Nauczycielka proponuje, aby dzieci ułożyły kalendarz składający się z dni i nocy.
Dzieci wybierają figury, które będą przedstawiały dzień i noc. Każde z nich otrzymuje okrąg kartonowy i na nim układa swój kalendarz (dzieci dokonują przekładu dostrzeżonej w opowiadaniu regularności w formie rytmu układanego na kole).
Po ułożeniu każde dziecko odczytuje swój kalendarz.
4. Praca przy stolikach. Każde dziecko bierze swoje kartonowe koło i przykleja na nie słońce i księżyc - kodowanie rytmu na papierze.