Scenariusz zajęć
31.10.2012
Temat kompleksowy: Dary jesieni
Temat dnia: Grzyby jadalne – Borowik
Grupa wiekowa: 3 – latki
Prowadząca: Marta Konarska
Cele ogólne:
Dzielenie grzybów na jadalne i niejadalne
Zapoznanie dzieci z wyglądem grzyba jadalnego borowika, poznanie jego nazwy
Wskazywanie różnic w wyglądzie grzyba jadalnego – borowika i niejadalnego muchomora
Poznawanie i utrwalanie koloru brązowego
Kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Rozwijanie słownika dziecka
Umiejętność korzystania z kleju
Ćwiczenie sprawności manualnej
Rozwijanie sprawności ruchowej
Cele szczegółowe:
dziecko
zna wiersz o Borowiku Prawdziwym
wie, że są grzyby jadalne i niejadalne, potrafi wskazać różnice pomiędzy nimi
potrafi wskazać borowika i muchomora, zna ich wygląd, potrafi je nazwać
potrafi wypowiadać się na określony temat
potrafi poruszać się w rytmie tamburyna
potrafi ułożyć prostą układankę i korzystać z kleju, by ją nakleić
Metody pracy:
Podająca
Poszukująca
Praktyczna
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne: wierszyk fragment wiersza Jana Brzechwy –„Grzyby”, grzybki (zdjęcia, ilustracje), koszyk, „układanka – przyklejanka” , klej
Przebieg zajęć:
N. recytuje fragment wiersza J. Brzechwy – „Grzyby”
Król Borowik Prawdziwy szedł lasem
Postukując swym jednym obcasem
A ze złości brunatny był cały,
Bo go muchy okrutnie kąsały.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza
Kto szedł lasem? Czym jest borowik? Jak wygląda borowik? Jakiego jest koloru? Czy można go jeść?
N. pokazuje dzieciom zdjęcie borowika. Dokładny opis jego wyglądu.
Porównanie borowika z poznanym wcześniej muchomorem – wskazanie różnic w ich wyglądzie
Zabawa ruchowa „Szukamy borowika”. Dzieci spacerują po lesie w rytmie tamburyna. Na hasło „Szukamy borowika” dzieci kucają i próbują zebrać grzybki do koszyka.
Ułożenie grzybka – puzzle.
Po powrocie z ogrodu przedszkolnego dzieci uczą się wierszyka na pamięć.