Wioletta Furgalińska
Scenariusz zajęć dla grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie
uczestniczących w projekcie „Lepszy świat przez wolontariat”
Temat zajęć: „CZYM JEST WOLONTARIAT”
Data zajęć:15 grudnia 2014 roku
Prowadzący: mgr Wioletta Furgalińska – nauczyciel bibliotekarz
Miejsce: Sekcja Zespół Szkół nr 1 w Bukownie – biblioteka szkolna
Liczba uczestników: 9 wolontariuszy
Czas trwania: 45 minut
Forma organizacyjna: indywidualna czynna, grupowa czynna
Metody pracy:
krótki wykład,
ćwiczenia – „sloneczko”
pogadanka.
dyskusja
Środki dydaktyczne:
.czyste kartki,
szary papier,
flamastry,
klej
Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów ze znaczeniem wolontariatu.
Cele szczegółowe:
Zapoznanie z terminem wolontariat.
Zapoznanie z krótką historią wolontariatu.
Uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych.
Przedstawienie kim jest wolontariusz.
Przebieg zajęć:
Etap/czas trwania | Czynności prowadzącego | Czynności uczestnika |
---|---|---|
|
Prowadzący prosi uczestników o przygotowanie miejsc do pracy. Prowadzący przedstawia temat i cel zajęć. |
Uczestnicy przygotowują stoły i krzesła, przygotowują pomoce do pracy. Uczestnicy zapoznają się z tematem i celem zajęć. |
|
Prowadzący zadaje pytanie – czym waszym zdaniem jest wolontariat? Kim jest wolontariusz?. Prowadzący podsumowuje wypowiedzi i odczytuje terminy: wolontariat, wolontariusz Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny): dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko- Wolontariusz to ochotnik pracujący na zasadzie wolontariatu Prowadzący prowadzi dyskusję kierowaną. Pyta uczestników o to komu pomagają, w jaki sposób i dlaczego chcą być wolontariuszami Prowadzący podaje uczestnikom prawa i obowiązki wolontariusza, instruuje w jaki sposób można zostać wolontariuszem. Prowadzący rozdaje uczestnikom kartki na których mają napisać .dlaczego warto być wolontariuszem Prowadzący podsumowuje z uczestnikami ten etap pracy |
Uczestnicy wypowiadają się. Uczestnicy słuchają. Uczniowie dyskutują Uczestnicy słuchają mini wykładu Uczestnicy piszą swoje odpowiedzi i przyklejają je w formie „słoneczka” na arkuszu szarego papieru Uczestnicy wyciągają wnioski |
|
Prowadzący prosi uczestników o posprzątanie miejsc pracy. Prowadzący dziękuję za udział w zajęciach i żegna się z uczestnikami. |
Uczestnicy sprzątają miejsca pracy. Uczestnicy żegnają się z prowadzącym. |
Wioletta Furgalińska
Scenariusz zajęć dla grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie
uczestniczących w projekcie „Lepszy świat przez wolontariat”
1. Temat zajęć: „WALIZKA WOLONTARIUSZA”
2. Data zajęć:4 marca 2014 roku
3. Prowadzący: mgr Wioletta Furgalińska – nauczyciel bibliotekarz
4. Miejsce: Sekcja Zespół Szkół nr 1 w Bukownie – biblioteka szkolna
5. Liczba uczestników: 9 wolontariuszy
6. Czas trwania: 45 minut
7. Forma organizacyjna: indywidualna czynna, grupowa czynna
8. Metody pracy:
krótki wykład,
ćwiczenia – „WALIZKA WOLONTARIUSZA”
pogadanka.
dyskusja
9. Środki dydaktyczne:
.kolorowe czasopisma,
szary papier,
nożyczki,
klej
arkusze z definicjami „wolontariat”, „wolontariusz”
10. Cel ogólny:
uświadomienie uczniom wagi udzielania pomocy potrzebującym.
11. Cele szczegółowe:
utrwalenie terminów wolontariat, wolontariusz.
Uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych.
Pogłębienie i utrwalenie wiedzy o cechach dobrego wolontariusza.
12. Przebieg zajęć:
Etap/czas trwania | Czynności prowadzącego | Czynności uczestnika |
---|---|---|
|
Prowadzący prosi uczestników o przygotowanie miejsc do pracy. Prowadzący przedstawia temat i cel zajęć. |
Uczestnicy przygotowują stoły i krzesła, przygotowują pomoce do pracy. Uczestnicy zapoznają się z tematem i celem zajęć. |
|
Prowadzący zadając pytania przypomina znaczenie terminów: wolontariat, wolontariusz Prosi o przypomnienie wypracowanych wcześniej cech dobrego wolontariusza Prowadzący wiesza w widocznym miejscu najprostsze definicje Prosi, by uczestnicy podali przykłady możliwych dla nich działań wolontariackich i wymienili sytucje w których praca wolontariusza jest niezbędna Prowadzący dzieli uczestników na trzy grupy i zachęca uczniów, aby przygotowali „walizkę wolontariusza”. W tym celu rozkłada przygotowane czasopisma i prosi, by uczestnicy poszukali w nich zdjęć, które będą charakteryzowały umiejętności i cechy charakteru wolontariusza. Rozdaje szary papier, klej i schemat „walizki”. Na zewnątrz uczestnicy przyklejają obrazki przedstawiające potrzeby środowiska, do wewnątrz wkładają znalezione wcześniej fotografie. Prowadzący zachęca do zademonstrowania swoich prac na forum. Prowadzący podsumowuje z uczestnikami ten etap pracy i zachęca, by uczestnicy pozostawili swoje „walizki” w bibliotece szkolnej |
Uczestnicy wypowiadają się. Uczestnicy pomagają w zawieszeniu arkuszów z definicjami. Uczniowie dzielą się przemyśleniami Uczniowie konstruują iw wypełniają „walizki wolontariusza” Uczestnicy prezentują swoje prace. Uczestnicy wyciągają wnioski i zostawiają prace w bibliotece |
|
Prowadzący prosi uczestników o posprzątanie miejsc pracy. Prowadzący dziękuję za udział w zajęciach i żegna się z uczestnikami. |
Uczestnicy sprzątają miejsca pracy. Uczestnicy żegnają się z prowadzącym. |