Konspekt nr 2.
Temat: Ćwiczenia rytmizujące wypowiedź w trakcie głośnego czytania/ recytowania.
Cele: rytmizowanie wypowiedzi, doskonalenie umiejętności mówienia ze zmiennym tempem, odróżnianie dźwięków wolnych od szybkich
Pomoce (w załączniku)
Czas trwania zajęć: 60 minut
Forma pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:
Czas trwania | Rodzaj ćwiczenia | Sposób realizacji | Uwagi: |
---|---|---|---|
5 minut | Przywitanie, swobodna rozmowa na temat ostatnich wydarzeń. | Terapeuta wita się z Pacjentem. Pyta, co przydarzyło mu się ciekawego od ostatnich zajęć, zadaje dodatkowe pytania żeby wymusić jak najdłuższą i szczegółową wypowiedź. | Terapeuta mobilizuje Pacjenta, zadaje dużo pytań. |
10 minut | Sprawdzenie i omówienie pracy domowej przygotowanej samodzielnie przez Pacjenta. | Terapeuta prosi Pacjenta żeby przeczytał/ wygłosił na głos samodzielnie wykonane przez siebie zadanie, zadane na ostatnich zajęciach. Terapeuta poprawia ewentualne błędy, chwali sukcesy, dopytuje. | Tę część zajęć traktuje się jako przypomnienie treści ostatnich zajęć, daje Terapeucie wiedzę, jak został opanowany ostatni materiał, czy trzeba wrócić do tych zagadnień, coś wytłumaczyć raz jeszcze, czy można ruszyć dalej z materiałem. |
5 minut | Odtwarzanie struktur rytmicznych | Terapeuta wystukuje rytm. Zadaniem Pacjenta jest odwzorować dokładnie taki sam rytm uderzając samodzielnie długopisem w stół. Dźwięki podawane przez terapeutę są podawane ze zmiennym tempem-raz wolno, raz szybko. | |
5 minut | Jaka to melodia? –wolno, szybko. | Terapeuta prezentuje Pacjentowi nagranie, ze zmiennym tempem. Zadaniem pacjenta jest określanie, kiedy melodia jest wolna, kiedy przyspiesza, kiedy jest szybka, kiedy zwalnia. (POMOC NR 1) |
|
7 minut | Wspólne śpiewanie | Terapeuta zaczyna śpiewać ogólnie znaną piosenkę. Prosi pacjenta, żeby włączył się do wspólnego śpiewania. Piosenkę wykonują 3 razy, następnie określają jej tempo. | Piosenka musi być dopasowana do wieku/zainteresowań Pacjenta-może to być piosenka biesiadna, „100 lat”, czy też pieśń religijna |
8 minut | Wspólne recytowanie wiersza. | Terapeuta prosi Pacjenta, by ten razem z nim recytował wiersz. Jeżeli Pacjent nie zna samodzielnie jego treści powtarza po wersie za Prowadzącym, uwzględniając rytm wypowiedzi narzucony przez Terapeutę. (POMOC NR 2) |
Terapeuta zmienia rytm recytacji wiersza. Proponowany wiersz to „Inwokacja” z „Pana Tadeusza”. |
5 minut | Recytowanie wiersza „samogłoskami” | Terapeuta daje Pacjentowi zapisany tekst wiersza, z wyraźnie zaakcentowanymi samogłoskami. Zadaniem Pacjenta jest czytać rytmicznie wyłącznie samogłoski, dostosowując intonację i akcent. (POMOC NR 3) |
|
10 minut | Rytmizowanie wypowiedzi w trakcie czytania | Terapeuta daje pacjentowi kartkę z tekstem wiersza „Lokomotywa”. Prosi Pacjenta o przeczytanie go, z uwzględnieniem zmiennego tempa wiersza. Jeżeli zadanie sprawia Pacjentowi trudność do czytania włącza się Terapeuta i narzuca mu tempo czytania. (POMOC NR 4) |
|
5 minut | Zadanie pracy domowej, podsumowanie zajęć | Zadaniem Pacjenta jest przygotować dowolny wiersz. Nauczyć się go na pamięć i wyrecytować. Terapeuta przeprowadza także z Pacjentem krótką rozmowę na temat zajęć, dostrzega zalety, pyta o trudności. | Terapeuta dokładnie tłumaczy Pacjentowi pracę domową. Mówi na co szczególnie zwrócić uwagę. |