Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Optyka.
Cele lekcji:
poznanie podstawowych praw optyki
zrozumienie zjawisk optycznych w przyrodzie
Po lekcji uczeń potrafi:
wyjaśnić na przykładzie, dlaczego światło rozchodzi się prostoliniowo
wyjaśnić zjawisko zaćmienia
podać różnice między obrazem uzyskiwanym w zwierciadle płaskim i kulistym
narysować obrazy uzyskiwane w zwierciadle płaskim i kulistym
zbadać zjawisko załamania światła
powiedzieć, co się dzieje ze światłem podczas przejścia między ośrodkami
rozszczepić światło za pomocą pryzmatu
wyjaśnić zjawisko tęczy
wymienić kolory, z których składa się światło białe
użyć koła barw Newtona
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, źródło światła, kawałek styropianu, kilka zapałek, metalowa kulka, zwierciadło płaskie, zwierciadło kuliste, akwarium, laser, dwa pryzmaty, koło barw Newtona, wirownica
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
znajomość zasad BHP przy pracy z laserem
Metody dydaktyczne:
praca samodzielna
pogadanka
dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas | Faza lekcji | Działania nauczyciela | Działania ucznia | Kształcone umiejętności |
---|---|---|---|---|
3’ | Zaangażowanie | Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji | ||
3’ | Zaangażowanie | Nawiązanie do tematu lekcji poprzez zadanie pytań dotyczących światła i cienia. Jaki kolor ma światło słoneczne widziane codziennie? Czym jest cień? |
Odpowiadają na pytania dotyczące światła i cienia zadawane przez nauczyciela Białe. Obszarem, do którego nie dochodzi światło. |
|
3’ | Zaangażowanie | Rozdaje karty pracy oraz potrzebne materiały. | ||
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 1. | Wyjaśnienie na przykładzie, dlaczego światło rozchodzi się prostoliniowo. | |
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 2 | Wyjaśnienie zjawiska zaćmienia | |
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 3 | Podanie różnic między obrazem uzyskiwanym w zwierciadle płaskim i kulistym. Narysowanie obrazów uzyskiwanych w zwierciadle płaskim i kulistym. |
|
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 4 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenie 4. | Zbadanie zjawiska załamania światła. Powiedzenie, co się dzieje ze światłem podczas przejścia między ośrodkami. |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 5 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenie 5. | Rozszczepienie światła za pomocą pryzmatu. Wyjaśnienie zjawiska tęczy. Wymienienie kolorów, z których składa się światło białe. |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 6 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenie 6. | Wymienienie kolorów, z których składa się światło białe. Użycie koła barw Newtona. |
7’ | Refleksja | Podsumowuje zjawiska zaobserwowane przez uczniów. Prowadzi dyskusję. Z jakich kolorów składa się światło białe? Kiedy światło ulega załamaniu? Kiedy światło ulega rozszczepieniu? |
Opisują zjawiska, jakie zaobserwowali. Fiolet, czerwień, żółć, zieleń, błękit. Podczas przechodzenia między ośrodkami. |
|
3’ | Refleksja | Zadaje zadanie domowe. Opisać dokładnie jedno ze zjawisk: zaćmienie słońca, powstanie tęczy, „złamanie” łyżki włożonej do szklanki z wodą. |
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
zebranie i sprawdzenie zadania domowego
pytania kontrolne na następnej lekcji
praca z zadaniami na następnej lekcji