Scenariusz zajęć dla uczniów klasy I
Temat: Rozkład liczby 6 na składniki na podstawie liczbowych dywaników.
Cel ogólny:
-utrwalenie rozkładu liczby 6 na składniki oraz poszukiwanie dwóch liczb, które po dodaniu dadzą liczbę 6.
Cele operacyjne - uczeń:
-potrafi liczyć do 6
-zna układ liczb, które po dodaniu dadzą liczbę 6
-potrafi rozłożyć liczbę 6 na czynniki
-potrafi ułożyć liczbowe dywaniki, aby dały liczbę 6
-dodaje i odejmuje w zakresie 6
-potrafi pracować w zespole
-aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
-problemowa.
Formy pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa.
Środki dydaktyczne: liczbowe dywaniki, karty pracy, kartoniki z liczbami, liczba 6.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu.
Przypomnienie, jaka liczba była ostatnio poznana i z jakich cyfr można ją stworzyć:
-poznaliśmy liczbę 6
-można ją stworzyć dodając 0+6; 1+5; 2+4; 3+3; 4+2; 5+1; 6+0.
Przedstawienie graficzne liczby 6. Przeliczenie elementów do 6.
Zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują kartoniki z liczbami od 0 do 6, które przyczepia się im do koszulek. Gdy gra muzyka biegają po sali, gdy umilknie n-el podaje komendę:
Dobierzcie się parami tak, aby suma waszych cyfr dała liczbę 6.
Dobierzcie się trójkami tak, aby suma waszych cyfr dała liczbę 6.
Dzieci, które mają liczbę dającą z liczbą 2 wynik 6 ustawiają się w kółko.
Dzieci, które mają liczbę dającą z liczbą 3 wynik 6 ustawiają się w kółko.
Ustawcie się od najmniejszej do największej liczby, w 4 rzędach.
Układanie liczbowych dywaników.
N-el rozdaje dzieciom kolorowe kartoniki o odpowiedniej długości. Tłumaczy, który kartonik ma, jaką długość. Zadaniem dzieci jest przyklejenie kartonika z długością 6 do kartki z bloku i doklejenie pod spodem kartoników, które po zsumowaniu odpowiadają długości 6.
Grafy-karta pracy.
Zadaniem dzieci jest uzupełnienie prostych grafów dotyczących rozkładu liczby 6 (dodawanie w granicach 6).
Rozkład klocków.
N-el dzieli dzieci na 4-osobowe zespoły. Dzieci siedząc na dywanie otrzymują po 6 klocków na zespół. Ich zadaniem jest rozsunięcie klocków na dwie grupy. Potem przedstawiciel grupy opowiada jak podzieliło klocki.
Podsumowanie zajęć.
N-el rozmawia z dziećmi na temat zajęć. Zadaje krótkie pytania dotyczące dopełniania do liczby 6 (np. jaką liczbę należy dodać do 3 aby otrzymać liczbę 6?). Dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.
Karta pracy
+3
+2
+1
+4 +1
Liczbowy dywan
6
5
4
3
2
1
Liczba 6
6
1 | 2 |
---|---|
3 | 4 |
5 | 6 |
0 | 0 |
---|---|
0 | 0 |
Konspekt zajęć dla uczniów klasy I
Temat: Rozkład liczby 6 na składniki na podstawie liczbowych dywaników.
Cel ogólny:
-utrwalenie rozkładu liczby 6 na składniki oraz poszukiwanie dwóch liczb, które po dodaniu dadzą liczbę 6.
Cele operacyjne - uczeń:
-potrafi liczyć do 6
-zna układ liczb, które po dodaniu dadzą liczbę 6
-potrafi rozłożyć liczbę 6 na czynniki
-potrafi ułożyć liczbowe dywaniki, aby dały liczbę 6
-dodaje i odejmuje w zakresie 6
-potrafi pracować w zespole
-aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
-problemowa.
Formy pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa.
Środki dydaktyczne: liczbowe dywaniki, karty pracy, kartoniki z liczbami, liczba 6.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu poprzez rozmowę nt. poprzednich zajęć.
Zabawa ruchowa.
Układanie liczbowych dywaników.
Grafy-karta pracy.
Rozkład klocków.
Podsumowanie zajęć z elementami ewaluacji.