Wioletta Furgalińska
Scenariusz zajęć dla grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie
uczestniczących w projekcie „Lepszy świat przez wolontariat”
Temat zajęć: „LOKALNA MAPA WOLONTARIATU”
Data zajęć: 20 lutego 2014 roku
Prowadzący: mgr Wioletta Furgalińska – nauczyciel bibliotekarz
Miejsce: Sekcja Zespół Szkół nr 1 w Bukownie – biblioteka szkolna
Liczba uczestników: 9 wolontariuszy
Czas trwania: 45 minut
Forma organizacyjna: indywidualna czynna, grupowa czynna
Metody pracy:
metoda oparta na słowie – „burza mózgów”, dyskusja, instruktaż;
metoda oparta na praktycznej działalności – wykonywanie ćwiczeń.
Środki dydaktyczne:
karteczki z pytaniami do quizu o wolontariacie;
mapa Bukowna – duża;
małe mapki Bukowna;
ołówki, pisaki;
tablica suchościeralna;
białe kartki papieru;
stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.
Cel ogólny:
Doskonalenie umiejętności wyszukiwania miejsc, gdzie można realizować wolontariat.
Cele szczegółowe:
Utrwalanie wiadomości na temat idei wolontariatu.
Uświadamianie jakiego rodzaje instytucje/organizacje lokalne mogą korzystać z pomocy wolontariuszy.
Doskonalenie umiejętności wyszukiwania określonych instytucji/organizacji lokalnych na mapie.
Doskonalenie wyszukiwania informacji o określonych instytucjach/organizacjach przy użyciu Internetu.
Doskonalenie umiejętności selekcji istotnych informacji na określony temat.
Przebieg zajęć:
Etap/czas trwania | Czynności prowadzącego | Czynności uczestnika |
---|---|---|
|
Prowadzący prosi uczestników o przygotowanie miejsc do pracy. Prowadzący przedstawia temat i cel zajęć. |
Uczestnicy przygotowują stoły i krzesła, przygotowują pomoce do pracy. Uczestnicy zapoznają się z tematem i celem zajęć. |
|
Prowadzący przypomina podstawowe informacje dotyczące wolontariatu – szybki quiz. Prowadzący wybiera losowo osobę, która będzie pierwsza udzielała odpowiedzi, a następnie czuwa nad prawidłowym przebiegiem quizu. Prowadzący koryguje błędne odpowiedzi, jeśli takowe się pojawią. Prowadzący dzieli grupę na dwa zespoły i prosi o zrobienie „burzy mózgów” na temat tego, jakie organizacje/instytucje lokalne mogą korzystać z pomocy wolontariuszy i zapisanie ich nazw na arkuszach papieru oraz zaznaczenie ich na małych mapkach Bukowna. Prowadzący prosi oba zespoły o zaprezentowanie wyników wspólnej pracy. Prowadzący zapisuje propozycje zespołów na tablicy suchościeralnej. Wspólnie z uczestnikami analizuje, czy wszystkie wskazane instytucje/organizacje lokalne mogą korzystać z pomocy wolontariuszy. Prowadzący przydziela każdemu uczestnikowi jedną nazwę instytucji/organizacji lokalnej z przygotowanej wcześniej listy i prosi o wypisanie na karteczkach jakiego rodzaju pomoc mogliby świadczyć wolontariusze we wskazanych miejscach. Następnie omawia wspólnie z uczestnikami ich propozycje. Prowadzący prosi uczestników o wykonanie wspólnej „Lokalnej mapy wolontariatu”, a następnie zawieszenie jej w bibliotece. |
Uczestnicy biorą udział w quizie. Losują pytania i odpowiadają na nie. Osoba, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi wskazuje kolejna osobą, która będzie odpowiadać na pytanie prowadzącego. Uczestnicy dzielą się na dwa zespoły. W zespołach przeprowadzają „burzę mózgów”, a jej wyniki zapisują na arkuszach papieru oraz zaznaczają te organizacje/instytucje lokalne na małych mapkach Bukowna. Do wyszukiwania nazw instytucji/organizacji lokalnych zespoły mogą używać stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Oba zespoły naprzemiennie podają nazwy instytucji/organizacji lokalnych, które mogą korzystać z pomocy wolontariuszy. Uczestnicy wspólnie z prowadzącym dokonują analizy, czy wszystkie wskazane instytucje/organizacje lokalne mogą korzystać z pomocy wolontariuszy. Uczestnicy zapisują na karteczkach pomysły dotyczące tego, co jako wolontariusze mogliby robić we wskazanych przez prowadzącego miejscach. Następnie prezentują na forum swoje pomysły i uzupełniają swoje listy o propozycje innych uczestników. Uczestnicy przygotowują wspólną „Lokalną mapę wolontariatu” i wieszają ją w bibliotece. |
|
Prowadzący prosi uczestników o posprzątanie miejsc pracy. Prowadzący dziękuję za udział w zajęciach i żegna się z uczestnikami. |
Uczestnicy sprzątają miejsca pracy. Uczestnicy żegnają się z prowadzącym. |