Wioletta Furgalińska
Scenariusz zajęć dla grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie
uczestniczących w projekcie „Lepszy świat przez wolontariat”
Temat zajęć: „CECHY DOBREGO WOLONTARIUSZA”
Data zajęć: 6 grudnia 2013 roku
Prowadzący: mgr Wioletta Furgalińska – nauczyciel bibliotekarz
Miejsce: Sekcja Zespół Szkół nr 1 w Bukownie – biblioteka szkolna
Liczba uczestników: 9 wolontariuszy
Czas trwania: 45 minut
Forma organizacyjna: indywidualna czynna, grupowa czynna
Metody pracy:
metoda oparta na słowie – pogadanka, „burza mózgów”, dyskusja, instruktaż;
metoda oparta na praktycznej działalności – wykonywanie ćwiczeń.
Środki dydaktyczne:
arkusze z listami cech;
ołówki;
kartki papieru;
tablica suchościeralna;
pisaki do tablicy suchościralnej;
małe karteczki;
duży arkusz papieru;
flamastry, kredki, farby.
Cel ogólny:
Doskonalenie umiejętności identyfikowania cech niezbędnych u dobrego wolontariusza.
Cele szczegółowe:
Utrwalanie wiadomości na temat tego, kim jest wolontariusz.
Utrwalanie wiadomości dotyczących praw i obowiązków wolontariusza.
Wdrażanie do współdziałania i współpracy.
Zwiększanie poziomu integracji grupy.
Poprawa komunikacji w grupie.
Wzmacnianie relacji interpersonalnych w grupie.
Nabywanie umiejętności aktywnego słuchania.
Przebieg zajęć:
Etap/czas trwania | Czynności prowadzącego | Czynności uczestnika |
---|---|---|
|
Prowadzący prosi uczestników o przygotowanie miejsc do pracy. Prowadzący przedstawia temat i cel zajęć. |
Uczestnicy przygotowują stoły i krzesła, przygotowują pomoce do pracy. Uczestnicy zapoznają się z tematem i celem zajęć. |
|
Prowadzący przypomina krótko kim jest wolontariusz oraz jakie ma prawa i obowiązki. Prowadzący wręcza uczestnikom listę cech, które mogą charakteryzować dobrego wolontariusza i prosi o wybranie z tej listu 7 pozycji. Prowadzący dzieli uczestników na dwa zespoły i prosi o ponowne dokonanie wspólnego wyboru 7 cech z zaproponowanej listy –decyzję uczestnicy podejmują na drodze negocjacji. Prowadzący prosi o zaprezentowanie wyników pracy w grupach przez reprezentantów obu zespołów i zapisuje je na tablicy suchościeralnej. A następnie prosi już całą grupę o ustalenie wspólnej listy cech dobrego wolontariusza. Prowadzący prosi uczestników o zastanowienie się nad tym, jakimi zasadami etycznymi powinien kierować się dobry wolontariusz oraz zapisanie swoich propozycji na karteczkach. Następnie prosi o odczytanie Prowadzący prosi uczestników o odczytanie swoich propozycji, a następnie grupa wspólnie ustala zasady, które znajdą się w kodeksie etycznym wolontariusza. Prowadzący prosi, aby ustalone wspólnie zasady kodeksu etycznego wolontariusza umieścić na plakacie, który uczestnicy wspólnie przygotują. |
Uczestnicy słuchają krótkiej pogadanki prowadzącego. Uczestnicy indywidualnie wybierają 7 cech dobrego wolontariusza z listy otrzymanej od prowadzącego. Uczestnicy dzielą się na dwa zespoły. W zespołach przeprowadzają negocjacje w celu ustalenia wspólnej listy 7 cech dobrego wolontariusza. Reprezentanci przekazują wyniki prac swoich zespołów. W czasie ogólnej dyskusji wszyscy uczestnicy tworzą jedną wspólną listę cech dobrego wolontariusza, a następnie zapisują swoje propozycje na tablicy sucho ścieralnej. Uczestnicy zastanawiają się indywidualnie nad tym, jakimi zasadami etycznymi powinien kierować się dobry wolontariusz. Zapisują swoje propozycje na karteczkach. Uczestnicy podają swoje propozycje, a następnie wspólnie ustalają zasady, które znajdą się w kodeksie etycznym wolontariusza. Uczestnicy wspólnie przygotowują plakat z przygotowanym przez siebie zasadami kodeksu etycznego wolontariusza. |
|
Prowadzący prosi uczestników o posprzątanie miejsc pracy. Prowadzący dziękuję za udział w zajęciach i żegna się z uczestnikami. |
Uczestnicy sprzątają miejsca pracy. Uczestnicy żegnają się z prowadzącym. |