Konspekt dla II „LC”
Temat: Ostatni Jagiellonowie i pierwsi królowie elekcyjni
Cel ogólny: Zapoznanie z przebiegiem pierwszej elekcji i jej skutkami dla Polski
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 1572,1573, 1576, 1579,1586
Pojęcia: rokosz, konfederacja, bezkrólewie, wolna elekcja, artykuły henrykowskie, interrex pole elekcyjne
Postacie : Zygmunt II August, Henryk Walezy
najistotniejsze fakty związane z panowaniem Henryka Walezego
postanowienia artykułów henrykowskich.
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: Pojęcia: rokosz, konfederacja, bezkrólewie, wolna elekcja, artykuły henrykowskie, interrex ,pole elekcyjne
genezę i skutki wolnych elekcji,
zasady funkcjonowania wolnej elekcji
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
opowiedzieć, w jaki sposób dokonywano wyboru króla w Polsce
umieszczać wydarzenia w czasie
analizować tekst źródłowy
interpretować fakty historyczne
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
wskazać różnice między elekcją w rodzie Jagiellonów a wolną elekcją
wskazać na mapie miejsce wolnej elekcji
wyjaśnić, dlaczego doszło w Polsce do zmiany sposobu wyboru władcy
ukazać wpływ artykułów henrykowskich na ugruntowanie pozycji politycznej szlachty w Polsce.
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Budowanie szacunku dla państwa Polskiego
Ukazanie negatywnych stron wzrostu znaczenia szlachty
Ukazanie potęgi państwa Polskiego w XVII wieku
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zainteresowanie dynastią Jagiellonów
Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, dyskusja
Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Polska w XVII wieku, Podręcznik D. Stola, J. Czubaty, Historia, Multimedialna historia Polski.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.Jak nazywał się władca Rosji który wprowadził reformy w państwie ? 2.Jak inaczej mówiono na króla Prus Fryderyka II Wielkiego |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. Piotr Wielki Odp. Król żołnierz |
III. Wprowadzenie do tematu Ostatni Jagiellonowie i pierwsi królowie elekcyjni Omówienie Artykułów henrykowskich i pacta conventa Notatka: Artykuły henrykowskie – akty prawne sformułowane w czasie bezkrólewia, zostały spisane na sejmie elekcyjnym 12 maja 1573 r., którego głównym zadaniem było wybranie monarchy. Były prawami niezmiennymi, zawierającymi najważniejsze uregulowania dotyczące sprawowania władzy w państwie oraz określały stosunki między sejmem walnym a monarchą Pacta conventa –załącznik artykułów henrykowskich. W pacta conventa znajdowały się osobiste zobowiązania króla, które musiał spełnić. Wspólne uzupełnianie tabelki – Funkcje artykułów henrykowskich i pacta conventa Omówienie definicji konfederacji i rokoszu Notatka: Konfederacja oznaczała lokalny lub ogólnopaństwowy związek szlachty utworzony dla osiągnięcia określonych celów politycznych. Rokosz - zbrojne powstanie szlachty przeciw królowi. Podsumowanie rządów Henryka Walezego za pomocą Multimedialnej historii Polski |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie podają swoje propozycje korzystając z podręcznika Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie słuchają |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Analiza tekstu źródłowego - Sejmik jako organu samorządu szlacheckiego |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Uczniowie analizują tekst źródłowy |
V. Podanie pracy domowej:
|
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |