KONSPEKT ZAJĘĆ RYTMIKI W PRZEDSZKOLU DLA GRUPY
5-6-LATKÓW
Data: 11.10.2013r.
Osoba prowadząca: Paulina Skoczyk
Temat: „Kontrast w muzyce: cicho- głośno, wprowadzenie pojęcia: piano, forte.”
Typ lekcji: wprowadzająca
Cele lekcji:
Poznawcze:
Nauka piosenki „Kap, kap, kap”
Wprowadzenie pojęcia: piano, forte
Kształcące:
Rozwijanie zdolności słuchania muzyki
Rozwijanie zdolności zapamiętywania i powtarzania fragmentów melodyczno- rytmicznych
Rozwijanie zdolności interpretowania sygnałów muzycznych
Rozwijanie umiejętności wykonywania ćwiczeń rytmicznych
Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej
Rozwijanie pamięci muzycznej
Rozwijanie wyobraźni
Kształcenie poprawnego śpiewania, rozwój aparatu głosowego
Kształcenie szybkiej reakcji słuchowo-ruchowej
Kształcenie poprawnej postawy i estetyki ruchu
Doskonalenie umiejętności pokazywania muzyki ruchem
Wychowawcze:
Utrzymanie porządku i dyscypliny
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania
Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie
Podwyższenie samooceny dzieci poprzez działania twórcze
Kształcenie dążenia do pokonywania trudności
Rozwijanie wrażliwości na muzykę
Metody pracy: praktyczna, problemowo-odtwórcza
PLAN LEKCJI
I Część wstępna:
Przywitanie na sygnale muzycznym
Wstęp do zajęć.
II Realizacja tematu:
Ćwiczenie gimnastyczno-rozgrzewające. (odlatujące ptaki)
Zabawa „Burza”.
Skandowanie zrytmizowanego tekstu.
Zabawa „Listki”.
Gimnastyka aparatu mowy z wykorzystaniem liści.
Ćwiczenia emisyjno-oddechowe. (dwa)
Prezentacja piosenki „Kap, kap, kap”.
Omówienie piosenki.
Nauka piosenki metodą echa.
Śpiewanie piosenki z ruchem po sali podczas refrenu.
Wprowadzenie pojęć: piano, forte.
Ćwiczenie z wykorzystaniem pojęć piano i forte w ruchu.
Ćwiczenie z wykorzystaniem pojęć piano, forte na kartkach. (test)
Zabawa „Fotograf”.` `
III Zakończenie:
Co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
Przypomnienie pojęć: piano, forte.
Pożegnanie na sygnale muzycznym. ` `
CZĘŚĆ MERYTORYCZNA
Przywitanie na sygnale muzycznym.
- pierwsze przywitanie forte
- drugie przywitanie piano
Dzieci siedzą na swoich miejscach twarzą do nauczyciela.
Wstęp do zajęć:
- marsz ze zmianą kierunków w kole
- bieg z zatrzymaniem na pauzę w muzyce
- marsz, co jakiś czas wplecione obroty na sygnał muzyczny
- podskoki
- marsz, co jakiś czas zatrzymanie i wyklaskiwanie rytmów proponowanych przez nauczyciela
Ćwiczenie wykonywane przy akompaniamencie nauczyciela.
Ćwiczenie gimnastyczno-rozgrzewające.
Dzieci na głośną muzykę zamieniają się w bociany, rączki szeroko rozłożone na boki i wyobrażają sobie, że odlatują do ciepłych krajów. Kiedy muzyki cichnie kucają i delikatnie poruszają dłońmi po podłodze (prostują skrzydła po długim locie). Za ostatnim razem wszystkie dzieci biegną na środek sali i stają blisko koło siebie.
Zabawa „Burza”.
Dzieci stoją blisko siebie na środku sali. Nauczyciel rozkłada szarfy na ziemi dookoła dzieci. Następnie kiedy dzieci będą słyszały cichą melodię chodzą na paluszkach po całej cali. Kiedy muzyki zgłośni się zbiegają się do środka koła ułożonego z szarf.
Skandowanie zrytmizowanego tekstu.
Dzieci siadają na swoich miejscach na sali. Nauczyciel wymawia słowa: kap, ćwir, gru, kra w odpowiednim rytmie a dzieci powtarzają. Na początku wszystkie razem, potem każde z osobna.
Zabawa „Listki”.
Każde dziecko otrzymuje suszony liść. Kiedy muzyka jest głośna dzieci unoszą do góry
ręce i dużymi ruchami poruszają się po Sali. Kiedy muzyka cichnie kładą się na ziemi i
delikatnie poruszają liściem po ziemi.
Gimnastyka aparatu mowy.
Dzieci stają po lustrami w rzędzie i kładą listek na dłoni. Starają się jak najmocniej dmuchnąć, podnoszą liść i powtarzają ćwiczenie kilka razy. Następnie próbują unieść jak najdłużej liść nad głową za pomocą oddechu (trudne).
Ćwiczenia emisyjno-oddechowe.
I Nauczyciel staje przed dziećmi i udaje dyrygenta. Kiedy podnosi ręce wysoko do góry dzieci głośno wydają dźwięk: szzzzzz. Kiedy nauczyciel opuszcza ręce dzieci cicho mówią: szzzz.
II Dzieci siadają przy pianinie. Nauczyciel gra na pianinie dźwięki a każde dziecko po kolei powtarza je głosem. Następnie powtarzać będą po dwa dźwięki.
Prezentacja piosenki „Kap, kap, kap”
Dzieci siedzą zwrócone do nauczyciela.
Omówienie piosenki.
- O czym była piosenka?
- Co zakładamy kiedy pada deszcz?
- A piosenka była cicha czy głośna?
Nauka piosenki.
Nauka metodą echa: nauczyciel prezentuje fragment a dzieci powtarzają.
Prezentacja piosenki przez dzieci w przestrzeni.
Dzieci odśpiewują piosenkę na stojąco. Zwrotki forte, refren piano i udają przeskakiwanie przez kałuże.
Wprowadzenie pojęć: piano, forte.
Dzieci siadają przy pianinie. Nauczyciel pyta jak śpiewana była piosenka, czy głośno czy cicho. Dzieci poznają muzyczne określenia dla tych zjawisk muzycznych: piano i forte.
Ćwiczenie związane z piano i forte.
Nauczyciel gra melodie forte lub piano. Dzieci słysząc głośną muzykę stają na sali z
rękoma w górze, kiedy cichą zwijają się w kłębek. Dzieci mają zamknięte oczy.
Ćwiczenie związane z piano i forte.
Dzieci siadają jedno za drugim. Każde ma przed sobą kartkę papieru i coś do pisania. Nauczyciel będzie prezentować krótkie melodyjki. Jeśli będzie ona grana forte dzieci rysują duże koło, jeśli piano małą kropeczkę. Na koniec dzieci przekręcają się do szeregu i sprawdzamy kto odgadł najwięcej przykładów. Należy zwrócić uwagę na pojecie: forte, piano.
Zabawa „Fotograf”.
Spośród grupy wybierane jest jedno dziecko: fotograf. Reszta dzieci skacze po całej sali. Kiedy muzyka cichnie każde dziecko przyjmuje dowolnie wybraną pozycję. Fotograf wybiera najciekawszą i teraz to dziecko staje się fotografem.
O czy były dzisiejsze zajęcia?
Nauczyciel pyta: czego się nauczyły, co zapamiętały, jakie zabawy były…
Przypomnienie pojęć: piano i forte.
Nauczyciel na koniec zajęć przypomina jeszcze raz nazewnictwo dynamiki. Może wrócić do przykładów muzycznych i jeszcze raz zapytać kilka osób z osobna.
Pożegnanie na sygnale muzycznym.
Nauczyciel żegna się z dziećmi, pierwsze powtórzenie forte, drugie piano.